Kina ojačala u susret trgovinskom ratu: Snažan ekonomski rast u prvom kvartalu iznenadio analitičare
Komentari
20/04/2025
-16:00
Kineska ekonomija porasla je za 5,4 odsto u prvom kvartalu, nadmašivši očekivanja analitičara. Drugi ključni ekonomski podaci takođe su nadmašili procene, što sugeriše da su stimulativne mere bile efikasne u jačanju druge najveće svetske ekonomije. Međutim, ekonomske prognoze u vezi Kine i dalje su neizvesne usled sve većeg pritiska američkih carina, piše Euronews.
"Sa kontinuiranom primenom i delotvornošću različitih makroekonomskih politika, nacionalna ekonomija je stabilno počela i imala je dobar početak godine“, naveo je Kineski nacionalni biro za statistiku (NBS).
Međutim, agencija je istakla i izazove.
"Trenutno spoljno okruženje je postalo sve složenije i izazovnije, dok domaćoj efektivnoj tražnji nedostaje dovoljan zamah. Temelj za nastavak ekonomskog oporavka i poboljšanja tek treba da se ojača", navodi se u saopštenju
Kina pojačava stimulativne mere kako bi podstakla ekonomski rast
Peking je predstavio dalje stimulativne mere za jačanje ekonomije, dok trgovinske tenzije sa SAD eskaliraju. Na godišnjem sastanku vlade u januaru, Kina je postavila cilj ekonomskog rasta od 5 odsto za 2025. godinu, dok je svoj budžetski deficit podigla na 4 odsto BDP-a, najviše u tri decenije, u skladu sa "veoma proaktivnim“ fiskalnim stavom koji je ranije najavljen. Snažan zamah rasta u prvom kvartalu sugeriše da ove stimulativne mere možda počinju da stupaju na snagu.
Drugi glavni ekonomski pokazatelji su takođe premašili procene u martu, uoči nametanja carina od 145 odsto na robu iz Kine predsednika SAD Donalda Trampa. Industrijska proizvodnja porasla je za 7,7 posto na godišnjem nivou, nadmašivši prognozu od 5,9 posto i označila je najbrži tempo od juna 2021. U međuvremenu, maloprodaja je porasla za 5,9 odsto, što je znatno iznad 4,3 odsto koliko su predvideli ekonomisti, i predstavlja najveći rast od decembra 2023.
Maloprodaja se smatra ključnim pokazateljem kineske ekonomske putanje. Zemlja i dalje ima problem sa sporim rastom domaće tražnje, što proizilazi iz poteškoća na tržištu nekretnina i dugotrajnih efekata pandemije. Kao odgovor, Kina je smanjila ciljanu inflaciju sa 3 odsto na 2 odsto za 2024. i uvela mere kao što su vladine subvencije i inicijative za povećanje prihoda domaćinstava u nastojanju da poveća potrošnju.
Pored toga, kineske investicije u sektorima kao što su nekretnine, infrastruktura i proizvodnja, porasle su za 4,2 odsto u prva tri meseca. Međutim, ulaganja u nekretnine su pala za 9,9 odsto, što je ponovo pokazalo koliko je krhko tržište nekretnina. Stopa nezaposlenosti je opala na 5,2 odsto u martu, sa 5,4 odsto u prethodnom mesecu.
Kineske berze u zastoju dok se juan drži u odnosu na dolar
Uprkos objavljivanju pozitivnih ekonomskih podataka, kineske referentne vrednosti kapitala ostale su na nižem nivou usred eskalacije američko-kineskog trgovinskog rata. Od 5:21 po srednjeevropskom vremenu, Hang Seng indeks je pao za 2,6 odsto, kineski A50 indeks je pao za 0,74 odsto, a kompozitni indeks u Šangaju je pao za 0,92 odsto.
"Što se tiče kineskih podataka, očigledno su bili prilično dobri. Ali, kao i sa svime u ovom trenutku, podaci koji se gledaju unazad se zanemaruju ili se barem uzimaju sa velikom skepsom. Oni obuhvataju period pre primene tarifa i usporavanja koje će uslediti", rekao je Kajl Roda, viši analitičar tržišta u Capital.com Australia.
Kineski ofšor juan se malo promenio u odnosu na američki dolar, a valutni par USD/CNH je porastao za 0,02 odsto na 7,33 juana za dolar, lebdeći blizu svog najvišeg nivoa od 2007. Juan je pao na rekordno nizak nivo ranije ovog meseca, a njegov kurs prema dolaru se popeo iznad 7,4 9. aprila usred intenziviranja trgovine sa SAD.
Komentari (0)