Evropa

Kaju Kalas korak deli od odlaska u Brisel: Šta estonska "čelična lejdi" donosi dijalogu Beograda i Prištine?

Komentari

Autor: Nevena Zdravković

06/07/2024

-

18:00

Kaju Kalas korak deli od odlaska u Brisel: Šta estonska "čelična lejdi" donosi dijalogu Beograda i Prištine?
Tanjug/AP/Geert Vanden Wijngaert - Copyright Tanjug/AP/Geert Vanden Wijngaert

veličina teksta

Aa Aa

Ursula fon der Lajen, Antonio Kosta i Kaja Kalas trio su koji će najverovatnije u narednom mandatu predvoditi Evropsku uniju. Iako su estonsku "čeličnu lejdi" mnogi predviđali za mesto generalne sekretarke NATO, nominacija Kaje Kalas, koja važi za glasnu kritičarku režima u Rusiji, zasigurno šalje jasnu poruku Moskvi, a ona bi bila i prva žena iz istočne Evrope na poziciji evropske šefice diplomatije. Osim što bi njen prioritet u spoljnoj politici zasigurno bila situacija na istoku Evrope i aktuelni rat koji bukti u Ukrajini, ono što mnoge na Balkanu još više zanima jeste njeno ophođenje prema regionu i pre svega dijalogu Beograda i Prištine. 

Kaji Kalas su podršku za novu funkciju dale pre svega njene kolege u Savetu EU, a protiv su bili jedino italijanska premijerka Đorđa Meloni i mađarski premijer Viktor Orban. Da bi dobila konačno zeleno svetlo potrebno je da dobije podršku i Evropskog parlamenta. Glasanje je zakazano za septembar i biće joj potrebna podrška većine u Komitetu za spoljne poslove EP.

Izbor Kaje Kalas bio bi na neki način istorijski. Prvo reč je o prvoj Evropljanki sa istoka kontinenta koja se našla u takvoj funkciji i zapravo prvoj Estonki u istoriji koja je zauzela jednu od najviših pozicija u EU.

profimedia

 

Njena nominacija za Branku Latinović, bivšu ambasadorku i članicu Foruma za međunarodne odnose, nije potpuno izenađenje. Znalo se, kako je rekla, da je jedan od principa dodele ovih vodećih funkcija i geografska rasprostranjenost i pretpostavljalo se da će na jednu od njih doći neko sa istoka.

"S obzirom na to da je Kaja Kalas ranije pominjana kao mogući kandidat za generalnog sekretara NATO po dva kriterijuma, kao nove članice NATO i kao žena jer se vodilo računa i o tome, to se nije desilo i onda je za pretpostaviti bilo da će ona imati neku funkciju", rekla je Latinović za Euronews Srbija.

Sa tim je saglasan i Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike. "Šuškalo" se, kako kaže, neko vreme, a bilo je očekivano imajući u vidu da se Kalas istakla dok je bila na čelu Estonije kao premijerka, a istakla se  u svojim predlozima koji su se odnosili na borbu protiv Rusije, odnosno pomaganja Ukrajine.

"Mislim da nije bilo većih problema ukoliko uzmemo u obzir većinu koja je bila potrebna da se ona izglasa. Dodao bih takođe da ona ispunjava još jedan kriterijum, a to je da dolazi iz jedne zemlje koja je mala i koja je sa istoka jer kada se bira ta nova postava u EU, uvek se gleda geografska i rodna zastupljenost. Ona je žena sa istoka, dolazi iz male zemlje, to je kontrateža činjenici da dolazi Ursula iz Nemačke i da dolazi Kosta iz Portugala, tako da svi kriterijumi su zadovoljeni njenim izborom", rekao je Subotić.

"Rusija, Rusija, Rusija"

Otkako je Rusija pokrenula invaziju u punom obimu na Ukrajinu u februaru 2022, Kalas je bila pokretačka snaga u naporima EU da kazni Moskvu sankcijama, pošalje vojnu podršku Ukrajini i ojača odbrambene kapacitete bloka. Njen odgovor na rusku agresiju doveo je do toga da je Rusija čak stavi na poternicu i to zbog njenih napora da ukloni spomenike iz sovjetskog doba u njenoj baltičkoj zemlji, što je Kremlj opisao kao "neprijateljsku akciju prema istorijskom sećanju".

profimedia

 

Govoreći o stvarima kojima bi Kalas mogla da da prioritet tokom svog budućeg mandata, Latinović ističe da osim spoljne politike, u novim i izmenjenim geopolitičkim okolnostima, tu su i bezbednost i odbrana.

"Kaja Kalas je jedna vrlo odlučna ličnost koja ima izuzetno čvrst stav prema Ruskoj Federaciji, vrlo kritičan stav, ne radi se samo o jednom ličnom stavu, nego stavu zemlje koju predstavlja, ali i samog regiona. To je jedna poruka koju EU zajedno sa SAD šalje Rusiji, a to je da se njena politika prema Ukrajini neće menjati u prvom redu za podršku i produženje materijalne i druge pomoći i to je nešto što će siguno biti prioritet", rekla je ona.

Subotić za Euronews Srbija, govoreći o prioritetima Kaje Kalas, kaže: "Rusija, Rusija, Rusija". Naglašava da će biti i drugih stvari kao što su i Izrael, dijalog Beograda i Prištine...

"Ona će težiti s jedne strane da se pomogne Ukrajini koja se vidimo muči u ratu, a sa druge strane dolazi najverovatnije Tramp od novembra i njen zadatak  će biti u tom pogledu kako da privoli novu administraciju u Americi koja će biti skeptična prema Ukrajini, kako njih privoleti na tu pravu stranu istorije kao što ona voli da kaže i omogućiti zajednički i efektivan dogovor celog zapada, tako da eto to su dva njena dva gladna prioriteta", rekao je on.

"Sasvim korektan odnos"

Kalasovu, ukoliko bude izabrana, sačekaće u septembru, dakle, brojna nerešena pitanja, među kojima je i dijalog Beograda i Prištine. Kako ističe Latinović, upravo će ona dijalog Beograda i Prištine videti kao šansu da da svoj lični pečat.

Pitanje je, međutim, a s obzurom na to da će Kalasovoj fokus biti Rusija, koliko će ona imati vremena da se neposredno bavi dijalogom, a Subotić ističe da smo videli da je već dogovoreno da se mandat specijalnom izaslaniku za dijalog Miroslavu Lajčaku produži barem do kraja godine. S obzirom na to, kako dodaje, da se njegovo iskustvo pokazalo kao pozitivno, da je potrebana neka osoba koja poznaje region, za očekivati je da i Kalas imenuje nekog ko bi mogao da nasledi Lajčaka.

Tanjug/AP/Urs Flueeler/Keystone

 

"Naša vlast neće biti oduševljena njenim izborom jer će se plašiti koga će ona imenovati s obzirom na to da je ona veoma antiruski nastrojena samim tim i veoma skeptična prema državama koje još nisu uvele sankcije i kao liderka koja veoma veoma snažno podržava nezavisnost Kosova. Estonija je veliki prijatelj i partner Kosovu i u tom pogledu će dovoditi u pitanje njenu objektivnost. Tako da ja verujem da će se zapravo možda Nemačka nametnuti kao država koja je tradicionalno u tom procesu i koja će predložiti Kaji Kalas da je potrebno da bude neki izaslanik, ne nužno iz Estonije nego iz neke druge članice koji bi mogao da nađe pravi balans između Beograda i Prištine kao što je Lajčak činio do sad", rekao je Subotić.

Inače, na pitanje da prokomentariše verovatni izbor Kaje Kalas, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da ne misli da je to loša vest za Srbiju, a najmanje za njega.

"Uveren sam da ćemo imati pristojan odnos, imam iskrene prijatelje koji su njeni veliki prijatelji i ja ću sa gospođom Kalas napraviti sasvim korektan odnos. To nema veze sa mojim ličnim odnosom, ni njenim. Ona neće promeniti svoje stavove, kao što ih neću promeniti ni ja", rekao je Vučić.

Latinović kaže da treba imati razumevanja za "uzdržanost" predsednika Vučića.

"Sigurno je on procenio sve elemente. Ne treba sumnjati u napor da bude potpuno objektivna i maksimalno profesionalna ali ipak svako ima i neko svoje lično ubeđenje i očekivanje je da to neće preovladati", rekla je ona.

Komentari (0)

Evropa