Agrobiznis

"Dešava se ono čega se voćari najviše plaše": Mraz u aprilu najrizičniji za voće u cvetanju

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/04/2025

-

07:01

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Pozni prolećni mraz već nekoliko godina pravi probleme voćarima u Srbiji. To se ponavlja i ove godine. Sneg koji je u noći između subote i nedelje pao u celoj zapadnoj Srbiji spustio je temperaturu vazduha sa prolećnih 18 stepeni, na samo nekoliko stepeni iznad nule. Ponovo se očekuje mraz, pa voćari sa zebnjom prate prognozu vremena za naredne dane, strahujući za ovogodišnji rod. Postavlja se pitanje kakva je situacija na terenu i kolika je pričinjena šteta na voću. 

Da je zbog aprilskog mraza jako nepovoljna situacija kaže za Euronews Srbija direktor Instituta za voćarstvo u Čačku Darko Jevremović i navodi da se dešava ono čega se voćari najviše plaše. 

Kada se dese niske temperature upravo početkom aprila štete su najveće, naglašava on. 

U noći između nedelje i ponedljeka u Čačku je bilo minus 1,5, ali u okolnim selima je bilo minus tri stepena.

"I to su već temperature koje nanose veliko oštećenja cvetovima, posebno kod koštičavog voća koje se nalazi u fazi cvetanja i precvetavanja, dok kod jabučastog voća, ono još uvek nije cvetalo, većina vrsta još uvek nije cvetala, tu ćemo videti kakve će biti štete", rekao je Jevremović. 

Mraz u martu već je naneo štetu kajsiji zbog ranog cvetanja, a tek će se ovih dana videti kakvu je štetu aprilski mraz naneo šljivi. 

"Očekuje nas još jedan mrazni dan po najavi meteorologa, tako da ćemo u narednim danima znati kakva je stvarna situacija, ali prema nekim preliminarnim podacima očekujemo da će štete ipak biti", kaže Jevremović. 

Tanjug/Dušan Aničić

 

On je objasnio da bi inače sneg bio jedan izolator cvetovima i zaštitio bi cvetove od izmrzavanja. 

"Takođe da je bilo kiše, da su cvetovi bili vlažni, to bi takođe bilo znatno povoljnije, ali vreme je bilo takvo, bilo je prilično toplo i sa puno vetra, tako da su cvetovi bili prilično suvi i kao takvi bili izloženi ovom mrazu", rekao je on.

Malina je sada još nije u fazi cvetanja nego u fazi rasta rodnih izdanaka. 

"Tu ne bi trebalo očekivati neke velike probleme, izuzev u slučajevima gde je bilo jako velikog snega. On je mogao izazvati lomljenje tih rodnih grančica, ali one su još uvek kratke, tako da za sada tu ne treba očekivati neke velike probleme", rekao je Jevremović. 

Kolika je šteta? 

Sa toplijim danima i nastavkom vegetacije, videće se kolike su štete. 

"Sa prolepšavanjem vremena, sa nekim toplim danima, izaći ćemo na teren i tada će se sa nastavkom vegetacije videti upravo kakve su štete i moći ćemo da damo neku procenu za oštećenje ove godine, odnosno za smanjenje roda ove godine", rekao je Jevremović. 

Upravo niske temperature u aprilu su najrizičnije, a voćari u zapadnoj Srbiji kažu da samo čekaju da prođe 8. april. 

"To je neko uvreženo mišljenje kod voćara. Tada je voće ili u punom cvetanju ili su plodovi već zametnuti i kao takvi su najosetljiviji na niske temperature. Kada se niske temperature dese, upravo početkom aprila štete su najveće. Mraz u martu nije veliki problem zato što većina voćaka još uvek nije cvetala, ali je april kritičan mesec kada govorimo o niskim temperaturama i rodu voćaka", rekao je sagovornik Euronews Srbija. 

Kada je reč o kajsiji, Jevremović kaže da je da je ovo već šesta godina da voćari imaju probleme, bilo zbog poznog prolećnog mraza ili grada, pa su u nekim zasadima već šestu godinu voćari bez roda. 

"Kada govorimo o ostalom voću, ovo je već druga godina sa jako niskim temperaturama u aprilu koje izazivaju štete na cvetovima voćaka i samim tim izazivaju izostanak roda u tekućoj vegetaciji", dodaje on. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis