Društvo

Gde su najveće gužve na putevima? Najkritičnije deonice i apel policije onima koji putuju za Uskrs

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

18/04/2025

-

17:06

veličina teksta

Aa Aa

Najveće saobraćajne gužve na izlasku iz Beograda i drugih većih gradova su prošle jutros ili tokom jučerašnjeg dana, rekao je za Euronews Srbija Aleksandar Radenković iz Uprave saobraćajne policije. Građane koji žele da krenu na put očekuje povećan intenzitet saobraćaja od Čačka ka Zlatiboru i ka Kraljevu, ali ne u onoj meri koja inače karakteriše praznične gužve.

"Za one koji kreću na put ka nekim turističkim destinacijama, treba znati, treba i podsetiti na to da je u takvim situacijama strpljenje ključ za bezbednost saobraćaja. Tako da, ukoliko neko vreme koje možda izgubi na graničnom prelazu ili na naplatnim stanicama, nemojte nakon toga pokušavati da to vreme nadoknadite prebrzom vožnjom, nepropisnim ponašanjem i na taj način ugrožavati i sebe i druge učesnike u saobraćaju", kazao je 

Danas se pojavila vest da je saobraćajna policija prošle godine uhvatila više od hiljadu građana koji su vozili u alkoholisanom stanju. To ide u prilog onoj činjenici da su tokom praznika učestalije saobraćajne nezgode. Taj negativan trend za praznike potvrđuje i naš sagovornik, dodajući da je razlog veći broj vozila na putevima i više građana koji proslavljaju praznik uz konzumiranje alkohola.

"Taj podatak koji ste rekli malopre da je hiljadu vozača isključeno iz saobraćaja tokom prošle godine, nažalost, jeste tačan i ne samo tokom prošle godine nego već je to neki godišnji prosek u poslednje tri godine. Nažalost, i stanje bezbednosti saobraćaja nije bilo najpovoljnije tokom vaskršnjih praznika u prethodne tri godine budući da je za svega četiri dana od Velikog petka do Vaskršnjeg ponedeljka u proseku ginulo četiri učesnika u saobraćaju, a više od trideset bivalo teško povređeno. To sve je povezano i to jeste razlog zašto je saobraćajna policija uvek tokom praznika pojačano kontrolisanje saobraćaja. Dakle, u ovim danima kada će većina građana putovati, mi ćemo se truditi da u kontroli saobraćaja stvorimo uslove kako bi se očuvalo što bolje stanje bezbednosti saobraćaja. Kako bismo tome uspeli, nažalost, nije dovoljno samo naše prisustvo već je potrebno da građani pokažu potrebnu odgovornost i da poštovanjem propisa daju direktan doprinos kako bi stanje bezbednosti saobraćaja bilo očuvano", apelovao je Radenković.

Dva prekršaja na koja će se saobraćajna policija najviše fokusirati su prekoračenje brzine i vožnja pod dejstvom alkohola jer oni najviše utiču na nastanak nezgoda i težinu posledica. U zavisnosti od težine prekršaja, naš zakon propisuje kazne od onih u fiksnom iznosu od 3.000, 5.000 i 10.000 dinara, a za one najteže prekršaje koji su u domenu nasilničke vožnje, tu su kazne zatvora u trajanju od 30 do 60 dana, napominje naš sagovornik.

"Uz novčanu kaznu, uz veliki broj kazni poena je zabrana upravljanja motornim vozilom. Ono što je daleko, daleko važnije od te novčane kazne koja je propisana je da ne dozvolite da sebi neodgovornim ponašanjem upropastite praznike, da nepovratno promenite i svoje živote, živote svoje porodice, naravno i drugih učesnika u saobraćaju. Tako da je to daleko važnije od toga da li će saobraćajna policija tokom ovih praznika napisati 20.000 prijava, kao što je bio slučaj u prethodne tri godine na godišnjem nivou, ili da li će 1.000 vozača biti isključeni iz saobraćaja zbog vožnje pod dejstvom alkohola. Mi ćemo se zaista truditi da one koji su neodgovorni sankcionišemo, ali daleko, daleko važnije je kakvo ćemo stanje bezbednosti saobraćaja imati tokom ovih praznika", kazao je Radenković.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija