Ekspoze Đure Macuta: Šta je rekao o finansijama, izložbi EXPO, Kosovu i ostalim pitanjima
Komentari15/04/2025
-11:11

Kandidat za premijera Đuro Macut se obratio poslanicima Skupštine Srbije obrazlažući svoj ekspoze. On je veliku pažnju posvetio prosveti i obrazovanju pitajući kakva će nam biti budućnost ako budemo dobili među najmlađom našom populacijom još jednu podelu?
"Srbija je umorna od podela. Srbija je umorna od blokada. Niko nema i ne sme imati više prava od drugog i to je jedina mera vrednosti. Institucije sistema moraju da funkcionišu u punom kapacitetu i to je naš osnovni zadatak", naveo je Macut.
Mandatar je govorio i o drugim problemima u društvu i onome što će biti prioriteti novog kabineta. Istakao je da je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, stopa nezaposlenosti mladih uzrasta 15 do 24 godine, u četvrtom kvartalu 2024. godine iznosila 25 procenata.
"Program garancija za mlade, koji se trenutno pilotira u tri filijale NSZ, garantuje da će svaka mlada osoba do 30. godine, u roku od četiri meseca od završetka školovanja ili registracije na biro za zapošljavanje, dobiti ponudu za posao, obuku ili nastavak obrazovanja. Od početka 2027. godine planiramo da se ovaj program proširi na celu zemlju, čime će mladi dobiti konkretnu podršku u prvim koracima na tržištu rada i povećati zapošljavanje mladih. Ovi koraci su samo deo šire strategije Vlade Republike Srbije da stvori uslove za ostanak mladih u našoj zemlji, da im pruži perspektivu i mogućnost da svoje ideje i ambicije ostvare ovde, u Srbiji", rekao je.
Kako je naglasio, u središtu politika biće ulaganje u ljudski kapital, a reforma obrazovanja će se nastaviti kroz jačanje digitalnih veština, programiranja i učenja sa razumevanjem u školama.
"Podržaćemo razvoj informatičkih i tehnoloških kadrova kroz univerzitetsko i neformalno obrazovanje, kao i kroz intenzivne programe prekvalifikacija. Tehnologije moraju biti alat koji je dostupan svima, a ljudski potencijal je naš najveći resurs", rekao je.
Istakao je da je strateški cilj da Srbija postane lider digitalne ekonomije na Zapadnom Balkanu i šire.
"Oslanjajući se na znanje, inovacije i tehnologije, izgradićemo privredu budućnosti. To je proces koji već traje, a nova vlada ga nastavlja sa još većom odgovornošću, odlučnošću i vizijom. Digitalna transformacija nije samo tehnička ili ekonomska politika. Ona je društvena promena. Ona donosi prilike za sve, za bržu administraciju, pametnije firme, bolje škole, sigurnije gradove i veću povezanost među ljudima. Razvoj nauke, a posebno primena naučnih znanja u praksi, osnova je za ubrzan i stabilan napredak Srbije. Ulaganje u mlade, istraživačke kapacitete i savremenu infrastrukturu stvara preduslove za harmonizaciju obrazovanja, privrede i društva u celini", rekao je.
Tanjug/Jadranka Ilić
Podsetio je da je Srbija bila jedna od deset prvih država koja je uvela veštačku inteligenciju u osnovno i srednje obrazovanje.
"Kao što je definisano programom Skok u budućnost Srbija 2027, u narednom periodu biće uloženo preko 20 miliona evra u startape i naučno istraživanje iz oblasti veštačke inteligencije sa fokusom na primene. Biće uloženo 50 miliona evra u proširenje superkomputerske infrastrukture na platformi za veštačku inteligenciju kao i u softvere koji se primenjuju u oblasti zdravstva, energetike, uprave i transporta", rekao je.
"Finansijski sitem siguran i stabilan"
Osim toga, macut je rekao da glavni prioritet Vlade Srbije ostaje održavanje makroekonomske stabilnosti i ostvarivanje uslova za dinamični i održivi ekonomski razvoj budućnosti.
"Ovaj cilj se ostvaruje kroz strateška javna ulaganja u infrastrukturu, modernizaciju industrije, tranziciju ka održivoj ekonomiji i razvoju sektora sa visokom dodatnom vrednošću, poput IKT. Uprkos izazovima, izraženoj globalnoj fragmentaciji, Srbija je uspela da očuva makroekonomsku stabilnost, zahvaljujući diversifikaciji proizvodnje i izvoza, odgovornoj fiskalnoj politici i značajnom prilivu stranih direktnih investicija. Taj cilj imamo i u budućnosti", rekao je.
Nastavak reforme pravosuđa
Macut je najavio da će u narednom periodu biti nastavljeno sprovođenje sveobuhvatne reforme pravosudnog sistema zasnovane na ustavnom poretku, evropskim vrednostima i potrebama našeg društva.
"Pravo i pravda nisu samo temelji našeg pravnog poretka. Oni su temelji poverenja građana u državu. Zato ćemo u narednom periodu nastaviti sveobuhvatnu reformu pravosudnog sistema", kazao je Macut.
Kako je naveo, uz temeljno sagledavanje nedostatka u praksi i potrebu usklađivanja sa propisima EU, biće donete izmene ključnih zakona iz oblasti krivičnog zakonodavstva.
Poručuje da finansijski sistem ostaje siguran i stabilan sa investicionim kreditnim rejtingom, visokim deviznim rezervama, depozitima javnog sektora i relativno niskom javnom stopom duga u poređenju sa evropskim prosekom.
"Javni dug se nalazi na opadajućoj putanji i do kraja srednjoročnog perioda iznosiće 46 odsto BDP-a. Fiskalna disciplina ostaje ključni okvir ekonomske politike, uz ciljani fiskalni deficit od 3 odsto BDP-a, koji omogućava finansiranje ključnih investicija u okviru programa Skok u budućnost Srbija 2027, kao i jačanje bezbednosnih kapaciteta države. Promena fiskalnog pravila ograničenja deficita biće odložena do 2029. godine radi potpune realizacije investicionog ciklusa", rekao je.
Kaže da se u narednom periodu očekuje ubrzanje privrednog rasta.
"Prema makroekonomskoj projekciji, Srbija će u periodu 2025-2027. ostvariti kumulativni rast od 13,7 odsto, odnosno prosečnu stopu rasta od 4,4 odsto godišnje. Rast će biti vođen domaćom tražnjom uz nastavak rasta zaposlenosti, zarada i životnog standarda. Ulaganje u infrastrukturu, energetiku i komunalne sisteme doprineće rastu investicija, dok će javna potrošnja ostati pod kontrolom", rekao je.
O projektima u okviru EXPO
Macut je poručio da je posebno važna uspešna realizacija specijalizovane svetske izložbe EXPO 27, koja će Srbiju pozicionirati kao globalni centar održivosti, inovacija i kreativne industrije.
"Projekti u okviru ovog programa obuhvataju izgradnju metroa, modernizaciju železničke i putne infrastrukture, razvoj digitalnih i energetskih mreža, kao i izgradnju kulturnih, sportskih i turističkih kapaciteta. Cilj je sveobuhvatna modernizacija infrastrukture, koja će podići konkurentnost, povezanost i kvalitet života širom Srbije. Rast životnog standarda građana biće podržan kroz povećanje plata u javnom sektoru i obrazovanju, kao i kroz usklađeno povećanje penzija u okviru fiskalnih pravila. Povećanje minimalne zarade i fokus na razvoj ljudskog kapitala doprineće socijalnoj stabilnosti i većoj produktivnosti radne snage", rekao je.
Tanjug/Jadranka Ilić
Mandatar je govorio i o projektima gradnje auto-puteva i brzih saobraćajnica.
Naveo je da će specijalizovana izložba EXPO 2027 biti najveći događaj koji Srbija ikada organizovala.
"Biće održana od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine i očekuje se da će tokom 93 dana Beograd ugostiti više od četiri miliona posetilaca iz celog sveta. Do sada je učešće potvrdilo 90 država, a ukupno se očekuje više od 120 zemalja, međunarodnih organizacija i kompanija koje će predstaviti svoje vizije sporta, muzike i inovacija. Nakon ove manifestacije Srbija više neće biti ista zemlja. Naša infrastruktura biće izgrađena kao nikada u istoriji, a imidž države u svetu biće takav da ćemo postati centar svetskih dešavanja. Nikada u istoriji nismo imali veću i bolju šansu da svetu pokažemo svoje pravo lice, kako je pevao Dositej Obradović", reka oje.
Kaže da je sa tim povezan i jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u istoriji Beograda - izgradnja metroa.
"Radovi teku po planiranoj dinamici. Prva linija će povezivati Železnik i Mirijevo, druga će ići od Bežanije do Mirijeva, a obe linije ukrštaće se na Savskom trgu. Planirana je i treća linija Banjica - Bežanija", rekao je.
Odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta na KiM
Macut je u palrmentu poručio da će jedan od najvećih izazova nove vlade biti odbrana našeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta na KiM, kao i da je važno da se u političkoj i društvenoj sceni složimo u jedinstvenoj odbrani KiM.
Naglasio je da nećemo odustati od posebnih mera koje su uvedene kako bi svi naši građani u južnoj pokrajini redovno primali plate i penzije i ostvarivali svoja prava, naročito na obrazovanje, socijalnu pomoć i zdravstvenu zaštitu.
"Očuvanje naše južne pokrajine u sastavu Srbije jeste naša ustavna obaveza, ali i naš zavet, od koga ni jedna vlada neće i ne sme odstupiti. Sponzori lažne države Kosova obilato koriste rane koje su nanete našoj zemlji tokom prethodnih meseci, da daju novi zamah promovisanju jednostranih agendi privremenih institucija samouprave u Prištini", istakao je Macut.
Kako je rekao, od izuzetne je važnosti da se složimo i u jedinstvenoj odbrani Kosova i Metohije i da to bude onaj najmanji zajednički sadržilac oko kojeg moramo da se složimo na političkoj i društvenoj sceni.
"Vlada će nastaviti da ulaže maksimalne napore, kako preko svoje Kancelarije za Kosovo i Metohiju, tako i na nivou svakog pojedinačnog ministarstva i svakog javnog službenika u njemu, da naš narod u južnoj pokrajini opstane i ostane na vekovnim ognjištima, zaštićen od progona i sa mogućnošću da vodi normalan i dostojanstven život", naveo je Macut.
On je rekao da pobeda Srpske liste na izborima za skupštinu privremenih institucija u Prištini predstavlja podvig ostvaren u nemogućim uslovima i temelj za obnovu političke snage našeg naroda na Kosovu i Metohiji.
"Ovaj uspeh pokazuje spremnost Srba na nepokolebljivu političku borbu i vlada će im u toj borbi pomoći kako bi ostvarili sve ono što im garantuje međunarodno pravo, a naročito Briselski sporazum za čiju punu primenu ćemo se neprestano zalagati na svakom mestu, boreći se za opstanak i prava našeg naroda u pokrajini. Nećemo zanemariti ni međunarodnu arenu, pre svega Ujedinjene nacije, ali i sve međunarodne organizacije poput Saveta Evrope, Interpola i drugih, gde konstantno vreba opasnost da Priština jednostrano uspostavi nasilje i uz sponzorstvo sile pokuša da ostvari svoje ciljeve", rekao je Macut.
Dodaje da promene kojima svedočimo u značajnim svetskim centrima političke moći daju nam za pravo da izrazimo nadu da će se odnos prema pitanju Kosova i Metohije, pravima našeg naroda u pokrajini i interesima Republike Srbije, makar za nijansu promeniti na bolje.
"Verujemo da će doslednost, principijelnost i konstruktivnost koju naša zemlja, njen pregovarački tim i njen predsednik su iskazivali i dokazivali godinama, početi da se vrednuju na način koji će doprineti poboljšanju uslova za život Srba i ostalih građana Srbije, zauzdavanju jednostranih akcija Prištine i normalizaciji stanja u lokalnim samoupravama sa srpskom većinom", naglasio je Macut.
"Buduća vlada nastaviće da neguje posebne veze sa Republikom Srpskom"
Macut je izjavio da će buduća vlada nastaviti da neguje posebne veze sa Republikom Srpskom i pomaže svoj narod u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji kako bi bili njihovi punopravni građani dok istovremeno osećaju podršku iz svoje matice.
"Nalazimo se pred velikim godišnjicama koje su duboko potresle srpski narod na Balkanu. Tragično nasleđe etničkog čišćenja Srba sa njihovih vekovnih ognjišta u Lici, Dalmaciji, Kordunu, Baniji i zapadnoj Slavoniji 1995. godine ostavilo je duboku ranu koju i dalje lečimo. Ovo stradanje, najveći progon srpskog naroda u Evropi posle Drugog svetskog rata, obeležićemo dostojanstveno i uvek ćemo mu se vraćati kroz kulturu sećanja, pravne analize i sudske procese sa ciljem da se nikada više ne ponovi i da se život srpskog naroda u Hrvatskoj u najvećoj meri obnovi i da bude dostojan čoveka", rekao je.
Macut ističe da će Srbija garantovati poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Komentari (0)