Politika

Beriša: Zaposleni u RTS-u su najugroženiji kada je reč o ljudskim pravima

Komentari
Beriša: Zaposleni u RTS-u su najugroženiji kada je reč o ljudskim pravima
Beriša: Zaposleni u RTS-u su najugroženiji kada je reč o ljudskim pravima - Copyright Tanjug Video

Autor: Tanjug

20/04/2025

-

14:28

veličina teksta

Aa Aa

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša izjavio je da je jedan od aktuelnih problema ljudskih prava blokada RTS-a, gde su zaposleni u javnom servisu trenutno najugroženiji. Najavio je da će resorno ministarstvo, u okviru društvenog dijaloga, pozvati dekane fakulteta na razgovor.

Beriša je za Tanjug ocenio da su višemesečne blokade fakulteta i aktuelna blokada RTS-a dve različite stvari, jer se, prema njegovim rečima, blokade fakulteta pokreću iznutra.

Ministar je naveo da studenti blokade smatraju da im zahtevi nisu ispunjeni, kao i da sada postoje novi zahtevi političke prirode, te da država takve zahteve neće ispuniti.

"Vidimo da već prelaze na političke zahteve. Nemam ništa protiv toga – neka deluju politički, ali tada moraju da se odreknu toga da su studenti. Ako se ponašaju kao politička organizacija, znaćemo da su politička partija, institucija, i postupićemo u skladu s tim. Ali kada kažu da su studenti, a iza toga stoje politički zahtevi, to je problem. Imaju pravo da se politički opredele, niko im to ne brani – neka uđu u neku političku stranku ili osnuju svoju. Ali tada više nisu studenti. Univerziteti moraju da se oslobode kako bi mogli normalno da funkcionišu i da rade za one koji žele da završe svoje studije“, rekao je Beriša.

"Pokušaćemo najpre da započnemo dijalog sa univerzitetima"

Najavio je da će ministarstvo, u okviru društvenog dijaloga, najpre razgovarati sa univerzitetima, odnosno pozvati dekane na razgovor.

"Pokušaćemo najpre da započnemo dijalog sa univerzitetima. Pozvaćemo dekane da dođu kod nas, a ako ne žele, mi ćemo otići kod njih – nemamo problem s tim. Bilo to u zvaničnim institucijama ili na drugim mestima – kao ministar sam spreman da razgovaram bilo gde, makar to bilo i na stadionu ili livadi. Meni je važno da utvrdimo da li su problemi stvarno studentski ili politički“, izjavio je ministar.

Najavio je i da će njegov prvi radni sastanak sledeće nedelje biti održan sa predsednicima nacionalnih saveta, nacionalnih zajednica i manjina, na kojem će se razgovarati o daljem razvoju situacije.

Dodao je da su ključni prioriteti ministarstva rešavanje problema u tri opštine na jugu Srbije – Bujanovac, Medveđa i Preševo.

Kako je naveo, međunacionalni odnosi su do sada uređeni samo u Medveđi, ali se planira da to bude učinjeno i u Bujanovcu i Preševu, što trenutno otežavaju političke prilike, pre svega, kako kaže, mešanje privremenih vlasti u Prištini, na čelu sa Aljbinom Kurtijem.

"Imamo mešanje Vlade Albina Kurtija u Preševskoj dolini i pokušaje da se kroz finansiranje određenih aktivnosti izazovu incidenti. Takođe smo imali i političke tenzije nakon trojnog sastanka ministara odbrane Hrvatske, Albanije i Kosova. Ministar odbrane Albanije tada je doslovce izjavio da mu je jedan od prioriteta stanje Albanaca u Preševskoj dolini“, rekao je Beriša i dodao da je to direktno mešanje u unutrašnju politiku Srbije.

Obrazovanje je jedno od ključnih pitanja

Ministar je istakao da je obrazovanje jedno od ključnih pitanja, ali da ne vidi potrebu da se za albansku manjinu uvoze udžbenici iz Albanije ili oni koje štampaju privremene vlasti u Prištini

Dodao je i da je formiranje vlasti u Bujanovcu izvedeno po principu "jedan na jedan“, i da zajednička vlast najbolje funkcioniše kada su zastupljene i manjinske i većinske zajednice.

"Smatram da bi Ministarstvo za ljudska i manjinska prava trebalo da funkcioniše kao što je to urađeno u opštini Bujanovac, delimično po mojoj sugestiji. Posle 22 godine, tamo imamo vlast u kojoj učestvuju i Albanci i Srbi, odnosno Srpska napredna stranka i partija Šćiprima Arifija, bivšeg gradonačelnika Preševa“, rekao je ministar.

Beriša je naveo i da postoje pozitivni primeri ponašanja manjina u Srbiji, ali da država ima izazove zbog mešanja pojedinih zemalja iz regiona, što stvara probleme u ponašanju pojedinih nacionalnih manjina.

"Konkretno, Hrvatska se meša u život Hrvata i Bunjevaca u Vojvodini. Imamo i izraženo mešanje nenadležnih organa Prištine kada su u pitanju Albanci u Bujanovcu. Takođe, delimične probleme imamo i sa bošnjačkom zajednicom zbog mešanja dve države – Sarajeva i Turske. A prisutno je i tiho delovanje Bugarske“, zaključio je Beriša.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija