Planeta

Sud privremeno blokirao masovna otpuštanja u američkoj Agenciji za zaštitu potrošača

Komentari
Sud privremeno blokirao masovna otpuštanja u američkoj Agenciji za zaštitu potrošača
Sud privremeno blokirao masovna otpuštanja u američkoj Agenciji za zaštitu potrošača - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

18/04/2025

-

23:43

veličina teksta

Aa Aa

Prema odluci saveznog sudije SAD Ejmi Berman Džekson, danas su zaustavljena masovna otpuštanja, koja su počela u četvrtak popodne u Birou za finansijsku zaštitu potrošača (CFPB), preneo je "Reuters".

Sudija je navela da je duboko zabrinuta zbog toga što je administracija američkog predsednika Donalda Trampa prekršila sudske naredbe kojima se postavljaju uslovi za otpuštanje u CFPB-u.

Agencija je u četvrtak otpustila između 1.400 i 1.500 radnika, eliminišući čak 90 odsto svoje radne snage.

Glavni pravni službenik CFPB-a Marka Paoleta je u izjavi pod zakletvom, koja je podneta sudu jutros, optužio visoke zvaničnike CFPB-a i službenika uprave povezanog sa Odeljenjem za vladinu efikasnost, na čijem je čelu milijarder Ilon Mask, da ne poštuju naredbe suda.

Paoleta je rekao i da je član Odeljenja za vladinu efikasnost zahtevao da osoblje radi smenu od 36 sati bez pauza i da je verbalno zlostavljao zaposlene.

Apelacioni sud je prošle nedelje naredio da do otpuštanja u CFPB-u može doći samo nakon "posebne procene".

Bela kuća i CFPB nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.

Američki predsednik Donald Tramp i Ilon Mask pozvali su na ukidanje agencije, optužujući je bez pružanja dokaza za politizovanost, ali su zvaničnici administracije rekli u sudu da će CFPB opstati u nekom obliku.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet