Brnabić: Predlog opozicije ide na ruku Rio Tintu, mogli bi na međunarodnoj arbitraži od Srbije da traže milijarde
Komentari10/10/2024
-10:31
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koje je predložila opozicija idu na ruku Rio Tintu jer još nije doneta studija o proceni za zaštitu životne sredine i ta kompanija bi na međunarodnoj arbitraži mogla od Srbije da traži milijarde, a ostala bi i vlasnik zemlje koju je sama kupila.
"Ako pričamo o jednom projektu, pa nije potrebno zbog jednog projekta menjati čitav jedan zakon i zabraniti sve istražne radove za litijum i bor. Sa ovim što traži opozicija, oni faktički lobiraju za Rio Tinto, jer to što traže ide na ruku samo Rio Tintu. I to ljudi to moraju da znaju", istakla je Brnabićeva.
Kako je rekla gostujući na Pinku, ako bismo isterali Rio Tinto bez studije o proceni uticaja na životnu sredinu, koja pokazuje da taj projekat eventualno ima negativne posledice po životnu sredinu, nebo je granica šta bi Rio Tinto mogao da dobije od Srbije na međunarodnoj arbitraži.
"Zbog čega? Pa zato što su pre 20 godina, isti ti za koje ja danas osnovano sumnjam da i dalje lobiraju za Rio Tinto dali su im sva ta istražna prava. Isti ti su promenili zakon kako bi samo Rio Tinto imao pravo da aplicira za pravo na eksploataciju, ubacili ih 2012. u nacionalnu strategiju o državnom korišćenju prirodnih resursa i dobara. I danas kažu - izbaciti ih. Mi kažemo ok, ako ste sigurni u vaše argumente i sve je tako kao što vi pričate, zašto onda ne date da se završi studija o proceni uticaja na životnu sredinu", rekla je Brnabićeva.
Istakla je da bi Rio Tinto ako bismo ih isterali, pored milijardu evra koje bi mogli da dobiju od Srbije na međunarodnoj arbitraži, ostali vlasnici zemlje.
"Zato što su zemlju sami kupili od ljudi, mi nismo radili ekspropriaciju. Tako da oni ostaju vlasnici zemlje", navela je predsednica parlamenta.
"Verovatno danas završavamo o litijumu i prelazimo na važan set zakona"
Predsednica Skupštine Srbije izjavila je da očekuje da danas bude završena rasprava o litijumu i izmenama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koje je predložila opozicija i da poslanici glasaju, a da će parlament u nastavku redovnog zasedanja zatim preći na predloge važnih zakona za zemlju, uključujući i set zakona koji se tiče dodatne podrške našem narodu na AP KiM.
"Verujem da postoji velika verovatnoća da danas konačno i završimo tu raspravu, jer je ostalo sada opoziciji nešto malo vremena po poslaničkim grupama. To je otprilike nekih sat i po do dva sata, tako da ćemo mi dalje voditi raspravu, ali nadam se i mislim da bi bilo dobro, ozbiljno i odgovorno sa naše strane da je ovo sad i četvrti dan rasprave, da danas to privedemo kraju i ako možemo, glasamo o tom predlogu zakona", rekla je predsednica parlamenta.
Gostujući na Pinku, Brnabić je ponovila da će poslanička grupa SNS glasati protiv predloga zakona opozicije i to, kako je rekla, sa obe ruke.
"To je ono što je važno. Dakle, mi ćemo se boriti za zdravlje građana, životnu sredinu. Mi ćemo se boriti za institucije, za vladavinu prava, za poštovanje naših zakona", rekla je ona.
Naglasila je da naš Zakon o rudarstvu kaže da nikom ne možete da date pravo na eksploataciju ukoliko studija o proceni uticaja na životnu sredinu pokaže da taj projekat ne može da se izvede bezbedno po zdravlje i životnu sredinu.
"Tako da ćemo mi poštovati naše zakone. Naši zakoni su dobri", istakla je ona.
Dodala je da će se, kada bude završena rasprava o litijumu, skupština vratiti na važne stvari.
"I da se onda vratimo na one stvari koje su važne za Narodnu skupštinu, a to je svakako čitav set zakona koji se tiče dodatne podrške našem narodu na Kosovu i Metohiji, kao što je to inicirao predsednik Aleksandar Vučić, zatim dijalogu i debati u Skupštini oko uvođenja vojnog roka", navela je Brnabić.
Ona je dodala da će pred poslanicima biti i dopune Zakona o subvencijama za poljoprivrednike, odnosno dodatnim sredstvima koja su predviđena rebalansom. Baviće se i izmenama i dopunama Krivičnog zakonika kako bi prosvetarima obezbedili poseban status, "ali kako bi rešili još neka druga pitanja koja su vezana recimo za udese u saobraćaju, dodatno pooštravanje kaznene politike za nasilje u porodici, za femicid, što je takođe inicijativa predsednika Aleksandra Vučića", navela je Brnabić.
Dodala je da ima još mnogo stvari koje treba da se nađu na dnevnom redu Narodne skupštine u redovnom zasedanju.
Komentari (0)