Politika

Đurić: Očekuju nas izazovi, nacionalni interesi i evropska perspektiva prioriteti

Komentari
Đurić: Očekuju nas izazovi, nacionalni interesi i evropska perspektiva prioriteti
Marko Đurić - Copyright Tanjug/Miloš Milivojević

Autor: Tanjug

19/04/2025

-

09:41

veličina teksta

Aa Aa

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da jačanje prijateljstva i veza sa narodima širom sveta, zaštita nacionalnih i državnih interesa uz jasnu evropsku perspektivu Srbije, ostaju apsolutni prioriteti njegovog ministarstva u narednom periodu.

"U novi mandat ulazim sa mnogo elana i potpuno svestan izazova koji nas čekaju", rekao je Đurić u intervjuu za Tanjug i u tom smislu naveo da se može očekivati nastavak politike koju je dosadašnji premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti primenjivao u odnosu prema Srbima na AP KiM kao i nastojanje Prištine da obezbedi nova priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti.

"Priština je duže od decenije radila na pripremi novog talasa priznanja i kod njih postoji takmičenje između vlasti i opozicije, ne u tome ko će jedan drugome veću štetu da napravi već ko će da donese više novih priznanja. To je nešto što je realna opasnost koja nam preti u narednom periodu i mi ćemo u duhu tradicije našeg naroda da prihvatimo borbu i da se založimo za to da zaštitimo srpski državni i nacionalni interes", istakao je Đurić.

Na pitanje kako ocenjuje aktuelnu situaciju na prostoru AP Kosovo i Metohija, Đurić kaže da je Kurtijev režim prethodne dve i po godine koristio ultranacionalističke metode što, kako ističe, u Evropi nije viđeno dugi niz godina.

"Kurtijev režim je u prethodne dve i po godine praktično ubrzao iseljavanje Srba sa KiM tako što je presekao institucionalne, ekonomske i druge životne tokove srpske zajednice, a to je prošlo uz verbalne osude, ali suštinski nekažnjeno od strane međunarodne zajednice. Možemo da očekujemo nastavak takve politike", rekao je Đurić.

Srpska lista je, prema njegovim rečima, najveća žrtva Kurtijevog režima, na kome, kako kaže, leži i najveća odgovornost za neuspeh dosadašnjeg dijaloga između Beograda i Prištine.

"Ali daleko od toga da na njemu leži jedina odgovornost. Odgovornost leži i na međunarodnoj zajednici koja toleriše ne sprovođenje Briselskog sporazuma 13 godina. Odgovornost je podeljena između jednih i drugih, pri čemu je kod Kurtija naravno veća", istakao je Đurić.

"Srbija ne traži krivca za zastoje u dijalogu"

Ministar naglašava i da Srbija ne traži krivca za zastoje u dijalogu, već rešenja kojima će pomoći svom narodu i dodao da je tokom prethodnog mandata osnovan i centar koji se bavi isključivo pitanjima južne srpske pokrajine.

Đurić je ukazao i na probleme sa kojima se suočavao tokom prethodnog mandata i istakao borbu protiv članstva takozvanog Kosova u Savetu Evrope kao i rezoluciju o Srebrenici.

"U prethodnom mandatu imali samo nekoliko meseci na raspolaganju, tek četiri ili pet meseci, da se bavimo redovnim aktivnostima jedne spoljno-političke službe. Mi smo u tom periodu pokrenuli mnogo toga, ja sam obišao sve kontinente, a Srbija je imala veoma aktivnu ulogu na nizu međunarodnih foruma i dešavanja. Preduzeli smo korake u modernizaciji samog ministarstva i uspostavili centar za analitiku i instruktažu koji je znatno doprineo boljem razumevanju globalnih kretanja", rekao je Đurić.

Govoreći o sastanku Saveta EU za spoljne poslove kojem je pre nekoliko dana prisustvovao u Luksemburgu, Đurić kaže da nije bilo lako predstavljati Srbiju i to najviše zbog pritisaka koje trpimo zbog odnosa sa Ruskom Federacijom, odnosno učešća naše zemlje na ovogodišnjoj proslavi Dana pobede u Moskvi.

"Mi smo apsolutno spremno i odlučno zastupali ono što je srpska državna i nacionalna pozicija. Srbija je zemlja koja teži članstvu u Evropskoj uniji i smatramo da naš strateški prioritet, kada je reč o spoljnoj politici, apsolutno i u novoj vladi (Đura) Macuta ostaje članstvo u Evropskoj uniji. Mi tim putem idemo poštujući sebe i naše nacionalne interese, poštujući pravila koja su predviđena, ali i zahtevajući da za Srbiju ne važe druga pravila u odnosu na ostale kandidate", istakao je Đurić.

"Srbija ima mnogo toga da ponudi EU"

On dodaje da Srbija ima mnogo toga da ponudi EU zbog čega bi naše članstvo u toj međunarodnoj organizaciji trebalo posmatrati kao dobitnu kombinaciju za obe strane.

"Mi smo zemlja koja će do 2027. ostvariti kumulativni rast od blizu 13 odsto BDP-a, a mislim da praktično ne postoji zemlja u širem okruženju koja može da se pohvali takvim rezultatima", navodi Đurić.

Kada su u pitanju potencijalne američke sankcije NIS-u, ministar ističe da građani nemaju razloga za brigu kada je reč o zalihama i ceni energenata, kao i da će država nastaviti da vodi pregovore sa američkom administracijom kako bi se prevazišla aktuelna situacija.

Đurić je izrazio i želju da u toku mandatnog perioda Srbija bude domaćin američkom predsedniku Donaldu Trampu i naglasio da bi to bio prvi boravak američkog predsednika Srbiji nakon 1980. godine.

"Obe strane imaju saglasnost o potrebi da se naši odnosi podižu na nivo strateškog partnerstva. Želimo bliže i bolje odnose sa Vašingtonom", rekao je Đurić i podsetio da Srbija i SAD imaju starteško partnerstvo u oblasti energetike.

Govoreći o radu ministarstva on je podsetio da je u prethodnom periodu otvoreno sedam diplomatsko-konzularnih predstavništava i to u centrima u kojima, kako kaže, nadire snaga kada je reč o ekonomskom, političkom i diplomatskom uticaju, a ističe da se pristupilo i modernizaciji konzularnih usluga.

"Krompletiraćemo sistem za elektronske vize. Dakle, zaokružujemo sistem po kome će građani zemalja širom sveta u našim ambasadama i onlajn moći da se prijave za naše vize, da ih zatraže kompletno onlajn i da ih u toj formi i dobiju", rekao je Đurić i dodao da će se na taj način skratiti procedure čekanja što će, kako kaže, uticati i na rast stranih turista u našoj zemlji.

"Društvo u prethodnih pet meseci dosta propatilo"

Na pitanje kako ocenjuje situaciju u zemlju u kontekstu trenutnih blokada, Đurić kaže da je društvo zbog toga u prethodnih pet meseci dosta propatilo.

"Mislim da je sada potrebno da se društvo vrati institucionalnim okvirima i funkcionisanju na način predviđen zakonima, pravilima i propisima i to važi za apsolutno sve nas. Smatram da su sve promene revolucionarnog karaktera donele više destrukcije nego koristi, ali sa druge strane zadovoljan sam zbog činjenice da su donosioci odluka u vladajućim strukturama, naročito u domenu unutrašnje politike, pokazali neku vrstu odgovornosti i vernosti demokratskim principima i idealima. Mislim da imenovanje Đura Macuta za predsednika Vlade Srbije može značajno da doprinese povratku u političku normalnost i snižavanju tenzija u našoj zemlji", ocenio je Đurić.

Ministar je svim građanima poželeo puno zdravlja, sreće i ljubavi povodom praznika.

"Da nam ovi Vaskršnji praznici donesu podsećanje da smo, bez obzira koje smo ideologije, stranke, veroispovesti ili porekla, jedna zajednica i da moramo da pružimo ruku jedni drugima, da pomognemo jedni drugima i da stvaramo bolje društvo kroz institucije, kroz poštovanje pravila i da se za to zajednički borimo i izborimo. Uveren sam da su pred Srbijom bolji dani i da ćemo Vidovdan dočekati rasterećeniji nekih slika koje su obeležile prethodne mesece", rekao je Đurić.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija