Biznis vesti

Trend ukrupnjavanja banaka se nastavlja: Koje su posledice i šta taj proces znači za građane

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

18/04/2025

-

16:02

veličina teksta

Aa Aa

U Srbiji trenutno posluje 19 banaka, umesto nekadašnjih 40. Do manjeg broja došlo se, između ostalog, i usled konsolidacije u bankarskom sektoru koja će se, prema predviđanjima stručnjaka, nastaviti. Postavlja se pitanje koje su posledice ukrupnjavanja banaka i šta taj proces znači za građane. Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić kaže za Euronews Srbija da je ukrupnjavanje bankarskog sektora trend koji traje već sedam, osam godina. 

On je rekao da građani ne treba posebno da razmišljaju o tom procesu, jer je to nešto što ide njima u prilog, s obzirom na to da će dobijati kvalitetnije usluge.

Prema njegovim rečima, banke prihvataju činjenicu da se radi o oligopolskom tržištu i da ne može da se prati konkurencija tako lako sa velikim bankama po pitanju investicija u digitalno i elektronsko bankarstvo. 

"Sve te moderne proizvode i očekivanja koja traže klijenti i koje će još više tražiti mlađi klijenti, neke manje banke, zbog svoje prirode investicija, mogućnosti, kapaciteta, veličine aktive, ne mogu da im pruže", rekao je Grubišić. 

On je objasnio da će građani ukrpunjavanjem banaka dobijati kvalitetnije usluge imajući u vidu tehnički progres i u bankarstvu. 

Grubišić kaže da postoji period konsolidacije tokom kojeg banka ulazi u veći entitet koji ju je preuzeo, a sve pod nadzorom regulatornog tela -  Narodne banke Srbije. 

"Taj proces teče, klizi i zaista nema razloga ni za kakve brige. Prosto samo ide u prilog poboljšanja. Neke banke jednostavno procenjuju da ne mogu da budu konkurentne i da očekivani profiti u budućem periodu neće biti na nivou kao što su mogli do sada da ostvare. Onda se na vreme kapitalizuje pozicija na tržištu tako što izlazite sa tog tržišta, prodate, kapitalizujete neki rezultat u tom trenutku. Veća banka koja kupuje tu manju banku, kupuje tržišno učešće i postaje još konkurentnija u borbi sa velikim igračima. Dakle, sve je to potpuno prirodno što se banaka tiče, a klijenti su samo na dobitku", kaže sagovornik Euronews Srbija. 

Koji bi bio optimalan broj banaka? 

Ukrupnjavanje bankarskog sektora, kako navodi Grubišić, ne utiče na konkurenciju, jer je oligopolsko tržište gde pet-šest banaka drži više od 60 odsto učešća. 

profimedia

 

"To je realnost i karakteristika, ali i na nekim drugim tržištima. Bankarsko tržište je prosto specifično po tome. Da li smo imali nekada 40 banaka kao pre nekih 12 godina, pa 30, pa 20, pa ćemo imati uskoro 15, ne vidim da će nešto bitno promeniti, jer ove male banke koje napuštaju tržište one svakako ne bi mogle da budu konkurentne sa ovim velikim igračima", kaže Grubišić. 

On naglašava da nema nikakve bojazni od monopola, a da je garant za to što se tih pet-šest velikih igrača neće međusobno preuzimati. 

"Ne očekujem da će neka od njih da kupuje drugu. Znači, kupuju se ove manje banke, koje ne mogu da budu konkurentne, i koje polako osećaju prirodnu potrebu da napuste ovo tržište, i da kapitalizuju makar trenutno poziciju. Jer postoji opasnost za njih sa delovanjem tehničkog progresa i padom konkurentnosti u odnosu na velike igrače, da još manje budu vredele u budućnosti. Vi gledate u tom momentu, to vlasnici procenjuju, i sele se na neka druga tržišta", rekao je Grubišić. 

Na pitanje kolilko je optimalan broj banaka za tržište u Srbiji, Grubišić kaže da veruje da je to između 10 i 15, a da to govore čak neki parametri kada se tržište u Srbiji poredi i sa okruženjem. 

"Ima raznih parametara kako to možete da merite. Pretpostavljam da će i doći nekako spontano, prirodno, kao proces, do tog smanjenja. Eto, prvo do 15, možda posle će se taj trend usporiti. Da li će se približiti 10? Očekujem da je to neka realna slika", naveo je sagovornik Euronews Srbija. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis