Politika

Emisija Direktno o novoj Vlada Srbije: Može li Đuro Macut da smiri tenzije u društvu?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

17/04/2025

-

21:56

veličina teksta

Aa Aa

Gosti emisije Direktno sa Minjom Miletić bili su novinar Aleksandar Apostolovski, politikolog Boban Stojanović i kolumnista Euronews Srbija Ivan Radovanović.

Oni su komentarisali formiranje nove Vlade Srbiji, da li će ona uspeti da smiri tenzije u društvu, ko je politički profitirao od višemesečnih blokada i čemu služi radikalizacija i blokiranje javnih servisa.

Radovanović: Mediji moraju da se pobune, RTS je pod torturom

Radovanović je ocenio da je jedina tema o kojoj trenutno treba govoriti – Radiotelevizija Srbije, navodeći da su zaposleni u toj medijskoj kući "šikanirani" zbog aktuelne blokade.

"Ne daju im da uđu na posao, ne daju im da im donesu hranu, lepe im poternice", rekao je Radovanović i dodao da donekle razume RTS, jer je u pitanju, kako je opisao, "ogromna praistorijska životinja koja se teško pokreće i menja", ali upravo zbog toga ima svoju publiku.

Radovanović smatra da je vreme da se novinarska profesija solidariše sa zaposlenima na javnom servisu.

"Pobunite se vi kao profesija, kao redakcija. Euronews neka pokrene inicijativu, neka se pridruži Politika. Vama bukvalno rade o glavi tamo, jer će sutra i vaše poternice biti", upozorio je on.

On je poručio da bi mediji trebalo da se oglase o situaciji u RTS-u i da se obrate svim domaćim i međunarodnim institucijama, uključujući i Savet Evrope, kako bi se izvršio pritisak na nadležne da reše, kako je rekao, "torturu kroz koju zaposleni na RTS-u prolaze".

Komentarišući aktuelnu blokadu RTS-a od strane studenata, Radovanović je istakao da oni nemaju nadležnost da uređuju medije.

"To je kao da su došli neki crveni kmeri da nas prevaspitaju. Oni ne gledaju RTS, ne znaju ni šta je to, a pokušavaju da prevaspitaju celu državu i taj RTS", ocenio je.

Podsetio je i na izjavu jednog studenta koji je nedavno kazao da su "postali politički faktor".

"Postali su politički faktor samo onoliko koliko im je država dozvolila da rade stvari protiv zakona. I tu se vidi razlika između njih i nas ostalih kojima to nije bilo dozvoljeno", rekao je Radovanović.

On je poručio da studenti ne mogu biti politički faktor jer, kako je rekao, "nigde u svetu studenti to nisu".

"To se videlo i u Strazburu, gde su primili tri poslanika, ali ih nisu pustili da priđu. Ceo pokret je antisistemski i antipolitički. Oni nisu nadležni, a posebno nisu nadležni za medije".

Euronews Srbija

 

Radovanović je poručio da bi mediji trebalo ozbiljno da razmotre mogućnost bojkota studenata koji učestvuju u protestima, ocenivši njihovo ponašanje kao nasilno.

"Ako je neko pokrivao studente, pokrivao ih je i RTS. Bukvalno bih predložio ljudima iz medija da ih bojkotuju i da ne izveštavaju o njima, pošto se ponašaju kao nasilnici", rekao je Radovanović.

On je uporedio situaciju sa praksom međunarodnih sportskih organizacija kada se suoče sa nasiljem na stadionima.

"Znate šta, FIFA i UEFA kada prenose utakmicu, kada divljaju navijači – ne snimaju to. Nije u javnom interesu da se bilo čije nasilje prenosi. Tako nije ni u javnom interesu da se prenosi to što neko dođe ispred televizije, skače tamo, ne da ljudima da uđu i ponaša se zaista kao navijač", poručio je Radovanović.

Istakao je da bi najefikasniji odgovor medija bio – tišina.

"Ja bih predložio da ih bojkotujete i da ne objavite reč o njima više", jasan je Radovanović.

Stojanović: Nova vlada nema luksuz od 100 dana – zemlja "gori"

Politikolog Boban Stojanović ocenio je da nova vlada i njen predsednik Đuro Macut neće imati privilegiju da prođu kroz uobičajenih sto dana "političkog medenog meseca", jer se zemlja, kako kaže, već nalazi u stanju ozbiljne krize, pre svega zbog studentskih protesta.

"Bilo mi je očekivano da će biti profesor-doktor. I očekivao sam i profesora-doktora na mestu u ministarstvu. Dobili smo i jedno i drugo. I nisam ni tada davao puno vremena", izjavio je Stojanović, komentarišući formiranje nove vlade.

Obično se, dodaje, novim premijerima daje simboličnih 100 dana za prve poteze i formiranje političkog pravca, ali smatra da Đuro Macut nema taj luksuz.

"On nema tu mogućnost da ne uradi ništa sto dana. Ne da ne uradi ništa – nego je suočen i došao je na tu poziciju u trenutku kada zemlja 'gori'. Kada studenti čekaju na ispunjenje svojih zahteva".

Govoreći o obraćanju Macuta u Narodnoj skupštini, Stojanović navodi da je stekao dva ključna utiska. Prvi je vezan za to što je nova vlada već kao drugu tačku istakla – dijalog.

"Pozvaću sve u areni da razgovaramo o svim važnim pitanjima – rekao je. To mi je pozitivna stvar. Kao prvu stvar je naveo da se suočavamo sa ozbiljnim problemima – sa studentima, sa njihovim zahtevima. I taj problem mora da se rešava. To su dve ključne stvari u ovom trenutku za naše društvo".

Euronews Srbija

 

Međutim, i pored pozitivnog tona, Stojanović ističe da mu je u govoru nedostajala samo jedna rečenica koja bi značajno popravila utisak:

"Učiniću sve što je u mojoj moći i pozvaću sve državne institucije a u što hitnijem roku ispune zahteve studenata. Ja bih rekao da je takav predsednik vlade nama bio potreban".

Analizirajući potencijalne puteve razvoja Macutovog premijerskog mandata, Stojanović vidi tri moguće scenarija – uz jedan dodatni, manje optimističan.

"Jedan je da profesor Macut postane Mirko Cvetković 2.0 – pristojan čovek koji se neće baviti svojim poslom. Drugi je da postane Ana Brnabić 2.0 – nepristojna i, ja bih rekao, bahata osoba koja takođe neće raditi svoj posao. Treća mogućnost je da Macut zaista krene da radi svoj posao, što bi bila najpoželjnija opcija. Međutim, i taj put može imati kratak rok trajanja".

"Taj treći put može da se završi i četvrtim putem – a to je da, s obzirom da je izabran na najmoćniju političku funkciju u zemlji, koja utvrđuje i vodi politiku ove zemlje, Đuro Macut zaista krene da radi svoj posao. Onako kako, ja bih rekao, dominantna javnost očekuje od njega. U tom slučaju, Macut bi mogao vrlo brzo biti smenjen, jer predsednik vlade je omeđen voljom onih koji su ga izabrali, a to je ovih 153 narodna poslanika".

Politikolog je osudio lepljenje "poternica" za zaposlenima u RTS-u, ali ističe da razume uzroke zbog kojih studenti i građani protestuju ispred zgrada javnog servisa. Kako kaže, problem nije nastao preko noći, već se godinama nagomilavao kroz selektivno izveštavanje i ignorisanje važnih događaja.

Dodaje da se celokupna rasprava o trenutnoj blokadi RTS-a i RTV-a svodi na analizu posledica, bez razgovora o uzrocima. Prema njegovom mišljenju, šteta je što je fokus isključivo na RTS-u, dok se ignoriše uloga ostalih televizija sa nacionalnom frekvencijom.

Apostolovski: Profesor Macut je novo lice, ali moć ostaje u rukama starih osovina

Aleksandar Apostolovski ocenio je da je ekspoze novog premijera Đure Macuta bio racionalan i prilagođen trenutku, ali ukazuje da se iza "nove energije" i dalje nazire stara politička struktura. Istovremeno, oštro je osudio blokadu RTS-a, nazivajući je ponižavanjem novinara i ozbiljnim napadom na slobodu rada.

Podsetio je da je Macut član inicijativnog pokreta za narod i državu, koji formira predsednik Aleksandar Vučić.

Učešćem četiri pripadnika tog pokreta u Vladi, vidi se da će se moć preliti iz osnivačkog pokreta Aleksandra Vučića posredno i na premijera Macuta, dodao je Apostolovski.

Pozitivnim smatra Macutovo insistiranje na dijalogu i naporu da se studenti vrate na predavanja. Veruje da je upravo zbog toga izabran "svež lik", ali ostaje da se vidi da li će njegovo političko neiskustvo biti prednost ili hendikep.

"Mirko Cvetković bio je kompromis između frakcija DS-a i nije se naročito mešao u svoj posao. Ana Brnabić je takođe došla kao nestranačka ličnost, a završila kao naprednjakinja plus. Postala je izuzetno iskusna političarka – pretekla je, mislim, i Nikolu Pašića".

Blokada RTS-a – "prvorazredni skandal" i poniženje za novinare

Govoreći o blokadi RTS-a, Apostolovski je bio nedvosmislen: nazvao je situaciju skandaloznom i opasnom po osnovna prava novinara.

"Blokada RTS-a od ponedeljka uveče je prvorazredni skandal. Nedopustivo je da grupa ljudi, ovoga puta studenti, blokira ulaz i izlaz iz zgrade RTS-a, pa se siroti ljudi provlače kroz neku ćevabdžinicu".

Euronews Srbija

 

Ističe da se dva dana ne zna odakle se uopšte emituje program, a kolege su prinuđene da dolaze uz prisustvo žandarmerije.

"Jedna koleginica pokušala je da se uključi u program, a studenti su je okružili i počeli da zvižde. I onda imate druge medije, opozicione, koji su sa ushićenjem to prenosili, bez i trunke kritičke distance".

Podseća na herojski rad RTS-a tokom NATO bombardovanja, kada je program emitovan čak i nakon tragedije u kojoj je stradalo 16 zaposlenih.

Kao poseban problem vidi podeljenost među novinarima.

"Dolazimo do osnovnog pitanja – podeljenosti između novinara na naše i njihove, umesto da svi pokažu jednaku solidarnost. Svako ima svoju istinu. A u eri društvenih mreža, koju je Umberto Eko nazvao erom idiota, konfuzija je još veća".

Kompletnu emisiju pogledajte u video prilogu.

 

 

 

 

 

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija