Politika

Nastavak sednice Skupštine Srbije: Mali obrazložio zakon o stanovima za mlade

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Tanjug, Euronews Srbija

06/03/2025

-

08:03

veličina teksta

Aa Aa

U Skupštini Srbije danas je završena rasprava u pojedinostima o predlogu zakona o subvencionisanoj kupovini stanova za mlade, a ministar finansija Siniša Mali rekao je da će garantnom šemom vrednom 400 miliona evra moći da se pokrije kupovina oko 5.500 stanova, a da bi nivo garantne šeme mogao i da se poveća i da još veći broj mladih dođe do prve nekretnine. 

Mali je rekao u parlamentu da ako se uzme prosečna cena manjeg stana u Srbiji, što iznosi oko 75.000, da šema može da pokrije oko 5.500 stanova.

"Jedno od pitanja koje se postavilo je, pa dobro, imamo preko 200.000  studenata, šta ćemo sa njima? Moj odgovor je veoma jasan, dakle, mi krećemo sa ovom garantnom šemom. Ne znamo koliko će se studenata javiti. Studenti se inače mogu javiti ako danas bude glasanje i ako zakon bude objavljen u službenom glasniku, dakle, osam dana nakon objavljivanja u službenom glasniku, zakon stupa na snagu i u vašim poslovnim bankama možete da se prijavite za ove jeftine kredite koje garantuje država Srbija", rekao je Mali.

On je istakao da već postoji tražnja i da se veći broj studenata javio.

"Mi ćemo veoma lako i brzo podići nivo garantne šeme i tako omogućiti većem broju studenata da dođu do svoje prve nekretnine. Postavili ste pitanje oko kriterijuma. Jedan je kriterijum, a to je da imate između 20 i 35 godina. Nema drugih kriterijuma. Odete kod svoje poslovne banke i, kažem, osam dana od dana objavljivanja ovog zakona u Službenom glasniku prijavite se za ovaj kredit", rekao je Mali.

Objasnio je da je procenat učešća u kreditu samo jedan odsto.

Fonet/Zoran Mrđa

 

"Upravo je to način na koji pomažemo mladima da dođu do svoje prve nekretnine. Neka je tih 75.000 evra prosečan iznos kredita, to je 750 evra. Za 750 evra dobijete svoju prvu nekretninu. Što se tiče radnog statusa, da i to pojasnim. Krediti su na raspolaganju i zaposlenima na određeno i na neodređeno, kao i nezaposlenim licima, po sledećim uslovima", rekao je Mali.

Naveo je da zaposleni na neodređeno, poljoprivrednici, obveznici poreza na prihode od samostalne delatnosti i samostalni umetnici nemaju nikakva ograničenja kada apliciraju za ove jeftine kredite. 

"Zaposleni na određeno su dužni da na zahtev obezbede jemstvo člana porodice. Dakle, ukoliko ste zaposleni na određeno, jemstvo vašeg člana porodice je dovoljno da dobijete ovaj kredit. Nezaposleni takođe, kao što rekoh, mogu da učestvuju u programu, s tim da su dužni da obezbede solidarno jemstvo kreditno sposobnog člana porodice. To je ono što smo kao obećanje dali, i oni koji su nezaposleni mogu da se prijave za ove kredite, ali treba da imaju solidarno jemstvo člana svoje porodice. Maksimalna vrednost kredita koja je pokrivena ovim programom je 100.000 evra", rekao je on.

Ministar je naveo da ne postoji ni ograničenje kada je visina kredita u pitanju, onih koji uzimaju kredit.

"Dakle, mogu da uzmu i 200.000, 300.000 evra kredita što se tiče države, 100.000 evra je pod ovim povoljnim uslovima, ostalo uzimaju pod tržišnim uslovima. Takođe, ne postoji ograničenje kada je reč o ceni kvadrata, jer je to bilo takođe jedno često postavljeno pitanje u smislu, pa dobro, da li ima ograničenje, jer je to bila prva prezentacija, ako sećate, do 2.000 evra, 1.500 evra, 1.000 evra cena po kvadratu, nema tog ograničenja. Dakle, ograničenje postoji samo kada je visina kredita u pitanju, do 100.000 evra. Ostalo, mogu da se kupuju i veći stanovi, može da se uzima i veći kredit, zavisi od onoga ko taj kredit želi da koristi", naveo je Mali.

Dodao je da su banke koje učestvuju u ovom programu u obavezi da klijentima ponude učešće od jedan odsto i grejs period od godinu dana.

Kako je rekao, koliko korisnik kredita želi veće učešće, i to je moguće, a ukoliko ne želi da iskoristi grejs period i to je moguće.

"Ali minimum obaveza banke je godinu dana grejs period i jedan odsto učešće. Prevremena, odnosno delimična, izvinjavam se, otplata kredita bez naknade je moguća ili delimično, ili u potpunosti. Što se tiče kamatnih stopa, prva godina grejs period, fiksna kamatna stopa 3,5 odsto, subvencija države od tih 3,5 odsto je dva odsto dakle, korisnik kredita plaća samo 1,5 odsto  kamatu, ukoliko uzmete u obzir da je iznos kredita 75.000 evra dakle, prve godine, dok traje grejs period, korisnik kredita plaća 93 evra", rekao je Mali.

FoNet/Peđa Vučković

 

Prema njegovim rečima, u istom trenutku država subvencioniše na tih 93 evra odnosno dodaje 124 evra direktno iz budžeta. 

"Od sledeće godine, dakle, od 2. do 5. godine, fiksna kamatna stopa je 3,5 odsto, opet subvencioniše država na isti način, pri čemu je, dakle, kamata, iznos kamate za korisnike kredita 175 evra, dodatno na to država daje iz budžeta još 124 evra, dakle subvencioniše, od šeste godine, po kamatnoj stopi od tromesečnog, odnosno šestomesečnog euribora plus dva odsto iznos kredita koji se plaća na mesečnoj bazi iznosi 340 evra. Dakle, 93 evra, 175 evra, 340 evra, to su iznosi kamate koje korisnik plaća, paralelno sa tim, svakog meseca država uplaćuje novac iz budžeta, ali kada pogledate te iznose, jasno je da su ti iznosi daleko niži od iznosa koje sada mladi plaćaju za zakup stanova u kojima žive", objasnio je Mali.

Period otplate kredita je do 40 godina, a najviše do 70 godina života, dodao je on.

Izrazio je očekivanje da će poslanici podržati taj zakon kako bi se ispunilo jedno veliko obećanje koje je predsednik Republike dao - da se našim mladima izađe u susret.

"Da im obezbedimo prvu nekretninu pod izuzetno povoljnim uslovima, da država pokaže svoju snagu, i da kažem još jedno obećanje koje smo dali, na ovaj način ispunimo", poručio je Mali.

Dačić: MUP u parlamentu postupa profesionalno, tu nema politike

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je izjavio da Skupština Srbije nema svoje obezbeđenje i da MUP u parlamentu brine o redu i postupa profesionalno, kao i da tu nema politike.

"Svi koji se bave ovim poslom, a ima među njima pripadnika i vladajućih partija i opozicije, znaju kako se reaguje u situacijama dojave o bombi i na koji način se obavlja taj tzv. kontradiverzioni pregled, a inače taj pregled se obavlja u ovoj sali i u glavnim salama i spolja pred svako zasedanje parlamenta ", rekao je Dačić u Skupštini Srbije obrazlažući izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju.

Dačić je naglasio da nema nikakvih izuzetaka i da policajci koji su tu uz prisustvo službenih pasa i koji se bave pronalaženjem eksplozivnih naprava, ne razlikuju da li je neko pripadnik vladajućih ili opozicijalnih političkih stranaka i da li se neke prostorije koriste "za ove ili za one".

Fonet/Zoran Mrđa

 

"Mi smo pre 10-20 dana imali dojavu da je na aerodromu postavljeno ne znam koliko eksplozivnih naprava na mestima i da će ukoliko se u roku od dva sata ne proglasi obustava međunarodnog saobraćajava one biti aktivirane. Vi u takvim situacijama morate da postupate. Ovo nije politika, ovo je policija i molim da neko ne zlopotrebljava to, jer mi moramo da reagujemo na svaku prijavu", rekao je Dačić.

On je precizirao da MUP u Skupštini Srbije radi samo po skupštinskim odlukama i da brine o redu, a da o tome šta se unosi i ne unosi u zgradu odlučuje parlament i da to nema nikakve veze sa postupanjem policije.

Dačić je kazao i da to što neko ima imunitet, ne znači da je oslobođen odgovornosti za vršenje krivičnih dela, već da se tačno zna na šta se taj imunitet odnosi. 
Takođe je objasnio i da se poslanici ne pretresaju prilikom ulaska u Skupštinu Srbije već da ostavljaju torbe, kapute, sakoe i rendgen reaguje ako se nešto vidi.

"Poslanici se ne pretresaju, nemoj neko da laže i da ovde govori svima da je neko nekoga pipkao ili pretresao. Upravo zato što se poslanici ne pretresaju, neki su mogli da unesu ono što su uneli. Tako da, tu je puna istina o svemu i ne bih hteo da sada idem dalje. Policija će se strogo pridržavati propisa, uostalom, nismo mi od juče, ovde 30 godina postoje ista pravila", rekao je Dačić.

Kako je protekla jučerašnja rasprava?

Tokom jučerašnjeg zasedanja, poslanici su završili raspravu o amandmanima na predloge izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, kojim će biti ispunjen četvrti zahtev studenata u blokadi, kao i na zakone o srednješkolskom i osnovnom obrazovanju.

U jučerašnjoj raspravi učestvovalo je tek nekoliko opozicionih poslanika, s obzirom na to da su, nakon prvog dana zasedanja, kada su izazvali incidente i bacili dimne i šok-bombe, odlučili da, kako su naveli, ne učestvuju u radu parlamenta i da na taj način ne stvaraju "lažnu sliku normalnosti".

Rasprava je protekla mirno, a poslanici vladajuće većine, komentarišući događaje od prvog dana zasedanja, poručili su da se institucije neće povlačiti pred nasiljem.

Dnevni red proširen je na 70 tačaka u odnosu na 62, koje su bile na njemu pre početka zasedanja.

Na dnevnom redu je i set finansijskih zakona, među kojima je i Predlog zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, kojim se ograničavaju kamatne stope na gotovo sve vrste kredita.

Pred poslanicima je i više sporazuma, kao i ugovora o potvrđivanju kreditnih aranžmana za finansiranje pojedinih infrastrukturnih projekata, a na dnevnom redu je i dokument o dobijanju prvog dela pomoći iz Reformske agende Srbije sa EU u iznosu od 112 miliona evra.

Na sednici treba da bude konstatovana i ostavka premijera Miloša Vučevića, što će biti učinjeno pošto se završi rasprava o svim tačkama dnevnog reda.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija