Prelistavanje štampe sa Duškom Vukajlovićem: Za pomirenje, razgovor i dijalog su potrebne dve strane
Komentari17/01/2025
-13:37
O srpskim institucijama na Kosovu i Metohiji, incidentu u Ruzveltovoj ulici, savetodavnom referendumu, prelaznoj vladi, prekidu neprijateljstava u Gazi, razgovarali smo sa Duškom Vukajlovićem, urednikom K1 portala.
Na samom početku, Vukajlović je prokomentarisao događaj u Ruzveltovoj ulici i naveo kako incident nije politički motivisan.
"Možda nešto najbolje što smo mogli da čujemo na temu strašnog incidenta je izjava Patrijarha Porfirija koji je apelovao na razum kod nas, ako je još ostalo razuma kod svih, jer je stvoreno toliko tenzija u društvu. Sam događa juče, naravno da je upotrebljen i zloupotrebljen politički, ali verujem da će se pokazati da manijak, moram da upotrebim tu reč, koji se onako brutalno zaleteo, pokosio devojku koja je stajala na trotoaru, koja čak nije ni bila na kolovozu, sasvim sigurno nije imao nikakve političke motive. Koliko smo mogli da vidimo, u pitanju je osuđivani kriminalac koji je već osuđivan za različita krivična dela i on nije razmišljao koga i zašto udara", objašnjava Vukajlović.
On je prokomentarisao i jučerašnji incident na protestu u Novom Sadu.
"Imali smo i situaciju u Novom Sadu sa starijom gospođom koja je, doduše, došla na taj protest da polemiše i završila je kako je završila, ali je to nedopustivo", kaže on.
Vukajlović je ukazao na jučerašnji poziv predsednika za razgovore, međutim, kako kaže, za dijalog je potrebno dvoje.
"Znate, da bi se svađali potrebno je dvoje, a da bi se pomirili opet je potrebno dvoje. Neophodno je razgovarati. Sinoć smo čuli poziv predsednika za razgovor, za dijalog, za spuštanje tenzija. S druge strane, ne vidiim želju druge strane za razgovor. Naravno, to je trenutno, ali hajde da razgovaramo pre nego što se desi neki mnogo veći incident od ovoga. A plašim se da se može desiti na nekom narednom protestu", kaže on i obrazlaže:
"Retorika koju možemo da čujemo je zaista opasna. Evo, počelo je od tog izmišljajna da je čovek vozio, pa onda šta bi ko njemu uradio. Znači, taj čovek je mogao da strada, ni kriv ni dužan".
Odgovarajući na pitanje ko može da predstavlja studente u dijalogu, ističe kako su zahtevi studenata ispunjeni, međutim, ne vidi želju druge strane za razgovor.
"Mi smo imali prve zahteve koje smo čuli na početku protesta, koji su, ja mislim, svi ispunjeni. Ako se dobro sećamo, onih četiri-pet zahteva, od strane studenta FDU, odakle je krenuo ceo protest. Pitanje je da li može neko da predstavlja studente i da izađe da razgovara, ali mislim da u ovom trenutku ne može, jer je ceo taj protest zamišljen po modelu plenuma, dakle nema lidera. Mislim da niko ne može da sa sigurnošću kaže 'ovi ljudi su lideri, oni imaju uticaj i s njima može da se razgovara i da se nešto uradi' I onda upadate u jedan čorsokak da ne možete da rešite problem. Već sam rekao, za pomirenje, za razgovor, za dogovor potrebne su dve strane. Ovde nemate drugu stranu ili imate stranu koja ne želi da razgovara, ne želi dijalog. I onda se sve svodi na politiku incidenata", navodi Vukajlović.
Komentarišući savetodvadni referendum koji je predložio šef države, Vukajlović smatra kako mnogi od političara ne znaju šta to znači.
"Neki od političara ni ne znaju tačno o čemu se radi i šta može da se dogodi , ali mislim da je svima jasno da se sve o čemu se priča svelo na to da glasamo da li smo za ili smo protiv Vučića. Videli smo da su izašli predstavnici vlasti, da su skupili 100 potpisa, kažu 'Mi ćemo podržati izađite vi s tim zahtevom evo. za sve u ovoj zemlji što ne valja, krivi Aleksandar Vučić, hajde mi ćemo podržati vas izađite i vi skupite 67 potpisa pa da glasamo da li je narod za ili protiv njega'. E sad, opozicija je promenila taktiku i igra na "nećemo mi da rušimo Vučića, to nije tema, ne želimo da razgovaramo', kaže on.
Ističe kako je prelazna vlada znak slabosti zemlji i nedemokratsko rešenje
"Vlast ne sme da pristane na prelaznu vladu. Prelazna vlada je pokazatelj slabosti zemlje. Imamo izbore, izađite", kaže i nastavlja:
"Kad imate prelaznu vladu, to je pokazatelj da narod te zemlje ne upravlja tom zemljom, nego neko ko je postavio te ljude u prelaznu vladu, a to nije većina. Mi živimo u demokratiji i možemo polemisati da li je demokratija dobra kao društveno uređenje ili nije, ali dok živimo u demokratskoj zemlji, zemljom moraju da vladaju oni koji su izabrani na izborima".
Celo gostovanje urednika portala K1, Duška Vukajlovića, pogledajte u snimku na početku teksta.
Komentari (0)