Agrobiznis

Ukradena oprema iz laboratorije u Pančevu za analizu meda: Koji su problemi pčelara u borbi sa falsifikatorima

Komentari

Autor: Euronews Srbija/Dušan Ilić

11/04/2025

-

21:36

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Iz laboratorije u Pančevu ukradena je oprema za analizu meda koja može da prepozna falsifikate. Udruženja pčelara kažu da je to bila jedina laboratorija u Srbiji u kojoj je mogla da se uradi ta analiza i navode da su sada izgubili mogućnost da se bore sa falsifikatorima jer su sve druge metode provere zastarele. 

Krađa opreme iz Pančevačke laboratorije koja inovativnom metodom, pored ostalih šećera, jedina može da ustanovi i prisustvo šećernog sirupa iz šećerne repe u medu, stvorila je problem za pčelare koji se bore sa falsifikatorima, ali i za kupce koji neće biti sigurni šta jedu. 

"To je tragedija za sve nas jer sada nemamo više laboratoriju u kojoj možemo da potvrdimo apsolutno da li je med ispravan ili ne. Tragedija zbog borbe protiv falsifikata koji dominiraju tržištem i praktično na taj način mi više nemamo instrument u rukama kojim bismo mogli da se borimo", rekao je za Euronews Srbija Rodoljub Živadinović iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije. 

Druge metode za analizu meda koje pčelarima ostaju na raspolaganju su, kako kažu, zastarele i ne mogu da utvrde da li je med falsifikovan.

Ipak, u kratkom odgovoru za Euronews Srbija iz Ministarstva poljoprivrede navode da razloga za brigu nema. 

"Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odgovorno tvrdi da kontrole meda nisu ugrožene i da se kvalitet meda u Republici Srbiji ne dovodi u pitanje", navodi se u odgovoru. 

Pčelari očekuju pomoć države 

Iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije potvrđuju da je kontrola meda ovom inovativnom metodom počela u februaru, ali da je bez obrazloženja stala već nakon nekoliko nedelja, a da je krađa opreme onemogućila njen nastavak. 

Tanjug/Sava Radovanović

 

Naglašavaju da problem još uvek nije alarmantan, ali da bi država trebalo što pre da pomogne u njegovom rešavanju

"Mi za sada nećemo imati problem, jer smo sav med koji imamo u trenutku u fabrici i koji se plasira na tržište već analizirali u prethodnom periodu. I nadamo se da će se ovaj problem rešiti. Iskreno da vam kažem, ja se nadam da će policija vrlo brzo da nađe ovu opremu. Ako je ne nađe, moraćemo da nađemo sredstva. U tome očekujemo pre svega pomoć države". 

Kako naglašavaju, pomoć najavljuje i Evropski savez profesionalnih pčelara. 

Podsećanja radi, pčelarstvo je jedan od retkih poljoprivrednih sektora koji od 2000. beleži konstantan rast, ali zbog pomora pčela i nezaštićenosti tržišta od falsifikovanog meda, pčelari strahuju da bi budućnost ovog sektora mogla da bude ugrožena. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis