Biznis vesti

NIS ponovo traži odlaganje primene sankcija: U kakvim uslovima u međuvremenu posluje ta kompanija

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija/Jelena Dobrić

24/04/2025

-

18:00

veličina teksta

Aa Aa

Naftna industrija Srbije (NIS) je podnela novi zahtev američkom ministarstvu finansija za odlaganje sankcija i posle 28. aprila. Iako se još uvek čeka odluka o sudbini kompanije, Reuters navodi da se NIS već sada suočava sa problemima u poslovanju, jer se muči da kupuje naftu od trgovaca u inostranstvu, dok kod kuće njeni bivši klijenti traže alternativne dobavljače goriva. Postavlja se pitanje sa kojim problemima se NIS suočava i kako će se to odraziti na građane Srbije.  

Iako je vlada Sjedinjenih Američkih Država izuzela Naftnu industriju Srbije iz direktnih sankcija uvedenih protiv ruskih kompanija, prema pisanju Reutersa američke mere ipak značajno utiču na poslovanje srpske kompanije. 

Zbog vlasničke strukture u kojoj većinski udeo ima ruski Gazprom Neft, poslovni odnosi NIS-a sa stranim partnerima su otežani.

Problemi sa snabdevanjem, logistikom, finansijskim transakcijama samo su neki od prepreka koje navodi Reuters. 

A iako je zvanična potvrda tih navoda iz NIS-a izostala, stručnjaci ocenjuju da takvi izazovi nisu iznenađenje. 

"Nema sumnje da NIS ima izuzetno otežane uslove poslovanja, ako znamo da je stupanje na snagu sankcija odlagano dva puta. Mi imamo izuzetno težak poslovni ambijent za menadžment koji mora da planira faktički na izuzetno kratak rok. Znamo da je to mnogo skuplje, a s druge strane pred onaj prvi rok bilo je dosta problema vezano za platni promet i tada je i kompanija rekla da je bilo nekih poteškoća koje su kasnije sanirane. Tako da ostaje da vidimo te negativne finansijske efekte, ali oni su svakako veliki", rekao je za Euronews Srbija broker Nenad Gujaničić.

Kompanije OMV iz Austrije i EKO koje je u grčkom vlasništvu obustavile su kupovinu goriva od NIS-a. 

Investitori oprezniji, ali šta građani da očekuju?

Sankcije, iako odložene, utiču na pristup međunarodnim tokovima kapitala, dok investitori sve opreznije posmatraju dalji razvoj situacije

Promo/NIS

 

"Rizici od potencijalnih problema su srazmerni zapravo učešću NIS-a u snabdevanju tržišta. Znači, ako kažemo da jedna kompanija snabdeva 80 odsto tržišta, samim tim su i rizici od problema koji mogu da nastanu kao posledica sankcija jako veliki i za tržište značajni. A kada se govori o tome da su uvedene sankcije NIS-u, treba voditi računa i o tome da zapravo prete sankcije svima koji sarađuju sa NIS-om. Znači, ta pretnja može da se ogleda u vrlo velikim i opasnim problemima po kompanije koje sarađuju. Tako da evo, neke su kompanije, već pre svega internacionalne, ne samo u ovom segmentu, nego i drugim segmentima privrede, prestale da sarađuju sa NIS-om", rekao je za Euronews Srbija Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija.

Sve to otvara pitanje kakve će posledice biti po tržište goriva u Srbiji, ali i po potrošače. 

Sagovornici Euronews Srbija saglasni su u tome da građani ne treba da strahuju od nestašice goriva

"Ono što je za naše građane svakako najvažnije je da bude to gorivo na pumpama. Odnosno, oni to tako vide i činjenica je da nema šansi da se desi neki scenario kao 90-tih godina kada smo točili u flašama. Ali treba uzeti u obzir da bi kud i kamo bile opasnije druge posledice po našu privredu, po činjenicu da bi ti derivati bili verovatno skuplji", kaže Gujaničić.

On navodi da inflacija još uvek nije tako niska i da bi dodatni rast cena goriva dodatno tu inflaciju povećao. 

"Još dugo vremena mi možemo da se, neću kažem snalazimo, nego dugo vremena možemo kroz neke različite aktivnosti što države, što uvoznika, da prođemo duži vremenski period bez posledica u snabdevanju tržištem. Svedoci smo da su danas ponovo maksimalne maloprodajne cene u Srbiji niže, danas su za tri dinara, prošle nedelje su bile niže za četiri dinara, dokle će to trajati, pitanje je", rekao je Mićović. 

Američke sankcije NIS-u do sada dva puta odlagane, zbog čega stručnjaci ne isključuju mogućnost da rok za njihovo uvođenje bude produžen i nakon 28. aprila.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis