Euronews Svet o padu Bašara Al Asada: Kako je došlo do promene vlasti i šta sad čeka narod u Siriji
Komentari09/12/2024
-21:46
Dok je svetska javnost 27. novembra bila zaokupljena postignutim primirjem Izraela i Hezbolaha, istog dana na severozapadu susedne Sirije otpočela je pobunjenička ofanziva. Njena polazna tačka bio je grad Alep, koji je od 2012. do 2016. bio poprište najžešćih borbi u građanskom ratu.
Nakon Alepa, Hama je pala 5. a Homs 7. decembra. U pitanju su ključni gradovi na autoputu M5, čijim zauzimanjem je presečena komunikacija Alepa sa Damaskom. Otpor sirijskih vladinih snaga bio je slab, uprkos tvrdnjama vojnog vrha da je ofanziva zaustavljena.
Samo dan nakon pada Homsa, pobunjenici predvođeni islamističkom grupom Hajat Tarir Al Šam ušli su u Damask.
Vođa grupe Mohamed al Džulani održao je govor u Umejadskoj džamiji. Po zauzimanju Damaska, pobunjenici su demolirali ambasadu Irana i upali u rezidenciju doskorašnjeg predsednika Asada.
Tom prilikom oslobođeni su i zatvorenici iz podzemnog zatvora Sajdnaja, u kojem ih je bilo na hiljade. Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan zaključio je da u Siriji počinje nova era.
"Turska, koja je u teškim vremenima pružila ruku svojoj sirijskoj braći, takođe će biti uz njih, jer se u Damasku otvara nova stranica. Verujemo da će sirijski narod dobro iskoristiti ovu zlatnu priliku. Sprečavanje Islamske države i PKK da izvuku korist iz trenutne situacije učiniće da Sirija više ne bude sigurno utočište za terorizam. U tu svrhu, mi ćemo odlučno nastaviti naše napore", izjavio je Fidan.
Iako Ujedinjene nacije i SAD smatraju Hajat Tarir Al Šam terorističkom organizacijom, odlazeći američki predsednik Džozef Bajden rekao je da pobunjenici sada govore "prave stvari".
"Neke od pobunjeničkih grupa koje su srušile Asada imaju svoje mračne dosijee terorizma i kršenja ljudskih prava. Uzeli smo u obzir izjave vođa ovih pobunjeničkih grupa poslednjih dana i oni sada govore prave stvari. Ali kako oni preuzimaju veću odgovornost, mi ćemo procenjivati ne samo njihove reči već i dela", rekao je Bajden.
U međuvremenu, pobunjenici su napali položaje kurdskih snaga na severu. Ruske baze u Tartusu i Hmejmimu su u stanju visoke pripravnosti. Izraelska vojska napravila je tampon zonu oko Golanske visoravni, a kraj Asadove Sirije ne znači i kraj neizvesnosti za zemlju rastrzanu između velikih i regionalnih sila.
Marković: Operaciju u Siriji sproveli ozbiljni vojni stučnjaci
Nikola Marković iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu ocenio je da nije optimista kada je razvoj situacije u Siriji.
"Kada se ima u vidu ko je ovaj puč sproveo, ako znamo da je organizacija HTS, skraćeno, ili HETH, i da je ona bila ogranak Al Kaide i da je pre toga se zvala Al-Nusra Front, kako je neki danas zovu. Ako imamo to u vidu i ako imamo u vidu koji su stvarni kapaciteti te organizacije, odnosno nepostojanje valjanog kadra, pojavljuju se neki izveštaji da su izraelski lovci uspeli da pogode kompletnu sirijsku avijaciju", kaže Marković.
Marković je rekao da su grupe, koje su izvršile prevrat u Siriji, blisko povezane sa Turskom. Sama operacija je izvršena, što se vidi i po pravcima delovanja i kretanja, od strane ozbiljnih vojnih stručnjaka, najverovatnije turskih, izraelskih i američkih, koji poznaju strategiju ratovanja.
"Još krajem oktobra primetio sam da su Turci na granici prema Siriji slali konvoje oklopnih vozila, verovatno u cilju da se pomogne HTS koji se nalazio na severu Sirije u okolini Idliba. Pre svega je bilo potrebno tu pripremiti front koji bi nastupao južno ka Alepu, Homsu i Hami i dalje ka Damasku u toj glavnoj saobraćajnici putu M5 koji je kičma sirijske privrede".
Kaže da pobunjenička grupa ima bliske veze sa Turskom.
"Turska je 2016. i 2017. vršila operacije protiv Kurda, odnosno sirijskog dela Kurdistana. Države Rohave ili Rožave, kako prevode neki autori i kod nas, su nosile naziv Eufratov štit i maslinova grančica sa ciljem da se Kurdi sklone na istočnu stranu reke Eufrat. Kada se ima to u vidu i to da je ta slobodna sirijska armija nastala na teritoriji Turske 2011. i 2012. da je upravo uz njenu pomoć i na neki način finansirana, mnogi ljudi koji su komentarisali ovo su zaboravili da kažu da je ovim akcijama prekršeno i međunarodno pravo. Zato što su Ujedinjene nacije i Savet bezbednosti na inicijativu Rusije doneli rezoluciju 21.99 i 22.53 gde je izrazito zabranjeno bilo kakvo sadejstvo, pomoć ili drugi načini finansiranja ovih terorističkih grupa o kojima sada govorimo i koji su u bliskim odnosima sa Al-Kaidoma".
Rašeta: Rusija i Turska održavali Asada na vlasti
Dragoslav Rašeta iz organizacije Novi treći put rekao je da je do promene vlasti u Siriji došlo nakon što su dva glavna saveznika koji su održavali i pumpali tolika sredstva da bi Asada održali na vlasti svih ovih godina, to više nisu mogli da urade.
"Postojali su periodi kada je izgledalo da će se ti odnosi biti normalizovani između Turske i Sirije. Međutim, samo pre dve nedelje na skupu u Rijadu, bliskoistočnih država, Erdogan je izašao, pre nego što je Asad trebalo da drži svoj govor i videlo se da je ta detanta propala. Jednostavno od 7. oktobra i masakra koji se desio u Izraelu, Izrael je odlučio da se redom obračuna sa svim svojim protivnicima i desetkovanjem Hamasa i palestinskog džihada, i pre svega, videli smo kapitulaciju Hezbolaha u Libanu. To je u potpunosti oslabilo, pre svega Iran i dakle ti pipci, te hobotnice koje su građene više decenija, koji su radili da pruže Iranu prednost u tom nekonvencionalnom, hibridnom načinu borbe protiv svojih protivnika su oslabljeni", rekao je Rašeta.
Na pitanje da su Asadove trupe bile bezvoljne i nemoćne u ovoj kratkoj borbi, Rašeta je odgovorio da se to moglo i očekivati s obzirom na diktarorski način vladavine bivšeg predsednika Sirije.
"Iako se Asad 2017. i 2018. mogao percipirati kao pobednik, on je bio pobednik u vidu kralja Džona bez zemlje. Dakle, vladara koji nema potpunu kontrolu ni nad svojom teritorijom, a kamoli nad srcima i umovima svojih građana. Kao i što smo videli, dakle, i ne samo u dijaspori, nego i u samim gradovima Sirije. Pobunjenici, nebitno da li oni pripadaju HTS-u, sirijskim nacionalnim trupama, Kurdima, ili ovim frakcijama koje su oslobodile Daru. Svi su bili oduševljeni i vidimo scene na kraju krajeva iz Damaska, otvaranje zatvora, dakle, kompleksa gde su držani 30-40 hiljada političkih zatvorenika.
U emisiju su se uključili novinar Euronews Srbija iz Brisela Nemanja Milutinović, palestinski novinar Mansur Šumana, novinarka iz Irana Frešteh Sadegi, kao i Nadim Šehadi, viši saradnik Četam hausa sa sedištem u Libanu.
Kompletno specijalno izdanje Euronews Sveta pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)