Bećirović o ostavci Kurtija: Taktički potez, uklonio je sa scene OVK, on će biti novi-stari mandatar u Prištini
Komentari15/04/2025
-20:48
Doskorašnji premijer institucija u Prištini Aljbin Kurti je uspeo da porazi Oslobodilačku vojsku Kosova i sve ono što je ona predstavljala, smatra Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES). Komentarišući njegovu današnju ostavku, Bećirović je za Euronews Srbija rekao da se radi o "taktičkom potezu" i da je Kurti sa političke scene uklonio ono što je nazvao "nasleđem kriminala i zločina".
"Oslobodilačka vojska Kosova – znamo kakva je bila, tu je bilo ogromno kriminala, zločina, a on ih je izbrisao sa političke scene. Oni su pokušali na prethodnim izborima da se vrate, ali on je dobio skoro polovinu od albanskog biračkog tela", rekao je Bećirović.
On podseća da se na Kosovu bira 100 poslanika koje biraju Albanci, dok je 20 mesta rezervisano, od kojih je 10 za srpsku zajednicu.
"Po svemu sudeći, on će ponovo biti stari, novi mandatar, ili će doći do vanrednih izbora. Mislim da opozicione stranke, koje se povezuju sa bivšom OVK, nemaju potencijal da naprave ikakav zapaženiji rezultat", navodi on.

Euronews
Komentarišući najave predsednice Kosova Vjose Osmani o novim priznanjima nezavisnosti, Bećirović kaže da je reč o pokušaju da se "baci senka" na Kurtija, ali da je to, realno, nemoguće.
"Njena stranka je minorna politička opcija. Želela bi još jedan mandat, ali mislim da će početkom iduće godine biti izbori za predsednika Kosova. Tada se mora obezbediti tri četvrtine glasova u skupštini, što znači da su važni i glasovi srpske zajednice. Ona pokušava da skrene pažnju na sebe i da prikaže ta priznanja kao svoje zasluge", ističe Bećirović.
On dodaje da je u slučaju Sudana, Turska ta koja ima uticaj na vlast, dok UAE podržavaju opoziciju, što dodatno komplikuje situaciju.
"Ali, ključno je članstvo u Ujedinjenim nacijama. Bez toga, vi niste deo svetskih tokova. Na svetu postoji više od 900 naroda, ali ne i 900 država. Samo 192 su članice UN i Kosovo je daleko od toga", rekao je Bećirović.
"Vučiću priznanje za stabilnost"
Komentarišući raspravu o Zapadnom Balkanu među ministrima EU u Luksemburgu, Bećirović ističe da je jasno ko ima podršku za mir i stabilnost.
"To je priznanje predsedniku Vučiću, jer tokom njegove vlasti nije bilo oružanih sukoba na Kosovu. Fokus je bio na miru i stabilnosti. Priznanje tome je i večera sa Antonijom Koštom, sastanci sa Ursulom fon der Lajen, generalnim sekretarom NATO, razgovori s Trampom, poseta Makronu, razgovor sa Putinom… Sve to pokazuje da Vučić kotira dobro u međunarodnim krugovima, a to znači da i Srbija kotira dobro", ocenjuje Bećirović.
On smatra da Srbija treba da nastavi politiku "repozicioniranja i rebrandiranja" u regionalnim i međunarodnim odnosima, za dobrobit svih građana.
"EU želi potpisivanje sveobuhvatnog i obavezujućeg sporazuma, ali mora postojati volja s obe strane. Srbija je napravila iskorake, ali kosovske vlasti u poslednje vreme ne pokazuju interes za dijalog", navodi Bećirović.
On dodaje da Srpska zajednica treba da bude deo institucija i da se vrati u politički život, posebno na severu Kosova.
"Treba raditi na formiranju Zajednice srpskih opština, što je i element briselskog sporazuma. Dijalog je ključ, kako u odnosima Beograda i Prištine, tako i unutar Srbije. U izazovnim vremenima vidi se politička veličina", naglasio je on.
Govoreći o izjavi Kaje Kalas da lideri koji žele u EU ne bi trebalo da prisustvuju paradi 9. maja u Moskvi, Bećirović kaže.
"Kalas dolazi iz Estonije, zemlje sa antiruskim refleksom zbog prošlosti u Sovjetskom Savezu. Međutim, svaka država suvereno odlučuje. Mi moramo znati da je bivša Jugoslavija pobednik Drugog svetskog rata, bez strane pomoći. U tom kontekstu treba razumeti učešće nekih predstavnika iz regiona na takvom događaju".
Dodaje i da se međunarodni odnosi stalno menjaju.
"Sve svetske banke manje ili više sarađuju s Rusijom. Ali kada su manje zemlje u pitanju, onda se sve pokušava uslovljavati. EU mora imati iskreniji partnerski odnos prema državama Zapadnog Balkana. Ona će prodisati sa oba pluća tek kada te zemlje postanu punopravne članice", zaključio je Bećirović.
Komentari (0)