Društvo

Šta će nam ostati posle EXPO-a? Glavni arhitekta Dangubić otkriva kako će "100 posto" objekata dobiti trajnu namenu

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

18/04/2025

-

19:27

veličina teksta

Aa Aa

Beograd se sprema da 2027. godine ugosti EXPO, međunarodnu izložbu koja će privući preko četiri miliona posetilaca iz više od 120 zemalja. Ova izložba, prva "100 posto legacy" (nasleđe) u istoriji EXPO-a, postavlja Srbiju na globalnu mapu inovacija, održivosti i urbanističkog razvoja.

Zašto je baš Surčin izabran za lokaciju, šta ostaje građanima nakon događaja i kako lekcije iz Osake oblikuju budućnost? O tome je u emisiji „Hajde da razgovaramo“ govorio Danilo Dangubić, glavni arhitekta EXPO 2027.

EXPO 2027 u Beogradu nije zamišljen da bude samo privremeni događaj već projekat koji će ostaviti trajni pečat na Srbiju. Prema rečima Dangubića, koncept "100 posto legacy“ znači da će svi elementi izložbe, od paviljona do znanja, imati dugoročnu vrednost za društvo.

"Uspeh EXPO-a meriće se njegovim nasleđem, kako u arhitekturi, tako i u znanju koje će generisati“, ističe Dangubić.

Paviljoni će biti projektovani poput "Lego“ kompleta, omogućavajući njihovu transformaciju u škole i druge objekte na različitim lokacijama u Srbiji nakon završetka izložbe, objašnjava naš sagovornik.

Pored toga, tematska zona od 45.000 kvadrata postaće centar za umetnost, obrazovanje i inovacije, opremljen najsavremenijim tehnologijama, nešto što ovaj deo Evrope još uvek nema, napominje arhitekta.

"To je prostor koji ćemo morati da naučimo kako da koristimo“, dodaje Dangubić.

Zašto Surčin? Održivi urbanizam na delu

Izbor Surčina za lokaciju EXPO-a nije slučajan. Ova oblast, relativno izdvojena od centra Beograda, predstavlja model održivog urbanizma.

"Surčin je primer kako se zaustavlja nekontrolisano širenje gradova, problem koji muči metropole širom sveta“, objašnjava Dangubić.

Infrastrukturno razvijena zona, koja već uključuje stadion i planove za sajam, postaće novi centar koji će rasti ka gradu, dok grad raste ka njemu, objasnio je naš sagovornik. Ovaj pristup stvara jasnu granicu urbanog razvoja, ključnu za održivost.

Prostor će biti podeljen na tematske zone. Jedna od njih, zona najboljih praksi, zamišljena je da pokaže kako arhitektura može biti višenamenska, dok će tematska zona ostati kao trajni simbol inovacija.

Lekcije iz Osake i srpski paviljon

Inspiracija za EXPO 2027 dolazi iz Osake, gde je Srbija jedina zemlja zapadnog Balkana sa samostalnim paviljonom.

"Ponosan sam što se Srbija predstavlja arhitekturom“, kaže Dangubić, ističući da paviljon u Osaki, prepun zelenila i inspirisan idejama Ratnog ostrva, najavljuje fokus Beograda na održivost.

Iskustva iz Osake već se primenjuju u planiranju EXPO-a, sa ciljem da se najnovije tehnologije i prakse integrišu u srpski projekat, dodaje on.

Šansa koja se pruža jednom u veku

EXPO 2027 nije samo prilika za privremeni sjaj, to je šansa da Srbija napravi korak napred u urbanizmu, obrazovanju i inovacijama. EXPO treba da ostavi trag u društvu, da implementira novine i podigne nas na viši nivo“, zaključuje Dangubić.

Ideja je da, od paviljona koji će postati škole do tehnološkog centra koji će inspirisati buduće generacije, ovaj događaj promeni Srbiju na način koji će se osetiti decenijama.

Kompletan razgovor sa glavnim arhitektom EXPO 2027 Danilom Dangubićem pogledajte u videu na početku teksta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija