Fokus

Kako je sirijska dijaspora širom sveta reagovala na pad Bašara al Asada?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

09/12/2024

-

20:44

Kako je sirijska dijaspora širom sveta reagovala na pad Bašara al Asada?
Kako je sirijska dijaspora širom sveta reagovala na pad Bašara al Asada? - Copyright Tanjug/AP/Emrah Gurel

veličina teksta

Aa Aa

Za 12 dana pobunjenička koalicija uspela je da ostvari ono što je bilo gotovo nezamislivo punih 13 godina – da sruši vladavinu porodice Asad. Naime, Sirija je razorena ratom još od 2011. godine, a koreni sukoba su nesumnjivo bili u nespešnoj pobuni upravo protiv Bašara al Asada.

Najnovija dešavanja, prenose svetski mediji, imaće dalekosežne posledice ne samo po Siriju, već i na odnos snaga na Bliskom istoku, a osetiće se i izvan ovog regiona.

Zbog toga sada provejava pitanje: Šta je sledeće - mirna tranzicija koju najavljuju lideri pobunjenika ili haos kao u Libiji nakon pada Moamera Gadafija 2011. godine?

Abu Mohamed el-Golani, lider islamističkog Hajat Tahrir el-Šama (HTS), vodeće grupe u pobunjeničkoj koaliciji, je u pročitanoj poruci, koja se emitovala na sirijskoj državnoj televiziji, poručio građanima: "Budućnost je naša. Nećemo tretirati ljude kao što je to radila porodica Asad".

On rekao je nakon pada Asada i da sada nema mesta povratku na staro i da želi ukidanje autoritarnog režima zbog čega je i 2011. godine počelo Arpasko proleće.

Ne tako daleka istorija Sirije prepuna je sukoba jer nakon pobune u arapskom svetu pre 13 godina, mnogi vladari regiona, od Libije preko Tunisa do Egipta su ili odstupili ili nasilno uklonjeni, sem Asada - on je ostao tu gde jeste. 

Tanjug/AP/Emil Nicolai Helms

 

Naredio je tada vojsci da pokrene brutalne obračune, pa je živote izgubilo oko 3.500 demonstranata. Posle višemesečnog nasilja bezbednosnih službi, širom zemlje su počele da se formiraju naoružane pobunjeničke grupe, a ono što je počelo kao pobuna je do 2012. eskaliralo u puni građanski rat.

Agencija UN za izbeglice saopštila je da je više od 14 miliona Sirijaca bilo prinuđeno da napusti svoje domove. Više od 7,2 miliona njih i dalje je interno raseljeno unutar Sirije, a ostali su pobegli u inostranstvo.

Dok su se mnogi nastanili u zemljama najbližim Siriji - Turskoj, Libanu, Jordanu, Iraku i Egiptu - mnogi su odlučili da traže azil u zemljama širom Evrope.

Kako reaguju izbeglice?

Kako javljaju ruske agencije RIA Novosti i Tass, pozivajući se na izvor iz Kremlja, Bašar Al Asad sada se nalazi u Moskvi i dobio je azil u Rusiji. The Sky News ova dešavanje kareteriše kao novu zoru u Siriji. 

Turska će raditi na tome da se sirijske izbeglice, koje moraju da se vrate u zemlju, bezbedno vrate svojim kućama i pomoći će u obnovi Sirije nakon što su pobunjenici svrgli predsednika Bašara al-Asada, izjavio je danas turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan.

Fidan je turskim ambasadorima saopštio da Turska želi novu Siriju koja će živeti u harmoniji sa svojim susedima, dodajući da je Ankara spremna da pomogne svom južnom susedu da to postigne i da će stajati uz Sirijce u novom razdoblju, prenosi Rojters.

Nema sumnje da efurorija među Siricima postoji - kako među onima koji su ostali u zemlji, tako i među onima koji su zbog rata morali da napuste svoju domovinu.

Amal Rifard koji je vest o Asadvom padu dočekao u Francukoj. Kaže da je ova vest za njega kao dosanjani san.

"Čekali smo jako dugo. Godine poniženja, diktature. Slobodni smo, ne možemo da verujemo. Bojim se da ustanem i shvatim da je to bio san. Uvek smo hteli da znamo šta znači sloboda", rekao je Rifard, prenosi Euronews.

Njegov sunarodnik Thabet Fared al Aec, koji je takođe u Francuskoj, kaže da se njegove suze danas razlikuju od svih prethodnih, to su, kaže, suze radnosnice.

Tanjug/AP/Christoph Reichwein

 

"Izgubio sam porodicu, izgubio sam oca, majku, brata, izgubio sam mnoge prijatelje u Siriji za ovaj dan. Želeo sam da danas proslavim ovaj dan u Siriji. Nažalost, ja sam sada u Francuskoj, ali mi ćemo se vratiti", rekao je.

Još jedan Sirijac, koji je prebegao u Belgiju, ali nije želeo da otrkije svoj identitet kaže da bi voleo da se vrati u svoju domovinu.

"To je naša zemlja, naša teritorija. Tražili smo slobodu, konačno smo je dobili. Želimo mirne živote. Čekali smo ih gotovo 14 godina", kaže.

I Dia Muhamed koja je trenutno u Finskoj kaže da joj godinama unazad nedostaje dom, i navodi da i ona kao i ostali ne može da veruje da je Asad pao i da je povratak izevestan.

"Svi Sirijci se osećaju isto. Ako ih pitate kako se osećaju, oni će reći: "Ne mogu to da opišem, samo sam srećan". Sada imamo slobodu, sada imamo demokratiju, možemo da radimo šta hoćemo,ne mogu više da kažem šta se dešava u Siriji, ali od srca se nadam za mir u Siriji", rekla je za Euronews.

Još jedan njen sunardonik kaže da već godinama živi u Nemačkoj, da se raduje vestima iz Sirije, ali da još uvek nije siguran da li bi se vratio. Nije želeo da otkrije svoje ime.

"Možda se vratimo, ne znam. Verujem da će zemlja vremenom da se izgradi, dosta je uništeno. Sačekaćemo da vidimo kako se stvari odvijaju", rekao je.

Istorijski trenutak za Siriju, ali posao tek predstoji

Širom Sirije pojavili su se video snimci u nedelju ujutro na kojima se vidi kako građani ruše statue Hafeza Asada, koji se dugo smatrao simbolom ugnjetavanja. 

Hafez je vladao Sirijom od 1970. do 2000. pre nego što je njegov sin Bašar preuzeo vlast. Pojavili su se I dramatični snimci koji pokazuju kako pobunjenici preuzimaju kontrolu nad zatvorima u regionima Damaska i Homsa. 

U zloglasnom zatvoru Sednaja, pobunjenici su pristupili kontrolnom centru i oslobodili zatvorenike, od kojih su neki bili toliko dugo zatvoreni da su se borili da se prepoznaju.

AP/Altaf Qadri

 

Sirijski opozicioni lider Ahmed al-Shara, takođe izdao je direktive svim vojnim snagama u Damasku, naređujući im da drže distancu od javnih institucija koje su još uvek pod nadzorom premijera Assadovog režima, dok tranzicija vlasti, prenosi Israelhayom.

"Ovo je istorijski trenutak za nas. Borili smo se za današnji dan. Naše sunce je konačno izašlo", rekoa je jedan sirijski pobunjenik za ovaj portal.

Drugi komandant pobunjenika iz provincije Idlib izrazio je emocije Izraelu Hajomu navodeći da su svi srećni jer se završila Asadova vladavina.

"Vladavina režima je završena, a sa njom i naše tragedije. Nepravda je gotova. Strah je nestao zajedno sa diktaturaom. Izgnanstvo, žrtve i finansijski gubici, naše strpljenje je nagrađeno Danas uživamo u slatkoći pobede", rekao je.

Upitan o brzom uspehu pobunjenika u rušenju režima za manje od dve nedelje, on je objasnio: "Sila je morala biti suočena sa silom. Naša zajednička vojna operativna organizacija, koju su uspostavile pobunjeničke i opozicione snage, pokazala se odlučujućom. Borbe su bile žestoke. Uz Alahovu milost, pobedili smo".

Međutim, kako prenose svetski mediji, kada prođe euforija zbog Asadovog pada, novi lideri Sirije sada će se suočiti sa zastrašujućim zadatkom da obezbede stabilnost u zemlji još uvek podeljenoj između različitih oružanih frakcija.

Opozicioni borci koje podržava Turska bore se protiv kurdskih snaga na severu koje podržavaju SAD, a ekstremistička "Islamska država" je i dalje aktivna u nekim udaljenim oblastima. Takođe ratom razorenoj zemlji biće potrebne milijarde dolara pomoći i investicija za obnovu, naveo je Rojters.

Komentari (0)

Svet