Milun Babić za Euronews Srbija: Energetske sankcije SAD ne pogađaju ni američku ni rusku privredu, ali bi evropske mogle
Komentari09/03/2022
-16:52
Redovni član Akademije inženjerskih nauka Srbije Milun Babić je za Euronews Srbija rekao da je zabrana uvoza ruskih energenata u SAD više pokazna stvar i da Amerika uvođenjem sankcija neće ugroziti ni svoju, ni rusku privredu.
"Uvoz nafte iz Rusije je na tri odsto, tako da je to više pritisak na druge zemlje koje su vrlo zavisne od ruskih energenata da učine isto. One se opiru, jer nemaju energetske resurse. Sa Evropom je potpuno drugačija situacija i pojedine zemlje su potpuno zavisne od ruskog gasa. EU je nastala kao posledica borbe nacija koje je čine da obezbede sebi energiju", rekao je Babić.
On je dodao da je očigledna nesloga oko uvođenja energetskih sankcija Rusiji i da je Evropa uhvaćena nespremna.
"EU pokušava da se prebaci na što direktnije korišćenje sunca, a za to je potrebno mnogo vremena. Nemačka je pogasila dosta svojih atomskih elektrana, ali oni sad najavljuju i rade na tome da te energane osposobe za rad. Moraju da obezbede energiju. Nemačka i Holandija se direktno opiru uvođenju sankcija i ne mogu da postignu kosenzus, a ostali koji čija je zavisnost od ruskih energenata veća, čekaju rasplet i neće da primaju na sebe vatru", rekao je Babić.
"Radimo na izradi vodonične strategije"
Cene energenata su psoeldica ratno-.političkih situacija kao što je bilo 1973. gdoine, akda ej izbila prva naftna kriza zbog rata Izraela i veropskih zemalja. Ima i u tome i politike, ali i činjenice da je tih energenata, odnosno kondenzovanog sunca, sve manje. Države ne mogu da obezbede svoju populaciju dovoljnom količinom energije i u problemu su.
Srbija do kraja maja ima skoro deset puta nižu cenu gasa, od 270 dolara za hiljadu kubnih metara, dok je ovih dana na berzama premašila 3.000 dolara, a Babić kaže da se se može očekivati rast, ali da ne veruje da će biti prevelik.
"Cena bi mogla da poraste oko 30 odsto. Nas spašava to što nismo preveliki potrošači gasa. Mala smo zemlja, a gas nije baš rasprostranjen energent kao gorivo u tehnološkim procesima. Svuda u svetu, pa i kod nas je u toku analiza i priprema raznih vodoničnih strategija. Ja sam u timu koji je osnovala velika grupacija naših privrednih subjekata koji se zove Poslovno udruženje Mašinogradnja, u kojoj jeEnergooprojekt i Institut Mihajlo Pupin i mi radimo na izradi vodonične strategije", rekao je Babić za Euronews Srbija.
Komentari (0)