Grad pronalazi lek za dugove Apoteke Beograd: "Radimo mnogo bolje nego što će bilo koji privatnik ikada moći"
Komentari28/04/2025
-18:37
Apoteka Beograd, jedina državna apoteka u prestonici, godinama se suočava s ozbiljnim finansijskim problemima, uključujući dugovanja prema dobavljačima, nestašice lekova i neisplaćene plate zaposlenima. Nedavno odobren reprogram dugova od strane Grada Beograda doneo je olakšanje, omogućivši popunjavanje rafova i pruživši apoteci "veštačko disanje".
U razgovoru za Euronews Srbija, vršilac dužnosti direktora Apoteke Beograd, Nikola Prelević predstavlja mere za ozdravljenje apoteke i planove za budućnost, uključujući kampanju za povratak pacijenata i jačanje konkurentske pozicije.
Dugogodišnja kriza i prvi koraci ka oporavku
Prelević naglašava važnost očuvanja ove institucije kako bi se sprečila potpuna dominacija privatnog sektora na tržištu lekova.
"Dugo smo čekali. Ja sam imenovan na funkciju vršioca dužnosti pre nekih godinu i po dana. Već tada i malo nešto pre toga, naši dobavljači zbog velikih i neizmirenih dugovanja počeli su da obustavljaju isporuku robe, da uvode tzv. kredit limite, što je uticalo na našu snabdevenost, odnosno nesnabdevenost. Samim tim, kao posledica toga, usledila je i nemogućnost da isplatimo plate u onoj dinamici u kojoj imamo zakonsku obavezu prema našim zaposlenima. I sada smo došli do toga da dugujemo, kao što ste rekli, tri mesečne zarade", objašnjava Prelević.
U pokušaju da reše krizu, Prelević i njegov tim su u novembru prošle godine predali lokalnoj samoupravi predlog mera za ozdravljenje apoteke.
"Menadžment koji zajedno sa mnom radi i ja, već tamo u novembru lokalnoj samoupravi predali smo predlog mera ozdravljenja apoteke, to je ono o čemu su pričali poslednji put kada sam gostovao ovde na vašoj televiziji. Nadali smo se da će se naši rafovi napuniti već u decembru, kako bismo uhvatili čitavu tu sezonu, koja u farmaciji i u mnogim drugim oblastima i profesijama jeste sezona", kaže on.
Odobrenje je stiglo kasnije, u najnepovoljnijem periodu za farmaciju, ali Prelević ističe da je to ipak značajan korak.
"Nažalost, to se desilo pred ovaj najgori period u farmaciji, a to je kada se grad Beograd isprazni i zbog letnjih i godišnjih odmora, ali dobro je da se uopšte i desilo. To je bila velika borba i razmatranje da li to treba ili ne treba uraditi. Prevladalo je mišljenje da to treba uraditi, apoteka Beograd dobila je veštačko disanje", objašnjava on.
Euronews Srbija
Popunjavanje rafova donelo je olakšanje i pacijentima i zaposlenima.
"Ono što raduje prvenstveno nas i naše lojalne pacijente je da su se rafovi napunili. U tom smislu smo dobili još jednu šansu", dodaje Prelević.
Međutim, ograničene finansijske i robne zalihe otežavaju rad punim kapacitetom, a poverenje pacijenata je narušeno.
"Ono što je loša stvar jeste što mi, obzirom da nemamo ni finansijske ni neke preterane robne zalihe, moramo odmah da krenemo da radimo nekim punim kapacitetom što nisam siguran da je baš moguće automatski iz prostog razloga što neki pacijenti kada tri četiri puta dođu i ne mogu da podignu svoju terapiju ili da kupe terapiju ili nešto od nekih drugih sredstava, oni jednostavno više neće doći i gube strpljenje", kaže on.
Kampanja za povratak pacijenata i borba s privatnim apotekama
Da bi vratili pacijente, Apoteka Beograd planira pokretanje kampanje od 4. maja, usmerene na podsećanje građana na značaj državne apoteke.
"Zato je potrebno, i mi ćemo da pokrenemo i kampanju. Već od 4. maja će ta kampanja da krene, zakupićemo i bilborde za prvi taj impuls da kažemo ljudima da se vrate u svoju apoteku, da su naši rafove puni, da Apoteka Beograd ponovo radi i da treba i oni da daju svoj doprinos u očuvanju državne apoteke", kaže on, ističući da je kampanja za državne Apoteke Beograd slična akciji "Kupujmo domaće".
On naglašava da uspeh kampanje zavisi od angažmana svih zaposlenih i podrške građana.
"Mi kao menadžment se apsolutno trudimo. To mora da se prenese i na 100 odsto naših zaposlenih, dakle ne samo na jedan deo, nego na 100 odsto naših zaposlenih, ali i naši građani treba da prepoznaju tu potrebu da opstane njihova apoteka", kaže on.
Konkurencija privatnih apoteka, koje rade pod boljim uslovima, predstavlja ozbiljan izazov.
"Osim što ih ima bukvalno na svakom koraku, oni su nam i nelojalna konkurencija. Rade pod mnogo boljim uslovima, i o tome sam pričao prošli put nego što radimo mi. Jedini način na koji možemo da im se suprotstavimo, obzirom da imamo i više zaposlenih, jeste da radimo više od njih", kaže Prelević.
FoNeT/Zoran Mrđa
On ističe da apoteka ima višak zaposlenih i radi u težim uslovima, ali da je ključno raditi više od konkurencije.
"Imam utisak da neki smatraju da je apoteka Beograd poslednja oaza koja treba da opstane u kojoj se i ne radi baš toliko. Mi imamo i višak zaposlenih, i u težim uslovima radimo, i ako ne budemo i mi sami shvatili da moramo da radimo više od privatnika, nećemo opstati", objašnjava on.
Apoteka Beograd planira da se izdvoji kroz jedinstvene proizvode, poput galenske proizvodnje i magistralnih lekova.
"Mi smo se značajno pojačali kadrovski, pojačali smo i sektor prodaje, pojačali smo i sektor marketinga, mi već imamo proizvode koje drugi ne prave, mi već imamo magistralni lek, imamo i našu galensku proizvodnju i odvajamo i odvojićemo i u budućnosti sredstva da ljudi uopšte saznaju da mi to imamo", objašnjava Prelević.
On žali zbog propuštenih prilika u prošlosti.
"Kao što sam rekao i prošli put, najviše žalim za tim propuštenim prilikama. Kada smo imali na računu milijarde dinar, znači to su milioni eura, propustili smo priliku da ispromovišemo ono što smo dobro radili, jer Apoteka Beograd mnogo stvara i radi bolje nego što će bilo koji privatnik ikada moći da radi", ističe on.
Gostovanje Nikole Prelevića u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)