Timofejev za Euronews: Ako se poziva na generalni štrajk, to je velika stvar da bi tek tako moglo da funkcioniše
Komentari20/01/2025
-11:35
U školama u Srbiji danas počinje drugo polugodište, a kako su saopštili predstavnici vlasti, među kojima je i premijer Srbije Miloš Vučević, 82 odsto škola u Srbiji danas će raditi normalno i uobičajeno, bez obustave nastavnog procesa, tj. rada.
Gost Euronews Srbija u segmentu Prelistavanje štampe bio je glavni i odgovorni urednik NIN-a Aleksandar Timofejev, koji je odgovarao na pitanja u vezi sa aktuelnim temama u zemlji.
"Pitanje je kako će se situacija odvijati dalje"
Kada je u pitanju obustava rada, tj. obustava nastavnog procesa u školama u Srbiji, u prethodnih nekoliko dana, kao i danas, to je centralna tema. Prema rasporedu, u 82 odsto škola nastava će se odvijati normalno, a Timofejev ističe da ga čudi taj procenat koji je iznesen u javnost.
"To je zanimljivo kako se izračuna 82 odsto. Kako se dođe do tog procenta? To je za mene enigma", rekao je on.
Podsećamo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je gostujući u emisiji "Ćirilica" na TV Happy istakao da će danas, 20. januara, na početku drugog polugodišta 1.773 škole raditi normalno, u punom kapacitetu, što predstavlja 82 odsto ukupnog broja škola u Srbiji, dok u 199 škola pojedini nastavnici neće držati nastavu, a u 94 škole, što je pet odsto od ukupnog broja škola u zemlji, najavljen je pokušaj potpune obustave nastavnog procesa na početku drugog polugodišta.
Timofejev je govoreći dalje o blokadama nastavnog procesa u školama istakao da je pitanje šta će se dešavati dalje.
"Prvo, ja znam, moja čerka nije ustala jutros da ide u svoju gimnaziju, dakle ne radi, njena gimnazija danas nema časove i koliko sam čuo po medijima da praktično u Beogradu neće nijedna gimnazija raditi, ne znam za ove stručne škole i tako dalje. E sad, nije pitanje šta će biti danas, pitanje je šta će biti sutra. Šta će se dalje događati? Studenti su promenili sve. Od nastanka ovog studentskog protesta više ništa nije isto. Stvari nekako čini mi se u jednoj meri drugačije broje. Kako će se sve nastaviti? Da li će se ići ka smirivanju situacije s jedne strane i definitivnom ispunjavanju studentskih zahteva, pa nekako da se onda uđe u neke mirnije vode ili će se stvari zakuvavati dalje, zaista teško je to sada reći. Na osnovu čega bi moglo bilo ko da tvrdi biće ovako ili onako, teško je to reći, videćemo", rekao je on.
Ipak, bitna stvar u čitavom ovom procesu je što su se prosvetni sindikati ipak dogovorili sa Vladom Srbije u vezi sa uslovima koje su predstavili na pregovorima.
"Jeste sindikati se jesu dogovorili oko te plate i oko tempa, izjednačavanja s republičkim prosekom i tako dalje. Ne znam koliko je sad tu zaista profesora i nastavnika zadovoljno tim. Ima onih koji jesu, ima koji nisu. Ali ja to ne bih izjednačavao i sa ovim studentskim buntom i podrškom studentima. Meni onako dođe knedla u grlo, kad kažu profesori, kao mi smo sa decom koja su juče otišle iz naše škole, naši studenti. Tako da nije to sve jednako - ispunjeni zahtevi prosvetara, pa sad oni počinju da rade, a sad ovde imamo studente. Puno pitanja je otvoreno, definitivno", rekao je Timofejev.
"Generalni štrajk je jako velika stvar da bi odluka bila tek tako doneta"
Resorna ministarka u ministarstvu prosvete, Slavica Đukić Dejanović je govoreći o najavama štrajka rekla da takav vid protesta nije po zakonu, a Timofejev kaže da druga strana zatim pita "A šta sve ovde nije po zakonu?".
"Ne podržavam nikoga, ja samo pokušavam da analiziram stvari i da vidim šta se događa. A da ima toga što nije po zakonu, Boga mi ima", kaže on.
"Neki studenti pozivaju na generalni štrajk i tu ne možemo sad da kažemo ovo je peti zahtev, mimo ona četiri zahteva iza kojih su stali svi, a to je generalni štrajk. Vide se različite parole i postoje ti plenumi na kojima se priča o svemu i svačemu. Ja to čujem pomalo i iznutra, s obzirom na moja pokoljenja, na moje juniorke od kojih jedna studira, pa se čuje kako to zna da bude jako zanimljivo i različite su ideje koje se tu plasiraju. Ali znate, ako se poziva na generalni štrajk, to je jako velika stvar, da bi tek tako to moglo da funkcioniše i da na poziv bilo koga, jedne strane, studenta ili tako dalje, do toga dođe. Na kraju krajeva, videćemo i tu, postoji pitanje opozicije. Studenti se udaljavaju, ne žele da se približavaju opoziciji, niti da se ona približava studentima. Iz te opozicije kakva trenutno jeste, očigledno traže svoj prostor", kaže on.
Gostovanje Aleksandra Timofejeva u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)