Na snazi je uredba o proizvodima u EU koja će imati uticaj i na Srbiju: Šta bi sve trebalo da znaju domaći privrednici?
Komentari12/04/2025
-15:02
Evropska unija donela je uredbu o ekodizajnu za održive proizvode. To predstavlja ambiciozan korak u tranziciji ka cirkularnoj ekonomiji. Od 2024. godine gotovo svi proizvodi koji ulaze na tržište Evropske unije moraju da budu dugotrajniji, lakši za popravku, energetski efikasni i ekološki prihvatljivi. Šta to konkretno znači za Srbiju, kako će nova pravila promeniti poslovanje naših izvoznika, ko će moći da ostane na tržištu Evropske unije, a ko će izgubiti korak?
Menadžerka za održivo poslovanje Kristina Subotić je rekla za Euronews Srbija da nova uredba predstavlja vrlo značajnu primenu evropske regulative zato što ona zapravo ima za cilj da definiše na neki način održivost proizvoda koji se stavljaju na tržište Evropske unije.
"Kad kažemo Evropske unije, uvek zvuči da smo mi daleko, zato što praktično još uvek nismo njen deo, ali to je nešto što će svakako uticati na nas. Ova uredba zapravo nije nešto sasvim novo. To je na neki način krovni okvir koji definiše upravo održivost proizvoda, a uz to ima za cilj da smanji negativan uticaj na životnu sredinu", objasnila je.
Kako ističe, Evropa teži održivom razvoju i to promoviše kroz veliki broj dokumenata. Direktiva je na prvom mestu, a onda su tu i prateći akti.
"Ova direktiva je zapravo nastavak jedne teme koja je započeta već i nama je već poznata, ali, da kažem, dok se ne objasni, ljudi ne razumeju šta zapravo znači. To je nastavak direktive koja se zvala takođe uredba o ekodizajnu, a ta uredba se najviše ticala energetske efikasnosti. To prepoznajemo, kao kupci, kada smo u situaciji da kupimo proizvode koji imaju određenu potrošnju električne energije, pa onda znamo za one kategorije i u tom smislu energetsku efikasnost proizvoda", navela je Kristina Subotić.
Praćenje celokupnog životnog ciklusa proizvoda
Dodaje da nova direktiva predstavlja nešto šire i daleko značajnije i nešto što će pokriti celo tržište proizvoda koji se stavljaju na upotrebu u EU.
"Ovi proizvodi zapravo su tretirani kao proizvodi koji pripadaju svim grupama proizvoda. Nećemo imati sad tu samo energetsku efikasnost ili električne aparate. Ovo će biti nešto što definiše veliku grupu proizvoda", rekla je naša sagovornica.
profimedia
Prema njenim rečima, ova uredba sada definiše i ambalažu, između ostalog, i ima za cilj da unese osnovne postulate cirkularne ekonomije.
"Misli se konkretno na celokupni životni ciklus proizvoda. To je nešto što je značajno da razumemo i da sagledamo od početka do kraja. To znači od sirovine koja se koristi za proizvodnju određene vrste proizvoda do transporta, upotrebe, stavljanja na tržište i na kraju njegovog sklanjanja iz upotrebe. A to je, da kažem, najčešće vezano za reciklažu", objasnila je Subotić.
Kako će sve to uticati na srpske privrednike?
Kaže da se to tiče i Srbije, iako još nije članica EU, zato što će naši privrednici koji plasiraju proizvode na to tržište biti u obavezi da ispunjavaju zahteve u skladu sa uredbom.
"Ono što je isto za očekivati je da i oni koji su u lancu vrednosti, to je onaj deo koji se tiče, recimo, sirovina i pripreme, takođe će biti pod lupom na neki način, zato što će upravo proizvođač proizvoda, onaj koji stavlja proizvod u upotrebu, imati pravo i priliku da traži dodatne informacije o tome kako je ta sirovina nastala", ukazala je.
Subotić napomije da sve to zahteva investicije i da je potrebno objasniti proizvođačima da je to u nekoj dugoročnoj perspektivi za njih prednost, a ne pretnja.
Kompletno gostovanje Kristine Subotić pogledajte u video-prilogu
Komentari (0)