Skupština završila zasedanje: Usvojeno 60 tačaka dnevnog reda, među kojima i Deklaracija o budućnosti srpskog naroda
Komentari31/07/2024
-17:44
Skupština Srbije završila je prvu sednicu vanrednog zasedanja na kojoj je usvojila ukupno 60 tačaka dnevnog reda, među kojima je Deklaracija o zaštiti prava i budućnosti srpskog naroda usvojena na Svesrpskom saboru.
Pored toga što je na ovoj sednici reizabrana Jorgovanka Tabaković za guvernera NBS, kao i Blagoje Paunović za predsednika Fiskalnog saveta Srbije, poslanici su usvojili i niz zakona koji se tiču zaduživanja.
Parlamentarci su usvojili Odluku o davanju saglasnosti na finansijski plan REM-a za 2024. godinu, Odluku o davanju saglasnosti za finansijski plan Komisiji za hartije od vrednosti za 2024. godinu, izveštaj o radi DRI za 2023. godinu sa ispravkom, izveštaj o radu za 2023. godinu koji je podnela Agencija za sprečavanje korupcije, izveštaj o radu Fiskalnog saveta Srbije za 2023. godinu, izveštaj o sprovedenom monitoringu za 2023. godinu koji je podnela Kancelarija za javne nabavke, izveštaj o radu Komisije za kontrolu državne pomoći za 2023. godinu.
Sednicu Skupštine Srbije možete pratiti uživo u našem blogu:
18.31 Izabrana Jorgovanka Tabaković
Skupština Srbije izabrala ponovo Jorgovanku Tabaković za guvernera Narodne banke Srbije. Opširnije u posebnoj vesti.
18.12 Usvojen set zakona o zaduživanju i izmene Zakona o platnim uslugama
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su, na današnjoj sednici, više zakona kojima se omogućuje zaduživanje za infrastrukturne projekte i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o platnim uslugama.
Od zakona koji omogućavaju zaduživanje najznačajniji je Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod Banke Poštanska štedionica za potrebe finansiranja Projekta Izgradnje urbane infrastrukture i Nacionalnog stadiona sa pristupnim saobraćajnicama, koji je podnela Vlada, u iznosu od 42 milijarde dinara.
Usvojeni su i Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod UniCredit bank Srbija a.d. Beograd za potrebe finansiranja Projekta Ruma - Šabac - Loznica, koji je podnela Vlada, u iznosu od 11,7 milijardi dinara, a za taj projekat usvojen je i Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod Banca Intesa AD Beograd, koji je podnela Vlada, u iznosu od 15 milijardi dinara.
Usvojen je i Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod OTP banke Srbija a.d. Novi Sad za potrebe finansiranja Projekta izgradnje obilaznice oko Kragujevca, koji je podnela Vlada, u iznosu od 12 milijardi dinara.
17.44 Pripadnici snaga bezbednosti neće moći da se izdaju stan kupljen povoljnije
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas izmene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti. Nekim od zakonskih izmena predviđeno je da pripadnik snaga bezbednosti koji ostvari pravo na kupovinu stana pod povoljnijim uslovima ne može da otuđi stan, da ga izdaje ili koristi za poslovnu delatnosti, a stan ne mogu da koriste lica koja nisu članovi užeg porodičnog domaćinstva.
17.24 Taksa za javni medijski servis povećana za 50 dinara, iznosi 349 dinara
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas izmene Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis, kojima se povećava pretplata za javni servis za 50 dinara. Umesto dosadašnjih 299 dinara taksa će iznositi 349 dinara.
17.13 Počelo glasanje o 60 tačaka dnevnog reda vanrednog zasedanja
oslanici Skupštine Srbije počeli su oko 17 časova glasanje o ukupno 60 tačaka dnevnog reda prve sednice vanrednog zasedanja.
Na početku, poslanici su usvojili Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda sa 139 glasova za, a nastavljeno je glasanje o preostalih 59 tačaka dnevnog reda. Prisutna su 143 poslanika, odnosno većina od ukupnog broja poslanika.
17.07 Usvojena deklaracija
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda. Za Deklaraciju je glasalo 139, protiv je bilo devet, niko nije bio uzdržan, a šest poslanika nije glasalo.
Vlade Srbije i Republike Srpske usvojile su, u okviru Svesrpskog sabora u Beogradu, 8. juna, predlog Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, u kojoj se konstatuje da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu, da je Kosovo i Metohija neotuđivi deo Republike Srbije, jedna od odrednica nacionalnog identiteta Srba, kao i da se ne podržava rezoluciju o Srebrenici.
16.35 Paunović: Opozicija optužuje ljude sa kojima je sarađivala bez ikakvih dokaza
Šefica poslaničkog kluba Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović izjavila je danas, tokom skupštinske rasprave o zaduživanju zbog izgradnje puta Ruma-Šabac-Loznica, da predstavnici opozicije optužuje vlast za kriminal i korupciju bez grama dokaza.
"Izgleda kao jedna smišljena obmana, a to prosto nije pošteno. Nije pošteno da izvođače, odnosno u konkretnom slučaju Koridore, optužite za kriminal i korupciju. Čak i ako mislite da vam je dozvoljeno, ja ne mogu da sedim u ovoj sali i mirno vas slušam kako od mog prijatelja, ali pre svega partijskog saradnika, pravite kriminalca, jer gospodin Aleksandar Antić to nikada nije bio", rekla je Paunović.
Dodala je da posebno nije pošteno da ga optužuju pošto su ranije sarađivali sa njim.
"Nije logično da je Aleksandar Antić u 2024. godini kriminalac u tajnoj zaveri za sprovođenje, odnosno izradu specijalnog puta za eksploataciju litijuma, a da je u neko vreme kada smo, ako se sećate, sarađivali sa vama bio ministar vredan respekta. To je nepošteno prema građanima Srbije i to je ono na što ukazujem uvek kada govorim", poručila je Paunović.
Ona je rekla da put Ruma-Šabac-Loznica nema veze sa tvrdnjama da je usko vezana za potencijalni rudnik litijuma koji će se otvoriti.
16.20 Mitrović zatražio je da se povede računa o zaduživanju
Poslanik Demokratske stranke Nenad Mitrović zatražio je da se povede računa o zaduživanju tvrdeći da je naknada za obradu kredita 400.000 evra i da je prevelika, a ako se ne povuku sredstva ponovo dva puta po 400.000 evra.
"Bojim se da će, zbog nemogućnosti da se vrate zajmovi, svi projekti stati i da zajmove nećemo moći da vratimo", rekao je Mitrović, a poslanik Novog lica Srbije Miloš Parandilović da je vlast celu ekonomiju zemlje zasnovala na zaduživanju.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Uroš Đokić tvrdio je da je obilaznica oko Kragujevca najskuplja obilaznica na svetu i da košta 500 miiliona evra ili 22,7 miliona evra po kilometru.
16.17 Martinović pozvao poljoprivednike da se prijavljuju za subvencije
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martivnović pozvao je danas poljoprivrednike iz čitave Srbije da iskoristite značajna sredstva koja im stoje na raspolaganju iz budžeta Republike Srbije, kao i pretpristupnih fondova Evropske unije kako bi zemlja bila još razvijenija i uspešnija i naglasio da je danas objavljen javni poziv za subvencije za krave i ugzoj teladi za tov.
"Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede danas je raspisala javni poziv za subvencije, za krave, za uzgoj teladi, za tov i taj javni poziv će trajati do 30. avgusta", rekao je Martinović na sednici parlamenta u delu rasprave o značaju poljoprivede i tome da će rudarenjem biti uništena.
Ministar je naglasio da neće nijedan hektar zemljišta biti uništen u slučaju da se Vlada Srbije opredeli za iskopavanje jadarita.
16.05 Glasanje o Deklaraciji i ostalim tačkama u 17 časova
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odredila je da Dan za glasanje bude danas u 17.00 časova kada će se poslanici izjašnjavati o Deklaraciji, koja je usvojena na Svesrpskom saboru i ostalim tačkama dnevnog reda.
Glasaće se o izmena Zakona o platnim uslugama, izboru guvernera NBS, izboru predsednika Fiskalnog saveta Srbije, kao i o više sporazuma koji se tiču zaduživanja.
Među njima je i kredit kod banke Poštanska štediona u iznosu od 42 milijarde dinara za izgradnju Nacionalnog stadiona sa pristupnim saobraćajnicama.
15.12 Ekološki ustanak i Narodni pokret Srbije neće glasati za zakon o zaduživanju
Poslanica Ekološkog ustanka Milica Marušić Jablanović rekla je da ta stranka neće glasati za zakon o zaduživanju, jer je njegov cilj, kako smatra, "simuliranje blagostanja i prosperiteta" umesto ulaganja u obrazovanje, zpošljavanje, mentalno i fizičko zdravlje stanovništva...
Marušić Jablanović smatra da bi projekat od nacionalnog značaja bio da deca u osnovnoj školi imaju zdrave kuvane obroke ili da se uloži u magnetne rezonance, fabrike vode. I poslanik Narodnog pokreta Srbije Borislav Novaković rekao je da oni neće glasati za zaduživanje za Nacionalni stadion i da ne razume žašto bi stadion bio prioritet, a ne škole i bolnice.
15.04 Jovanov: Ono što gradimo neće biti nevidljivo kao Bulevar Evrope u Novom Sadu
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov, tokom sednice Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o zajmu kod Banke Poštanske štedionice za izgradnju Nacionalnog stadiona, podsetio je opozicione poslanike da sve što aktuelna vlast gradi, uključujući i Nacionalni stadion, neće biti nevidljivo kao što je Bulevar Evrope u Novom Sadu.
"Neće biti stelt kao što je bio stelt Bulevar Evrope. Potrošene su pare, bulevara nigde. Ovde će ono što se gradi biti izgrađeno, i to neće biti objekat samo za fudbalske utakmice, nego će biti objekat i za sajmove, i za koncerte, objekat koji će se koristiti za različite namene", naveo je on.
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović nadovezao se na ono što je rekao Jovanov i naglasio da su nacionalni stadioni objekti koji će biti multifunkcionalni, pored toga što će na njima moći da se odigravaju fudbalske utakmice, na međunarodnom nivou, jer su u pitanju stadioni koji ispunjavaju sve kriterijume UEFA i FIFA. Dodao je će na tim stadionima moći da se održavaju i vrhunska sportska takmičenja u oblasti fudbala, evropska i svetska prvenstva, kao i drugi događaji komercijalnog karaktera koji će da donose prihode lokalnim samoupravama u kojima se nalaze i državi Srbiji.
14.03 Starović: Zaduživanja se tiču investicija koje podižu standard i uvećavaju prihode
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović odbacio je danas kritike opozicije u Skupštini Srbije vezane za zaduživanja države, dodajući da nije suštinsko pitanje da li se koriste kreditna sredstva već za koju namenu se ona koriste.
Starović je ocenio da se predstavnici opozicije zalažu za sprečavanje razvoja Srbije i podsetio da se država do 2012. godine zaduživala za tekuću potrošnju i time stavili teret generacijama.
"Od 2012. godine se zadužujemo za realizaciju investicija", rekao je Starović i podsetio da one podižu životni standard i uvećavaju budžetske prihode.
On je naveo da BDP u Srbiji raste iz godine u godinu i da je udeo javnog duga u BDP-u na kraju 2023. godine iznosio 52,3 odsto, a danas 50 odsto, te da je prosečna stopa duga u Evropi oko 90 odsto.
"Svima mora biti jasno da se radi o odličnom rezultatu", rekao je Starović.
Starović je ukazao da su kamatne stope po kojima se država zaduživala bile 13,7 procentnih poena, a danas su 5,1.
13.52 Rističević i Đukanović o stadionu, Nikezić o zaduživanju
Poslanik Srpske napredne stranke Marijan Rističević izjavio je danas da je izgradnja Nacionalnog stadiona opravdana, jer je fudbal Srbiji u proteklih osam godina doneo 600 miliona evra. Na sednici Skupštine Srbije tokom rasprave o zakonu za zaduživanje kod Poštanske štedionice radi izgradnje Nacionalnog stadiona, Rističević je rekao da nije istina da fudbal u Srbiji ne vredi ništa.
"Za osam godina, srpski klubovi prihodovali su 320 miliona na ime obeštećenja, plus Savez plus igrači. Možemo računati da su doneli 600 miliona evra Srbiji", rekao je Rističević.
On je dodao da se za sve sportove gradi neki nacionalni stadioni, a da opozicija ništa nije sagradila. Naveo je da je u Rusiji sagrađeno pet supermodernih stadiona, da je bio u Mađarskoj na Puškaš areni, i da mi takav stadion nemamo.
"Ova država je uspešna i nastaviće da gradi sve objekte, uključujući i stadione. Oni doprinose rastu BDP, vi ni kućicu za vrapce niste sagradili", rekao je Rističević.
Narodni poslanik Srpske napredne strane Vladimir Đukanović optužio je opoziciju da su protiv izgradnje bilo čega što doprinosi razvoju Srbije, ne samo stadiona, već i vetroparkova i rudnika.
"Na stadion ne dolaze ljudi samo radi fudbala. Izgradnja stadiona donosi i nova naselja oko stadiona", naglasio je Đukanović.
Poslanik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić konstatovao je da se na dnevnom redu sednice nalazi čak 12 tačaka koje se odnose na zaduživanje, što je praktično petina dnevnog reda.
"I zato se opravdano postavlja pitanje Ministarstvu finansija da li radite išta drugo, osim što prekomerno zadužujete zemlju i odlažete plaćanje već dospelih obaveza", rekao je Nikezić.
Naglasio je da danima slušamo ovde kako Srbija ima 6,5 milijardi evra na računu.
"Ako je to tačno, zašto smo se u poslednjih mesec dana zadužili dodatnih dve i po milijardi evra i zašto onda nema para da vratimo dospela dva kredita u Ujedinjenim Arapskim Emiratima od dve milijarde dolara? Da li bi se iko normalan ko ima 6,5 milijardi evra na računu zaduživao za dodatnih 2,5 milijarde evra i to sa kamatom koja ide i preko osam odsto?", zapitao je Nikezić.
13.34 Kozma: U proteklih 12 godina vlast se zadužila za 21 milijardu evra
Poslanik Zeleno-levog fronta Robert Kozma izjavio je da se aktuelna vlast u proteklih 12 godina zadužila za 21 milijardu evra ili 1,75 milijardi godišnje.
"Za Nacionalni stadion Srbija će se zadužiti 1,26 milijardi evra. Dodatnih dve milijarde dolara se zadužujemo da odložimo plaćanje dugova, da refinansiramo kredit. To radite zato što smo primorani, to znači da se Srbija nalazi u veoma teškoj situaciji", rekao je Kozma.
Dodao je da se Srbija zadužuje čak i za likvidnost EPS-a.
"Mi ne možemo da uzmemo povoljne kredite, jer nam ekonomija nije dobra. Kada se država zadužuje pod istim uslovima kao građani to znači da nešto nije dobro", rekao je Kozma.
12.46 Martinović: Srbija izdvaja oko 900 miliona evra za subvencije poljoprivrednicima
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović izjavio je danas da Srbija izdvaja oko 900 miliona evra za subvencije poljoprivrednicima u svim granama te oblasti. Martinović je odbacio tvrdnje šefa poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića "da Srbija pretvara poljoprivredu u pustinju".
"Subvencije, kada su vaši bili na vlasti, su bile tolike da se poljoprivrednicima uopšte nije isplatilo da ih traže. Tako ste se vi brinuli o poljoprivrednicima. Sada ljudi traže da subvencije budu još veće", rekao je Martinović.
On tvrdi da su netačni i podaci koje je izneo Aleksić o broju ugašenih poljoprivrednih domaćinstava, i da se u Srbiji, kako je rekao, povećava broj poljoprivrednih domaćinstava, jer je danas isplativo raditi u poljoprivredi.
"Oni koji se ozbiljno bave poljoprivrednom proizvodnjom mogu da žive i prehrane svoje porodice", rekao je ministar.
Što se tiče rudarenja, Martinović je rekao da je na delu hibridni rat protiv Srbije i optužio opoziciju da od 2020. vodi hibridni rat protiv Srbije. Kako je rekao, 2020. su vodili hibridni rat na temu korone, 2023. koristeći nezabeležene tragedije u Ribnikaru i selima kod Mladenovca.ž
"Do te mere ste bili bezočni da su i roditelji te dece morali da vam kažu da ne koristite njihovu bol i tugu u političke svrhe. Pa su onda poveli rat kako smo pokrali izbore. Novi hibridni rat je litijum", rekao je Martinović.
On je dodao da se u Srbiji uvek rudarilo još od doba Nemanjića, da se bivša Jugoslavija razvila rudarenjem.
12.33 Polemika Jovanova i Aleksića
šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov polemisao je sa Aleksićem. Jovanov je rekao da opozicija želi Srbiju da vrati u pećinsko doba, i da nisu za modernizaciju zemlje kao i to da su danas u parlamentu započeli trku ko će stati na čelo onih koji šetaju od grada do grada u Srbiji protestujući zbog rudarenja.
Jovanov je odgovarajući na ono što je govorio Aleksić o rudarenju i litijumu naglasio da je ipak očekivao da će govoriti o finansijama i finansijskim pitanjima koja su na dnevnom redu i zato što je Aleksić dilomirani ekonomista, za koga kažu, kako je dodao, da je kupio diplomu.
"Preključe je bilo da ćemo da odlažemo uranijum u Aranđelovcu, da smo posekli 40 odsto šume u Srbiji, od juče počinje borba protiv satanizma ... Šta će biti danas, šta će biti sutra. Dakle, bićemo srećni ako se ceo ovaj cirkus ne završi time što će da spale nekog javno na lomači, pošto je očigledno njihova politika vraćanja u srednji vek, ili i raniji period, da se ukine sve živo i da završimo sa bilo kakvom modernizacijom, bilo kakvom pričom", rekao je Jovanov.
Na komentar Aleksića da bi Srbija imala veću zaradu od poljoprivede nego od litijuma Jovanov je pitao da mu kaže u kojoj je to zemlji poljoprivreda vodeća privredna grana i koja to zemlja živi od poljoprivrede, ima veliki udeo poljoprivrede u BDP-u.
12.18 Tabaković: Na jesen u parlamentu izmene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković najavila je danas da će se na jesen pred poslanicima naći izmene i dopune Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
"Nadam se da ćemo se u toku jesenjeg zasedanja videti sa novim predlogom zakona koji građanima Srbije mnogo znači i da ćemo iskoristiti mogućnost podnošenja zakonskih inicijativa da ograničimo visinu kamatnih stopa na stambene kredite, ali da isto tako i ograničimo visinu negde nominalnu, negde efektivnu kamatnih stopa na dozvoljeni i nedozvoljeni minus, ali isto tako i na gotovinske i potrošačke kredite", poručila je Tabaković u Skupštini Srbije u raspravi o amandmanima na izmene i dopune Zakona o platnim uslugama.
Ona je najavila da će ubrzo biti otvorena javna rasprava i pozvala je sve da učestvuju u njoj. Tabakovićeva je kazala da je reč o zajedničkom naporu Vlade Srbije, predsednika Aleksandra Vučića i Narodne banke Srbije.
11.45 Brnabić Aleksiću: Iskreno sam zabrinuta zbog stepena neistina koje iznosite
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je iskreno zabrinuta zbog stepena nekorektnosti, poluinformacija, lažnih informacija, neistina koje iznosi opozicija u vezi sa ekspolatacijom litijuma. Brnabić se obratila posle izlaganja šefa poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića koji je postavio nekoliko pitanja u vezi sa litijumom, navodeći da je zabrinuta i pozvala opoziciju da pokaže odgovornost.
"Iskreno sam zabrinuta, ne zaprepašćena, već zabrinuta zbog stepena nekorektnosti, poluinformacija, lažnih informacija, neistina, koje ste izneli, a posebno zato što ste ih izneli dan nakon protesta koji su prešli svaku crvenu liniju u javnom diskursu, gde su građani mogli da čuju da je neko satanista, gde su mogli da čuju od agronoma da će se deca rađati sa anomalijom. Od agronoma. I pozvala sam čitavu opoziciju da preuzme odgovornost za to šta radimo u ovoj zemlji", rekla je Brnabić.
Ona je dodala da je umesto odgovornosti čula da opozicija i dalje poziva ljude da dolaze na takve proteste.
"I dalje širite takve neistine. Nikakva odgovornost za javnu i izgovorenu reč. Apsolutno nikakva. Nula. Nema veze. Sve je dozvoljeno valjda u političkoj borbi. I da pogledamo ovde jedne i druge u oči i da kažemo zaista takvu zemlju želimo da ostajavimo deci. Kažete mi premijer u Portugalu uhapšen. A taj premijer je danas predsednik Evropskog saveta. Zamenio je Šarla Mišela. I vi to znate. Ali sve jedno, za političku borbu želite da izgovorite tu neistinu", rekla je Brnabić.
11.32 Aleksić: Srbija bi od litijuma imala 180 miliona evra godišnje dok samo od malina ima 300 miliona
Šef poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izjavio je da je kontradiktorno da, posle izlaganja guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković, neko spominje otvaranje rudnika litijuma. On je predstavnicima vlasti poručio da "otimaju javna dobra" koja pripaduju svim građanima, a uloga države je, kako kaže, da štiti javna dobra, a ne da se, kako je rekao, povija pred kapitalistima i da od zemlje pravi rudarsku koloniju.
Dodao je da je Rio Tintu i Australija, njena matična zemlja, zabranila da kopa, a da je srpska vlast, kako tvrdi, najveći lobista te kompanije, kao i da se priča o rudarenju i zaštiti životne sredine, dok se prevrću vagoni sa sumpornom kiselinom.
"Imamo Bor i Majdanpek, divlje deponije... Što se tiče sedam pitanja koje je postavila predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić o litijuma, Aleksić je rekao da se prvih šest pitanja odnosi na bivšu vlast, pominjući rešenja koja su od 2012 do 2021 izdata za istražne radnje. Aleksić je rekao da je premijer Portugala uhapšen zbog primanja mita, a tvrdi da bi Srbija od litijuma imala 180 miliona evra godišnje dok samo od malina ima 300 miliona evra.
11.20 Starović: Ukidanje TV taksi ne bi omogućilo bolje funkcionisaje javnih servisa
Ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović izjavio je danas, govoreći o skupštinskoj raspravi na kojoj je jedna od tema bila naplata takse za javni servis, da ukidanje tv taksi ne bi omogućilo bolje i profesionalnije funkcionisanje javnih servisa. Kako je naveo za Tanjug, tokom jučerašnje skupštinske rasprave dosta se razgovarala o predlogu izmene i dopune zakona kojom je definisana mala korekcija televizijske takse sa 299 na 349 dinara što je, napominje on, prva korekcija nakon 2021. godine.
Starović kaže da je iz opozicionih redova moglo da se čuje kako se radi o neprihvatljivom poskupljenju od preko 16 procentnih poena, zanemarujući da se radi o iznosu od 50 dinara što je, ističe on, neophodno da bi se obezbedilo normalno funkcionisanje javnih medijskih servisa. Dodaje da su poslanici opozicije insistirali da se u potpunosti ukine TV taksa ili da se ona smanji na simboličan iznos od 40 dinara, što bi moglo davodi ili ka gašenju medijskih servisa ili ka tome da se finansiranje javnih medijskih servisa sprovodi kroz subvencije budžeta Srbije, što bi palo na teret građana.
"Zbog toga sam rekao i u skupštinskoj raspravi da se radi o svojevrsnom populizmu jer ne postoji ni jedan treći mogući ishod, nema te magije kojom bi se ukidanjem TV takse omogućilo bolje i profesionalnije funkcionisanje javnih medijskih servisa", poručio je ministar.
Starović smatra da je finansiranje javnih medijskih servisa bolje da bude kroz TV taksu jer, prema njegovim rečima, ukoliko bismo se vratili subvencijama iz budžeta Srbije, time bi postojala teorijska mogućnost uticaja izvršne vlasti na uređivačku politiku javnog medijskog servisa Srbije.
11.12 Poslanici počeli rad, na početku odmah opomena
Početak sednice obeležila je opomena za poslanicu Narodnog pokreta Srbije Slavicu Radovanović koju je izrekla potpredsednica Narodne skupštine Marina Raguš, i to zbog onemogućavanja drugog poslanika da govori.
Radovanović je, kako je rekla Raguš, prekršila Poslovnik, prišla narodnom poslaniku Srpske napredne stranke Marijanu Rističeviću i prekinula ga u izlaganju, tražeći od njega izvinjenje jer ju je, kako tvrdi, nazvao samozvanom pukovnicom policije.ž
"Zato što se ovde policijski službenici nazivaju pukovnicima koje samo lepo izgledaju, dugujete jedno izvinjenje...", rekla je Radovanović, našta je Rističević odgovorio da se on ne seća da je jutros govorio o tome.
Komentari (0)