Politika

Stojaković za Euronews Srbija: Svet sa pažnjom gleda u Trampu, koji pokušava brzo da izmeni zaostavštinu prethodnika

Komentari

Autor: Euronews Srbija

22/01/2025

-

12:08

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

U danima nakon inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trampa tema gotovo svih medija su odluke koje je on doneo prvog radnog dana, a koje su i kontroverzne, ali i revolucionarne, kako to opisuju njegove pristalice.

S druge strane, u Srbiji je danas dan žalosti zbog strašne tragedije u domu za stare u Velikom Borku kod Barajeva, gde je u požaru smrtno stradalo osam lica, a to je tema kojom se takođe bave mediji u našoj zemlji, s obzirom na sumnje da je požar podmetnut, kao i na okolnosti u kojima je veoma brzo došlo do nekontrolisane vatrene stihije koja je odnela čak osam života.

O ovoj strašnoj tragediji, ali i drugim temam od interesa za javnost u Srbiji, za Euronews Srbija u segmentu Prelistavanje štampe je govorio urednik Ekonomije u Večernjim novostima, Dušan Stojaković.

"Sa nestrpljenjem očekujemo efekte promena koje je sa sobom doneo Tramp"

Stojaković ističe da je nekoliko Trampovih odluka posebno važno u globalnom kontekstu.

"Pa, osim ove nesreće koja nas je pogodila i zbog koje je danas dan žalosti, utisak je da čitav svet u stvari sa velikom pažnjom gleda ka Vašingtonu, odnosno ka onome što se dešava dolaskom Donalda Trampa na čelo ove super sile i njegova užurbana aktivnost da za dan-dva promeni sve ono što su njegovi prethodnici radili četiri godine ili u nekom dužem periodu. Sa nestrpljenjem očekujemo kakvi će efekti biti ovih promena koje je on ozvaničio i ne samo najavio, nego je stavio paraf na njih da se krene", kaže Stojaković i dodaje:

"Tu je onako vrlo zanimljiva stvar izlazak, na primer, iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO), pošto nisam siguran da su vaši gledaoci zaboravili na korona krizu koja je pogodila čitavo čovečanstvo, koja je bila dosta problematična. I upravo na tim argumentima koji su se pokazali kao deo neke nepravde kad je u pitanju organizacija i briga o svetskom zdravlju, Tramp apostrofira da recimo Kina kao druga najmnogoljudnija zemlja na svetu iza Indije izdvaja manje po glavi stanovnika nego Sjedinjene Američke Države za tu organizaciju i zbog toga je Tramp odlučio da je napusti. Tu je napravio jedan zemljotres".

Euronews

 

On dodaje i to da je poput odnosa ja ZSO jednako važan Trampov odnos ka klimatskim promenama i dogovorima potpisanim u tom polju.

"Drugi zemljotres koji bi trebalo da brine dobar deo ljudi jeste izlazak iz Pariskog energetskog sporazuma, koji je trebalo da vodi borbu protiv globalnog zagrevanja i koji je trebalo da bude neka vrsta potpore za ovu zelenu agendu o kojoj mi često pričamo i ovo brzo prelaženje na obnovljive izvore energije koji možda jesu obnovljivi, ali ih nema dovoljno. I to će napraviti, čini mi se, veliki strah među onima koji su njeni zagovornici, a napraviće i veliki strah za one koji su se samo i jedino okrenuli ka takvim energetskim politikama", rekao je on.

"Vreme tradicionalnih sirovina nije prestalo i one su još uveke potrebne čovečanstvu"

Stojaković je inače, ranije pisao tekst sa temmom da je kopanje nafte zapravo spas za domaću ekonomiju, a Donald Tramp je na inauguraciji, između ostalog, rekao da će SAD pod njegovom vladom kopati naftu upravo u smeru revitalizacije ekonomije.

"Ja sam pisao tekst, upravo zbog toga, pošto stalno pričamo o elektrifikaciji, hibridnim vozilima, solarnim panelima, vetrogeneratorima i tako dalje, međutim, Tramp je potpuno igricu vratio. Ja sam juče pozvao dva profesora Ekonomskog fakulteta sa velikim ugledom, profesora Đuričina i profesora Savića, koji su mi rekli da, u suštini, ta njegova namera ima za cilj da pomogne energetskim kompanijama u SAD. On štiti domaći sektor. I ono što je isto jako bitna stvar, Tramp je, ako ništa, bar orijentisan čovek. Koliko god mi želeli da imamo i zdrav vazduh i pristojnu klimu, ipak naša civilizacija je došla do te mere da sa tim novim energentima ne može da preživi, pogotovo ne može da se razvija na način na koji se razvijala", kaže Stojaković i dodaje:

"Vreme tradicionalnih sirovina nije prestalo i one su još uvek potrebne čovečanstvu dok se zaista ne nađe neka prava alternativa. I ono što je takođe Trampu jako bitna stvar, on je prepoznao resurs koji same Sjedinjene Američke Države imaju, a to su nova nalazišta nafte u Južnim morima. Tu je i njihova tehnologija proizvodnje nafte iz škriljaca, koja je najprljavija moguća tehnologija na svetu. I on želi da iskoristi taj trenutak i želi da na neki način taj resurs materijalizuje".

profimedia

 

On smatra i to da Trampova odluka da se zadrži na tradicionalnim izvorima goriva ima veze i sa jednom vrstom takmičenja za liderstvo sa drugom velikom silom.

"I ono što je takođe jedna jako zanimljiva stvar ima veze sa pogrešnom strategijom ili nedovoljnom spremnošću Zapada da upravo tu zelenu agendu ispoštuje i na tehnološki način, da bude uopšte izvodljiva. Imate zanimljivu situaciju na evropskom kontinentu, a često pričamo o tome da je doneto zakonodavstvo koje gura stari kontinent ka elektrifikaciji, pogotovo voznog parka sa ambicioznim planovima da 2030. godine više nemamo automobile sa unutrašnjim sagorevanjem. Iako je zakonodavstvo potpuno i harmonično pripremljeno, tehnologija nije bila ta koja je pratila, odnosno taj razvoj rešenja koja nam nude da imamo alternativu nisu bila dovoljno dobra, a oni koji nisu bili zainteresovani za to, a vrlo dobro su čitali šta znači to zakonodavstvo, mislim na Kineze, koji su to vrlo dobro pripremili i postali lideri u takvim alternativama", kaže Stojaković i dodaje:

"Mislim da je negde čak i Trampova želja da se vrati ka tradicionalnim gorivima ustvari pokušaj da taj ubrzani tehnološki razvoj Kine i tu želju evropskog kontinenta pomalo uspori i da da vremena Sjedinjenim Američkim Državama da se u tu trku uključe kada budu najsnažnije", smatra Stojaković.

Gostovanje Dušana Stojakovića u celosti pogledajte u video prilogu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija