Evropa

Mogu li svi hrišćani da zajedno slave Uskrs: Katolička crkva spremna da prihvati zajednički datum

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

19/04/2025

-

19:26

veličina teksta

Aa Aa

Praznik Hristovog Vaskrsenja istočno-pravoslavna i rimokatolička hrišćanska crkva od reforme julijanskog kalendara pape Gregorija u 16. veku obeležavaju u razmaku od 13 dana. Ipak, papa Franja je izjavio početkom godine da je katolička crkva spremna da prihvati zajednički datum za Vaskrs sa ostalim hrišćanima.

Papa Franja izjavio je da je katolička crkva otvorena za pregovore sa svim hrišćanskim crkvama, uključujući i pravoslavne i protestanstske, oko usaglašavanja jedinstvenog dana kada bi proslavljale najvažniji datum u hrišćanstvu – Vaskrs. Papa je naglasio da su jedinstvo i zajednički korijeni vjere motivi ovakvoj inicijativi. 

"Moglo bi do toga doći, ali treba da se usaglase poglavari verskih zajednica. Na pitanju jedinstva radi se veoma dugo, više od 60 godina. Dosta se koraka uradilo u tom pravcu", kaže za Euronews Don Janez Mirtek, župnik Podgorice. 

Protojerej Jovan Plamenac podseća da je sukob između zapadne i istočne crkve stariji od velike šizme, te da vuče koren još iz najranijih vekova hrišćanstva. 

"Mi možemo u isti dan da praznujemo Vaskrs i to neće sada biti prvi put, ali ne možemo da to radimo zajedno. Ako to uradimo zajedno, onda smo sve ovo što se događalo u istoriji, sve te dogmate, sve smo to uništili i pogazili. To znači da nismo pravoslavni hrišćani", navodi Plamenac. 

Razlike dogmatskog karaktera

Na pomirenju između dve crkve u hrišćanskom svetu radilo se od XI veka, međutim do ponovne zajednice nikada nije došlo. Istoriografi navode da je razlog približavanja Vizantije Rimu bio prodor Osmanlija sa istoka i želja za vojnim savezom sa Zapadom. 

"Interesantno je da je bilo pokušaja unije. Bile su dvije unije – Lionska i Firentinska. To je 13. I 15. vijek. Ta dva pokušaja nijesu uspjela. Što se tiče približavanja vodi se dijalog na nivou ekumenskog dijaloga, ali o tome treba da daju krajnju sud vjernici obije crkve", kaže za Euronews istoričar Petar Lekić. 

Razlike između istočne i zapadne crkve su brojne i dogmatskog su karaktera. 

"Služenje na beskvasnom hlebu, kasnije smo dobili ona učenja o čistilištu, bezgrešnom začeću Bogorodice, celibatu, dosta je razlika velikih, drugačije je krštenje, drugačije je služenje", ističe protojerej Jovan. 

Ove godine Vaskrs se obeležava istog dana I u gregorijanskom i julijanskom kalendaru, što u prošlosti, ističu naši sagovornici, nije bila retka situacija. U ovoj godini obeležava se jubilej – 1700 godina od Prvog nikejskog sabora, kada je ustanovljen Simbol vere oko kojeg su nastala prva sporenja, te određen dan kada će se obeležavati Vaskrs.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa