Biznis vesti

Odmazda Brisela za carine: EU uzvraća Trampu preko maramica, leptir mašni i ženskih negližea iz Kentakija

Komentari

Autor: Euronews, Politico

09/04/2025

-

17:31

Odmazda Brisela za carine: EU uzvraća Trampu preko maramica, leptir mašni i ženskih negližea iz Kentakija
Odmazda Brisela za carine: EU uzvraća Trampu preko maramica, leptir mašni i ženskih negližea iz Kentakija - Copyright Profimedia/Ap

veličina teksta

Aa Aa

Evropska unija je u sredu popodne odobrila uvođenje carina SAD do 25 odsto kao odgovor na američke carine od 25 odsto na aluminijum i čelik koje su stupile na snagu 12. marta, javlja Bloomberg. Prema informacijama koje su se u medijima pojavile pre odluke, pored očekivanih poljoprivrednih i industrijskih proizvoda, na udaru će se naći i usko lokalizovane stvari poput isključivo nesvilenih leptir mašni sa Floride. 

Lista američkih proizvoda koje bi trebalo da obuhvate carine u fazama počev od 15. aprila uključuje sok od pomorandže i kafu, ali burbon viski izbegao namete. Spisak je rezultat procesa konsultacija sa državama članicama i industrijom, a osmišljena je sa ciljem da se izbegnu odmazde koje su najštetnije po evropsku ekonomiju, piše Euronews.

Prema internom dokumentu u koji je imao uvid Politico naveden je širok spektar američke izvozne robe u vrednosti od 22,1 milijarde dolara godišnje, prema podacima iz 2024.

Lista, koja je bila predmet intenzivnog industrijskog i nacionalnog lobiranja, uključuje čamce, kafu, bakar, gvožđe, živu živinu, motocikle, sok od pomorandže, čelik, soju i jahte. Navedeno je 1.680 šifara koje se odnose na različite porodice proizvoda. Sve u svemu, carine EU bi trebalo da pogode do 13,5 milijardi dolara izvoza iz "crvenih država", tj. onih koje su glasale za predsednika SAD Donalda Trampa na prethodnim izborima, navodi Politico.

U prvoj fazi navodno će biti uvedeni nameti na proizvode poput brusnica i đusa, koje je EU uvela tokom Trampovog prvog mandata 2018. a onda ih suspendovala. Od 16. maja stupaju na snagu carine na čelik, meso, belu čokoladu i polietilen. Dodatni namet na bademe i soju trebalo bi da važi od 1. decembra.

SAD su drugi po veličini proizvođač i izvoznik soje na svetu, a EU carine bi pogodile sektor koji je već pogođen kineskom odmazdom, rastućom globalnom konkurencijom i padom cena, prema Politicu. Pored toga, 82,5 odsto američkog izvoza soje u EU dolazi iz Luizijane, države predsednika Predstavničkog doma Majka Džonsona.

Američki proizvođači soje kritikovali se Trampovu ratobornost u trgovini prošlog meseca, tvrdeći da "tarife nisu nešto što treba olako shvatiti“ i pozivajući administraciju da preispita namete protiv Kanade, Meksika i Kine i potencijalne predstojeće carine. Američki predsednik za sada nije pokazao nameru da pauzira nove carine.

EU takođe cilja govedinu iz Kanzasa i Nebraske, živinu iz Luizijane, delove za automobile iz Mičigena, cigarete sa Floride i proizvode od drveta iz Severne Karoline, Džordžije i Alabame.

Burbon viski je izbegao carine nakon što su Francuska i Italija izvršile pritisak na Evropsku komisiju, dok je Tramp zapretio da će uvesti carine od 200 odsto na vino i žestoka pića ako američki viski dospe na spisak.

Republikanske države EU želi da "kazni" nametima na veoma specifične proizvode među kojima su navodno sladoled iz Arizone, maramice iz Južne Karoline, električna ćebad iz Alabame, kravate i leptir mašne i sa Floride (osim ako nisu od svile, koju proizvodi demokratska država Kalifornija) i mašine za pranje veša iz Viskonsina. Carine bi trebalo da pogode i pastu sa Floride i iz Južne Karoline.

Ohajo i Kentaki takođe trebalo da budu na udaru preko carina na ženski negliže.

Lista predstavlja "pažljivu mešavinu“ proizvoda sačinjen na osnovu potencijal za ciljanu odmazdu SAD protiv evropskih privrednih sektore, naveo je jedan diplomata EU za Euronews.

U međuvremenu, EK radi sa zemljama EU na drugom odgovoru, ovog puta na američke carine od 25 odsto na automobile i "recipročne“ carine od 20 odsto koje su SAD nametnule prošle nedelje na uvoz iz EU.

Komisija je u utorak ponovila da ne želi da nameće nove mere odmazde, pozivajući na deeskalaciju i nadajući se da će postići napredak u pregovorima sa američkom administracijom.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis