Biznis vesti

Ušteda i do 500 evra godišnje: Država izdvojila subvencije za energetsku sanaciju 700 zgrada, šta je najveća prepreka?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/02/2025

-

07:06

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Po prvi put u Srbiji, građani će imati priliku da se uključe u proces energetskog unapređenja stambenih objekata. U okviru inicijative koja obuhvata 14 lokalnih samouprava, izabrano je 700 starih zgrada koje će biti potpuno obnovljene i prilagođene savremenim standardima energetske efikasnosti. Država će subvencionisati čak 50 odsto sredstava potrebnih za realizaciju ovih projekata.

O ovom važnom koraku u oblasti energetske efikasnosti, ali i o dilemama koje građani imaju prilikom donošenja odluke o energetskoj sanaciji svojih stambenih objekata, razgovarali smo sa Goranom Todorovićem, stručnjakom za energetsku efikasnost.

Na početku razgovora, Goran ističe da energetska efikasnost zgrade najpre podrazumeva "potrošnju iste količine energije, ali za bolji komfor i kvalitetniji život u objektu“.

"To znači da zgrade koje su energetski efikasnije koriste energiju na racionalniji način, čime ne samo da se smanjuje potrošnja energije, već se i poboljšava unutrašnja klima, što pozitivno utiče na udobnost stanara", kaže Todorović.

Ušteda i do 500 evra godišnje 

Jedno od ključnih pitanja koje stanari postavljaju kada razmišljaju o energetskoj sanaciji svojih objekata odnosi se na visinu ulaganja.

"Proces energetske sanacije podrazumeva značajna ulaganja, posebno kada je reč o termičkom omotaču zgrade i zameni stolarije. Na primer, za prosečan stan, ulaganje u energetski efikasan omotač može iznositi od 7.000 do 10.000 evra", kaže Todorović.

Euronews

Goran Todorović

Međutim, ulaganje se isplati, jer energetski efikasne zgrade donose značajnu uštedu na računima za energiju.

Prema njegovim rečima, razlika u troškovima grejanja između stare i energetski sanirane zgrade može biti i do 50 odsto, što znači da bi prosečan stan mogao uštedeti oko 500 evra godišnje.

"Iako početna ulaganja mogu delovati demotivišuće, dugoročne uštede i poboljšanje komfora su neosporni benefiti. Ove godine, na primer, imali smo šezdesetak tropskih dana i noći, a ljudi su uživali u mnogo prijatnijim uslovima u energetski unapređenim stanovima", dodaje Todorović.

Subvencije i motivacija građana

Za mnoge građane, pitanje subvencija koje pruža država predstavlja ključnu motivaciju.

Država pokriva 50 odsto troškova energetske sanacije, što smanjuje početne finansijske prepreke.

"Građani su generalno svesni koristi koju donosi energetska efikasnost, ali je motivacija često problematična zbog početnih troškova i niskih cena energenata u Srbiji. Niže cene energenata često umanjuju motivaciju da se investiraju sredstva u energetsku efikasnost", objašnjava Todorović.

profimedia

 

Jedan od najvećih izazova u sprovođenju energetskih sanacija stambenih objekata odnosi se na organizaciju u stambenim zajednicama.

"Pitanje ko će potpisivati ugovore i ko će biti nosilac kredita za investiciju nije jasno razrađeno, što može usporiti donošenje odluka. Ovaj sistemski problem treba rešiti kako bi se omogućila brža realizacija projekata", smatra Todorović.

Koje zgrade najviše troše energiju?

Kada je reč o tipologiji zgrada, najveći potrošači energije su objekti koji su građeni između 1960- ih i 1980-ih godina.

Ove zgrade često nemaju nikakvu izolaciju, zbog čega imaju veliki potencijal za uštede kada se implementiraju mere energetske efikasnosti.

"Za ove zgrade, ugradnjom toplotne izolacije i prozora, potrošnja energije može se smanjiti i do 50 odsto. To ne samo da smanjuje troškove za grejanje i hlađenje, već poboljšava i unutrašnju udobnost“, zaključuje Todorović.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis