Mecola se ogradila od tvitova Picule: Lični stavovi poslanika ne odražavaju stav Evropskog parlamenta
Komentari26/01/2025
-15:22
Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola, u odgovoru na pismo koje joj je uputila predsednica srpskog parlamenta Ana Brnabić, a u koji je Tanjug imao uvid, jasno se ogradila od stavova Tonina Picule, koje je izneo na društvenim mrežama nakon incidenta u Beogradu u kome je učestvovao Dragan Đilas i sukobio se sa mladićima koji su lepili plakate sa njegovim imenom.
U pismu upućenom Brnabić, Mecola navodi da su "stavovi poslanika izneti na društvenim mrežama njihova lična odgovornost i da ne odražavaju i zvaničnu poziciju Evropskog prlamenta".
Nakon tvita koji je objavio Tonino Picula, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, u kome je naveo da snažno osuđuje napad na Dragana Đilasa i Đorđa Aleksića i poručio da javni prostor ne sme biti poligon za nasilje nad političkim suparnicima, kao i da se klasteri ne otvaraju šakama, Brnabić se zvanično obratila predsednici EP Roberti Mecoli.
Ona je u pismu navela da se obraća predsednici Mecoli "kako bi izrazila duboko nezadovoljstvo zbog neprofesionalne objave gospodina Tonina Picule", izvestioca za Srbiju u Evropskom parlamentu, koja je objavljena 20. decembra a koja se odnosi na incident u Beogradu u kome je učestvovao Dragan Đilas, jedan od opozicionih lidera.
U pismu upućenom Mecoli, Brnabić je navela da je Picula "i pre nego što su relevantne institucije Republike Srbije imale priliku da se oglase i reaguju ovim povodom, u javnost izašao sa tendencioznim, neutemeljenim, pristrasnim i pre svega netačnim izjavama".
"Umesto da, u duhu vladavine prava i podrške institucijama države, što se od člana Evropskog parlamenta i izvestioca očekuje, sačeka rezultate istrage u vezi sa ovim pitanjem, Tonino Picula je izneo sopstveni politički zaključak i sud. Problem je što je zaključak koji je izneo u javnost nije zasnovan na činjenicama o incidentu, čime je zadao ozbiljan udarac vladavini prava, na najgrublji način se umešao u unutrašnja pitanja Republike Srbije”, navela je Brnabić.
Mecola je u odgovoru, pored jasne napomene da su stavovi poslanika isključivo njihov lični stav, podvukla da se izveštaji izvestioca u EP usvajaju većinom glasova.
"Samo nakon usvajanja u parlamentu, tek tada stavovi iz izveštaja izvestioca za određene zemlje postaju zvanični stavovi Evropskog parlamenta“, navela je Mecola.
U pismu takođe navodi da Evropski parlament ostaje u potpunosti posvećen podršci Srbije na putu ka Evropskoj uniji i naglašava dobra parlamentarna saradnja dve institucije – Evropskog parlamenta i Narodne skupštine Republike Srbije.
Komentari (0)