Biznis vesti

Građani i dalje najviše kupuju polovne automobile: Koliko smo para spremni da izdvojimo za polovnjaka?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

31/03/2025

-

19:20

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

U Srbiji je kupovina polovnih automobila i dalje dominantan trend, a podaci za 2024. godinu jasno pokazuju u kojoj meri je ovo tržište okrenuto polovnjacima. Na 130.000 prvi put registrovanih polovnih vozila iz uvoza dolazi svega 28.000 prodatih novih automobila. Ova disproporcija jasno oslikava kupovnu moć građana, kaže Petar Veličković sa sajta Polovni automobili.

"Na osnovu anketa koje smo sproveli, većina kupaca spremna je da izdvoji do 10.000 evra za polovni automobil, dok značajan broj kupaca cilja modele u rasponu od 3.000 do 5.000 evra", objašnjava Veličković za Euronews Srbija.

Upravo cena je jedan od ključnih faktora prilikom kupovine. Kupci su postali oprezniji, a proces donošenja odluke traje duže. Tržište je pod uticajem globalnih ekonomskih prilika, uključujući povećanje carina na kineske automobile i geopolitičke nestabilnosti koje utiču na cene vozila u Evropi.

Veličković ističe da je praćenje oglasa ključno, jer se cene mogu menjati: "Prodavci često snižavaju cene kako bi oslobodili kapital za nove nabavke iz inostranstva. Kupovina automobila je ozbiljno ulaganje, odmah iza kupovine nekretnine, pa je važno biti strpljiv i dobro informisan."

Većina kupuje gotovinom

Iako banke nude razne kredite za kupovinu automobila, većina građana se odlučuje za gotovinsku kupovinu.

"Neki kupci biraju lizing, jer žele da sačuvaju gotovinu za druge investicije, dok drugi izbegavaju zaduživanja i kupuju isključivo onoliko koliko mogu da plate odmah", kaže Veličković.

Euronews Srbija

Petar Veličković

Kod novih automobila, dominiraju benzinci manje kubikaže, između 1.300 i 1.500 kubika, zbog nižih troškova održavanja i potrošnje goriva. Međutim, kod polovnih automobila i dalje preovladava percepcija da je dizel ekonomičniji izbor.

"Dizel motori jesu poznati po manjoj potrošnji, ali su skuplji za održavanje i mogu doneti neočekivane troškove", objašnjava Veličković.

Raste li interesovanje za električne automobile?

Državne subvencije od 5.000 evra za kupovinu električnih automobila nisu značajnije promenile tržište.

"Njihova cena i dalje je van domašaja većine kupaca. Električna vozila čine tek oko 1 odsto ukupne prodaje novih vozila, a kod polovnjaka još manje", ističe Veličković, dodajući da je problem i infrastruktura, odnosno mali broj punionica.

profimedia

 

S druge strane, interesovanje za hibride raste.

"Pre samo pet godina, oni su činili 15 odsto prodaje novih automobila, dok je danas taj procenat preko 30 odsto", kaže Veličković.

Koji automobili su najtraženiji?

Kada su u pitanju polovnjaci, dominiraju nemački proizvođači: Volkswagen (Passat, Polo, Golf), Opel i Audi.

Kod novih vozila, kompanije najčešće kupuju Škodu i Fiat, dok fizička lica biraju Toyotu, Renault i Daciju.

Ceo razgovor sa Petrom Veličkovićem pogledajte u videu na početku teksta. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis