Stop EU za Temu i Šejn? Brisel želi da spreči dalju ekspanziju trgovine koja izbegava evropske carine
Komentari05/12/2024
-15:54
Evropska unija ubrzano radi na tome da zaustavi navalu sve većeg broja paketa koji stižu iz Kine preko platformi kao što je i u Srbiji popularni Temu i Šejn. U Briselu žele da spreče dalju ekspanziju trgovine koja izbegava evropske carine.
Tako je Evropska unija odlučila da stane na put ogromnoj količini robe koja stiže iz Kine preko ove dve otvorene platforme. Oni kažu da se onlajn trgovina povećala u toj meri da Evropa i evropska carina to više ne mogu da kontrolišu, a da mere koje se uključuju porez na prihode i taksu koja bi većinu pošiljki koja stiže iz Kine učinila mnogo manje konkurentnom.
Kolika količina robe zapravo stiže u EU pokazuje i izjava evropskog komesara i izvršnog potpredsednika EK Maroša Šefčoviča koji je rekao da se očekuje da četiri milijarde paketa sa tih platformi stigne u EU 2024. godine.
"Većina njih se ne proverava jer su ispod praga od 150 evra za carine, iako EU ne bi imala kapacitet da ih sve proveri čak i da je prag ukinut", dodao je on.
Izvršna vlast Evropske unije predlaže da se ukine taj prag od 150 evra, ali se postavlja pitanje hoće li velike luke i veliki aerodromi moći da to podnesu, jer se kao primer navodi amsterdamski aerodrom Šipol i luka u Roterdamu opterećeni toliko da dnevno obrađuju više od 3,5 miliona paketa ili 40 u sekundi. Ono što je motiv za celu ovu akciju jeste ugrožavanje konkurencije kada su u pitanju evropski trgovci.
Naime, evropski trgovci imaju veće troškove proizvodnje, oni moraju da se pridržavaju standarda Evropske unije. Negativan je uticaj jeftinog uvoza iz Kine, a ono što će Evropljanima poslužiti kao dodatni argument je veća količina opasne i falsifikovane robe. Mnoge od te robe šalju se direktno kupcima i uopšte ne prolaze kroz carinu. Broj takvih proizvoda koje prijavljuju evropske zemlje naglo je porastao za više od polovine u prošloj godini, a za ovu godinu još nema podataka.
Zakoni Evropske unije do sada su predviđali visoke novčane kazne, pa čak i zabranu rada platformi, a ovo je nova mera koja bi trebalo da sputava Temu i Šejn da nekontrolisano distribuiraju robu širom Evropske unije.
Iz organizacije Eurokomerc, koja okuplja retail proizvođače, odnosno prodavce širom Evrope kažu da je to dobra najava Evropske komisije, ali navode da nije moguće to provući kroz zakonske okvire, jer je to u suprotnosti sa pravilima Svetske trgovinske organizacije. Naime, oni traže od nacionalnih država članica Evropske unije da pojačaju kontrolu, upozoravajući da će ova nova pravila stupiti na snagu tek za nekoliko godina.
Zanimljive su i reakcije Temua i Šeina, koji kažu da podržavaju promene koje donose korist potrošačima, ali obe upozoravaju da se nadaju da te odluke neće uticati na transparentnost i na konkurenciju i da će, kako dodaju, imati omogućeno da posluju pod jednakim uslovima.
I u našoj zemlji, kao i u celom svetu, u Evropskoj uniji, Temu je stekao veoma veliki broj korisnika. Nema pravih podataka o tome koliko korisnika ima Temu u Srbiji i nije moguće odrediti tačan broj korisnika.
Nedavno je Dušica Šoškić iz Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača rekla za Euronews Srbija da kada je reč o našem zakonodavstvo praktično i ne prepoznaje Temu i da se to pre svega odnosi na zakon o zaštiti potrošača i da naši kupci odavde, kada kupuju nešto preko ovih platformi, zapravo sve to čine na sopstvenu odgovornost.
Komentari (0)