Politika

Profesor Vladan Petrov za Euronews Srbija: Živimo u vremenu pravnog haosa i viška demokratije

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

28/04/2025

-

17:28

veličina teksta

Aa Aa

Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i sudija Ustavnog suda, Vladan Petrov, ocenjuje da je stanje u društvu i državi, iako naizgled redovno, ipak obeleženo dubokim pravnim haosom i viškom demokratije koji ugrožavaju red i stabilnost.

"Čini mi se da je situacija u društvu i državi relativno normalna, da ne kažem redovna. Profesori prava treba da imaju vremensku distancu da bi mogli objektivno sagledavati događaje, ali mi danas živimo u dobu aktualizma, u kome se teme smenjuju velikom brzinom", istakao je Petrov u emisiji Hajde da razgovaramo.

Podsetio je da aktuelna dešavanja, uključujući incidente u Kliničkom centru u Nišu i ispred zgrade DIF-a u Novom Sadu, predstavljaju akte nasilja koji se ne mogu kvalifikovati drugačije. Petrov ukazuje da, iako nije proglašeno zvanično vanredno stanje, društvo funkcioniše u nekoj vrsti vanrednog pravnog ambijenta.

Višak demokratije i erozija pravne države

Petrov ponavlja svoju tezu da godinama živimo u sistemu viška demokratije, u kome se previše tolerišu zloupotrebe slobode izražavanja, naročito na društvenim mrežama i u medijima.

"Manje se vodilo računa o pravnim principima i pravnoj državi, a više o prividnoj demokratiji", naglasio je on.

Profesor smatra da su brojna okupljanja i blokade koje su organizovane prethodnih meseci često bile pravno neregularne i da nijedan ozbiljan pravnik ne može da brani blokade sa stanovišta prava.

Govoreći o incidentima na univerzitetima, Petrov je ocenio da dekani poput Aleksandra Mitića iz Niša nisu činili ništa drugo osim što su, u skladu sa svojim nadležnostima, pokušavali da obezbede redovno funkcionisanje nastave i fakulteta. Problem vidi u tome što su odluke sve češće prepuštane neformalnim plenumima, koji nemaju zakonski legitimitet.

"Studenski protesti nisu autohtoni"

Petrov je izneo stav da studentski protesti, iako možda potaknuti opravdanim zahtevima, nisu spontani, već politički organizovani. 

"Već početkom decembra sam upozorio da iza studentskih protesta stoji ozbiljna politička organizacija, pre svega iz krugova Demokratske stranke i građanskih inicijativa", rekao je on.

Dodao je da među samim plenumima postoje sve dublja razmimoilaženja, jer deo učesnika i dalje veruje u apolitične zahteve, dok drugi jasno sprovode političku agendu.

Pitanje vanrednih izbora

Profesor ukazuje da iako se pominje mogućnost vanrednih parlamentarnih izbora, oni se mogu raspisati samo na predlog vlade, a zatim na odluku predsednika Republike. 

"Predsednik Republike, koji ima najveće političko iskustvo na ovim prostorima, sigurno će najpre proceniti ozbiljnost zahteva podnosioca i razmotriti sve posledice koje bi izbori mogli izazvati", napomenuo je Petrov.

On upozorava da stalne priče o vanrednim izborima dodatno destabilizuju društvo, a da je Srbiji preko potrebna stabilnost, posebno u trenutku kada su poslednji izbori održani pre svega godinu i po dana.

"Živimo u vremenu kada konfuzija i institucionalna neuređenost ozbiljno prete osnovama pravne države. Neophodno je vratiti se poštovanju prava, razuma i odgovorne demokratije", rekao je profesor Petrov.

"RTS nije odgovoran za rešavanje aktuelnog problema oko izbora članova REM-a"

Petrov je ocenio da su blokade ispred RTS-a posebno problematične jer u njima učestvuju i neki ljudi koji su ranije radili na toj televiziji, a neki od njih i dalje rade. On je ukazao da to pokazuje svu složenost problema, ali i dodao da kao običan čovek ne može da razume poriv ili opravdanje tih zaposlenih da blokiraju sopstvenu instituciju i onemogućavaju emitovanje programa koji je funkcionisao čak i tokom NATO agresije.

"Mislim da to nije, najblaže rečeno, fer, nije profesionalno, a ja kao neko ko je profesionalac prosto nemam mnogo razumevanja za takve akte", rekao je Petrov i dodao da bi, recimo, bio spreman da u jednom periodu radi bez ikakvih primanja samo da se omogući nastavak ispita na fakultetu, umesto da protestuje ispred svoje kuće, iako bi imao razloge za nezadovoljstvo jer su mu mnoga prava uskraćena.

Euronews Srbija

 

Govoreći o nadležnosti institucija, Petrov je naglasio da RTS nije odgovoran za rešavanje aktuelnog problema oko izbora članova REM-a, već da je za to nadležna Narodna skupština, tačnije Odbor za kulturu i informisanje.

On je rekao da je sednica odbora, koja je trebalo da se održi, odložena za jedan sat, ali da to ne treba dramatizovati, iako su, kako je primetio, neki opozicioni političari to već predstavili kao veliki skandal. Petrov je ocenio da verovatno postoje opravdani razlozi za kratko odlaganje, ali da ono neće uticati na konačno odlučivanje.

Prema njegovim rečima, po tačkama koje su stavljene na dnevni red može se sa velikim stepenom izvesnosti očekivati da će zahtev upućen pred RTS-om, iako nenadležnoj instituciji, ipak biti usvojen od strane Narodne skupštine, što bi otvorilo novi postupak u vezi sa izborom članova REM-a.

Petrov je upozorio i na pitanje povlačenja kandidata iz postupka, napominjući da zakon to izričito ne predviđa. On je ukazao da, ukoliko kandidati tvrde da postupak bez njih više nije legitiman, postavlja se pitanje da li je njihovo povlačenje u toj fazi bilo legitimno, s obzirom na to da je sve bilo rešeno osim samog glasanja u parlamentu.

"Zašto se ti kandidati nisu povukli ranije u postupku?", upitao je Petrov i apelovao da, ukoliko dođe do ponavljanja postupka, svi učesnici — od nadležnih organa do kandidata — budu svesni ozbiljnosti procesa, imajući u vidu njegov javni značaj i uticaj na ostvarivanje medijskih sloboda i regulaciju medijskog prostora.

On je zaključio da u novi postupak treba ući odgovorno, bez pravljenja karikature od procesa iz političkih razloga, bilo na strani vlasti, bilo opozicije, i izrazio nadu da će se sve okončati u razumnom roku, uz određeni optimizam.

Kompletno gostovanje Vladana Petrova pogledajte u video prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija