Politika

Filip Rodić za Euronews: Bilo bi dobro da država otkupi paket akcija NIS-a koje imaju Rusi

Komentari

Autor: Euronews Srbija

17/12/2024

-

18:20

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

O najavljenim sankcijama Naftnoj industriji Srbije, o povratku Ričarda Grenela na Balkan, o hibridnom ratu, ali i o drugim temama sa naslovnih strana današnje štampe govorio je novinar Filip Rodić.

Komentarišući izjavu ambasadora SAD Kristofera Hila kako SAD nemaju nameru da naškode srpskoj privredi, Filip Rodić je istakao kako je protivnik sankcija.

"Ambasador Hill kaže da to nije usmereno protiv protiv Srbije i protiv srpske privrede, ali podsetio bih vas i da one sankcije tokom 90-ih nisu bile usmerene protiv naroda, pa je narod najviše stradao. Mislim da je politika sankcija, koje se Zapad jako lako lati, izuzetno loša. U ovom konkretnom slučaju -  sankcija protiv Rusije, pokazalo se da je loša i po njih same i da je više ugrozila evropsku privredu i evropsko blagostanje nego što je zagorčala život Rusiji. Druga stvar je da sam ja pristalica toga da sve važnije kompanije budu u vlasništvu naše države. Ako ne potpunom, onda makar većinskom. Tako da bih ja to prihvatio to i mislim da bi bilo dobro rešenje da naša država otkupi taj paket akcija koje Rusi poseduju u NIS-u. Ja se nadam da mi imamo dovoljno dobre stručnjake koji bi mogli tu kompaniju da vode" objašnjava Rodić.

Na konstataciju da smo mi danas došli u poziciju da razmišljamo o otkupljivanju kontrolnog paketa Naftne industrije Srbije, Rodić je istakao kako je on bio prodat ispod cene i naveo razlog zbog kog nikad nije došlo do realizacije Turskog toka. 

"Nije realizovan zbog neke vrste zapadnih sankcija, odnosno zahteva Evropske unije. Ne znam da li je tad u pitanju bio peti energetski paket koji je zabranjivao takvu vrstu rada i zbog toga se od toga odustalo. Naš Južni tok je u izvesnoj meri zamenio Turski tok koji predstavlja zamenski proizvod. U svakom slučaju i u to vreme bio bih protiv prodaje. Ne radi se tu o Rusima, meni su čak Rusi bliži od Zapada, ali vodim se principom da resursi i dobra Republike Srbije treba da budu državni", pojašnjava Rodić.

"U EU se stvari menjaju"

Govoreći o perspektivi odnosa između Evrope i SAD nakon inauguracije, Rodić navodi kako Tramp i suverenistički lideri imaju zajedničke imenitelje.

"Donald Tramp nema problema sa evropskim liderima koji vode suverenističku politiku i koji vode politiku u interesu svoje zemlje, kakav je Viktor Orban, ali kakva je i vlast u Poljskoj bila, koja je anti-ruski orijentisana i spremna da pomogne Ukrajini na svaki način, ali pokušava da vodi sopstvenu politiku sledeći svoje interese. Vidimo da se i u Evropskoj uniji stvari menjaju i da tu političke partije koje su anti-ruski orijentisane gube na popularnosti. Videli smo kakav je problem imao Makron u Francuskoj tokom izbora krajem juna i početkom jula, da su tu pobedile zapravo dve strane koje su za dijalog i za mir sa Rusijom. U Nemačkoj je jača stranka koja je potpuno opredeljena u tom smeru. U Italiji, iako je Meloni atlantistički orijentisana, njen drugi čovek u vlasti je Mateo Salvini, koji je isto opredeljen za nekakav savez i pomirenje sa Rusijom", pojašnjava Rodić.

"Grenel nema simpatije prema Kurtiju"

Govoreći o eventualnim odnosima između Prištine i buduće američke administracije, Rodić je potvrdio kako Grenel nema simpatije prema Kurtiju.

"Apsolutno ne, zato što Albin Kurti ne radi u skladu sa američkim interesima po standardima Donalda Trampa i Ričarda Grenela. Njega su već jednom smenjivali zbog toga. Mislim da je najrealnije da očekujemo, i što mislim da bi u ovom trenutku zaista bilo i dovoljno od buduće Trampove administracije, da bude izbalansiranija. Verujem da će to da se desi upravo zbog ovog animoziteta koji ste sami pomenuli, da sledeći put, kada Albin Kurti povuče neki jednostrani potez koji je na štetu srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, da će SAD reagovati, a ne kao što je bilo do sada", navodi Rodić

Kompletno gostovanje Filipa Rodića možete pogledati u videu na početku teksta. 

Komentari (0)

Srbija