Žele da se uključe, ali ne znaju kako: Šta kaže istraživanje o političkoj participaciji mladih u Srbiji i regionu
Komentari20/04/2025
-10:05
Uprkos sve glasnijim pozivima na angažovanje mladih u društvu, najnovije istraživanje pokazuje da oni u Srbiji i regionu i dalje ostaju po strani kada je reč o političkom odlučivanju, ali i učešću na tržištu rada.
Kako za Euronews Srbija objašnjava Mirjana Mirosavljević Bobić, menadžerka projekta u Fondaciji Ana i Vlade Divac, podaci Indeksa participacije mladih otkrivaju različite trendove.
"Indeks predstavlja jedinstvenu metodologiju koja prati političku, ekonomsku i socijalnu participaciju mladih, a koristi se za analizu sličnog konteksta u kojem mladi žive širom Zapadnog Balkana i Turske", kaže ona.
Ovaj indeks, kako navodi, ne meri koliko često se mladi angažuju, već u kakvim uslovima to rade i kakve prepreke postoje.
"Uprkos postojanju mehanizama za zaštitu prava mladih, često ostaju isključeni oni iz marginalizovanih grupa", dodaje Mirosavljević Bobić.
Srbija u regionalnom proseku, ali bez značajnijeg pomaka
Iako je Srbija godinama imala relativno dobru poziciju u poređenju sa susedima, poslednji podaci pokazuju da su Crna Gora i Albanija sustigle, a ponegde i prestigle Srbiju.
"Posebno je Crna Gora ostvarila značajan napredak kada je reč o ekonomskoj participaciji mladih", ističe sagovornica.
Euronews
S druge strane, politička participacija ostaje kritično niska u svim zemljama obuhvaćenim istraživanjem. Mladi retko dolaze do pozicija odlučivanja, a podaci to jasno potvrđuju.
"U proteklih osam godina, ni u jednoj zemlji Zapadnog Balkana i Turske nije bilo nijednog ministra ili ministarke u starosnoj grupi mladih“, naglašava ona.
Nezaposlenost mladih – problem koji se ne smanjuje
Pored političke marginalizacije, mladi u regionu se suočavaju i sa visokom stopom nezaposlenosti.
"Skoro jedna petina mladih u regionu nema posao, dok u Srbiji ta brojka iznosi oko 18,5 odsto" navodi Mirosavljević Bobić.
Ona upozorava da ovakvi pokazatelji ukazuju na to koliko je važno ne samo analizirati situaciju, već i donositi konkretne i ciljane mere.
"Mladi nisu homogena grupa, imaju različite potrebe i iskustva, i zato mere moraju biti prilagođene", dodaje.
Mladi žele da se uključe, ali ne znaju kako
Prema njenim rečima, problem ne leži samo u sistemu, već i u nedostatku informacija i edukacije kod mladih.
"Veliki broj mladih nije ni svestan koliko je njihovo učešće važno, a često postoji i izražen nivo nepoverenja prema političkim institucijama", ocenjuje ona.
Iako postoje institucionalni mehanizmi, poput učeničkih parlamenata i kancelarija za mlade, njihov uticaj i dalje ostaje ograničen.
"Organizacije civilnog društva često imaju značajniju ulogu u motivisanju i političkoj edukaciji mladih", objašnjava Mirosavljević Bobić.
EU kao nedostižan cilj?
Dok se region sve više integriše u evropske procese, razlike između zemalja članica EU i onih koje to nisu, i dalje su očigledne.
"Evropska unija kao cilj postavlja da do 2030. godine nezaposlenost mladih bude oko osam odsto, dok se mi trenutno nalazimo na proseku od oko 20 odsto“, kaže ona.
AP/Virginia Mayo
I kada je reč o političkom angažovanju mladih, evropske zemlje pokazuju znatno bolje rezultate.
"U Norveškoj i Nemačkoj, na primer, već sada je političko učešće mladih daleko razvijenije, dok EU želi da do 2030. godine među poslanicima bude najmanje 19 odsto mladih,“ ističe.
Regionalno povezivanje kao prilika
Uključivanje i Turske u istraživanje nije slučajno – sve učesnice žele da se pridruže EU i suočavaju se sa sličnim izazovima.
"Kontekst nam je sličan, problemi takođe, pa verujemo da zajedničkim rešenjima možemo mnogo više da postignemo,“ zaključuje Mirosavljević Bobić.
Podaci Indeksa participacije mladih biće zvanično predstavljeni 16. aprila u Evropskoj kući u Beogradu.
"Tada ćemo otvoriti i diskusiju o ulozi mladih, političkoj edukaciji i mogućnostima koje već postoje – ali ih treba bolje koristiti“ najavljuje ona.
Komentari (0)