Ogromne kazne EU za tehnološke gigante: "Meta" i "Epl" plaćaju cenu trgovinskog rata
Komentari24/04/2025
-16:20
Evropska komisija izrekla je značajne novčane kazne dvema vodećim američkim tehnološkim kompanijama, "Eplu" i "Meti", zbog kršenja propisa o digitalnim tržištima i uslugama.
"Epl" je kažnjen sa 500 miliona evra jer ograničava programere da informišu korisnike o alternativnim ponudama izvan App Store-a, dok je "Meta" dobila kaznu od 200 miliona evra jer nije ponudila korisnicima opciju usluge sa manjim korišćenjem njihovih ličnih podataka. Ove odluke izazvale su oštre kritike iz Sjedinjenih Američkih Država, uključujući Belu kuću, koja ih naziva oblikom ekonomske ucene.
Prema saopštenju Evropske komisije, "Epl" je prekršio pravila koja obezbeđuju fer tržišne uslove, sprečavajući programere da korisnike upute na jeftinije alternative za kupovinu aplikacija ili usluga izvan njegovog ekosistema. S druge strane, "Meta" je kažnjena zbog neuspešnog usklađivanja sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA).
Iako je pre dve godine uvela model u kojem korisnici u EU mogu birati između pristanka na korišćenje njihovih podataka za oglašavanje ili plaćanja za uslugu bez oglasa, Komisija je zaključila da ovaj pristup i dalje krši propise, jer ne pruža dovoljno slobode korisnicima.
Kazne su mogle biti znatno veće – do 10 odsto godišnjih prihoda kompanija. S obzirom na to da je "Meta" 2024. godine ostvarila prihod od preko 164 milijarde dolara, a "Epl" čak 391 milijardu dolara, izrečene kazne od 200 i 500 miliona evra relativno su skromne u poređenju sa maksimalnim iznosima.
Ipak, obe kompanije razmatraju žalbu na odluku pred Sudom pravde Evropske unije, tvrdeći da kazne imaju dalekosežne posledice na njihove poslovne modele.
Reakcije kompanija i političke tenzije
"Meta" je oštro kritikovala odluku, nazivajući kaznu "carinom" – termin koji podseća na retoriku administracije Donalda Trampa. Jedan od čelnika kompanije izjavio je da Evropska unija ovim potezom prisiljava "Metu" da fundamentalno promeni svoj poslovni model, što bi moglo dovesti do pružanja slabijih usluga korisnicima.
Kompanija dodatno tvrdi da EU namerno targetira uspešne američke firme kako bi oslabila njihovu poziciju i favorizovala evropske i kineske konkurente.
"Epl" je, s druge strane, upozorio da odluka ugrožava bezbednost i privatnost korisnika, jer će kompanija biti primorana da besplatno deli svoju tehnologiju sa trećim stranama. Prema njihovom stavu, ovo će oslabiti kvalitet njihovih proizvoda i narušiti korisničko iskustvo. Obe kompanije smatraju da su kazne ne samo finansijski teret, već i pokušaj ograničavanja njihove inovativnosti i tržišne dominacije.
Bela kuća se oglasila, optužujući Evropsku uniju za ekonomsku ucenu i najavljujući da SAD neće tolerisati ovakve poteze. Ova reakcija dodatno podstiče napetosti između Brisela i Vašingtona, posebno u kontekstu dugogodišnjih nesuglasica oko regulacije tehnološkog sektora.
Odgovor EU i širi kontekst
Administracija Donalda Trampa već duže vreme kritikuje EU zbog, kako kažu, diskriminatornog pristupa prema američkim kompanijama. Zvaničnici Evropske unije odbacuju optužbe da su kazne politički motivisane.
Teresa Ribera, izvršna potpredsednica Evropske komisije, naglasila je da Zakon o digitalnim uslugama i Zakon o digitalnim tržištima (DMA) imaju za cilj sprečavanje monopola i obezbeđivanje fer konkurencije. Prema njenim rečima, mere su neophodne kako bi se smanjila zavisnost poslovnih korisnika od dominantnih platformi i zaštitila prava potrošača.
Kazne za "Epl" i "Metu" deo su šire strategije EU da reguliše digitalno tržište i osigura da velike tehnološke kompanije poštuju pravila o zaštiti podataka i jednakom tržišnom pristupu. Međutim, one dodatno komplikuju odnose sa SAD, posebno u svetlu Trumpove politike zaštite američkih firmi.
Dok EU insistira na univerzalnom poštovanju svojih zakona, kritičari u SAD vide ove poteze kao pokušaj ekonomskog oslabljivanja njihovih tehnoloških giganata.
Očekuje se da će pravne bitke između "Epla", "Mete" i Evropske komisije potrajati, dok će odluke Suda pravde EU imati značajan uticaj na budućnost digitalne regulative i transatlantske odnose.
U međuvremenu, ove kazne ostaju jasan signal da EU neće popuštati u nastojanjima da obuzda moć tehnoloških giganata.
Komentari (0)