Oko sveta

Parkovi minijatura u Kruševcu i Despotovcu: Veličina Srbije u malom

Komentari

Autor: Euronews Srbija

22/12/2024

-

08:14

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Srbija je zemlja bogate istorije, a srednjovekovni manastiri i crkve čuvari su vere, kulture i nasleđa. Njena blaga, ali u malom, verno prikazuje jedinstveni Park minijatura u Kruševcu koji privlači veliki broj posetilaca.

Maja Danilović iz Turističke organizacije grada Kruševca objašnjava da park nosi naziv "Srbija u malom", zato što iz ptičje perspektive granice ovog parka predstavljaju granice naše države. 

"Predstavljeno je i pet naših najvećih reka plavim kamenčićima i obeleženo je deset gradova na putokazima kao odrednice da se posetioci ovog parka relativno lako orijentišu i da smeste u geografskom realnom prostoru ove makete", kaže naša sagovornica.

Doktor Boris Stajkovac, koji stoji iza minijatura manastira u Kruševcu, otkriva da je ovim projektom želeo da upozna sa našim najvećim svetinjama sve one koji nemaju priliku da ih vide i na taj način sačuva našu bogatu istoriju.

Euronews

 

"Pre šest, sedam godina počeo sam, inspirisan tim parkovima minijatura po svetu, razočaran činjenicom da naša deca teško da će više moći da uživo vide Pećku patrijaršiju, Visoke Dečane i te naše svetinje. Nekako sam poželeo da se taj park napravi i da na jednom mestu imamo naše najveće svetinje, pošto one zaista imaju za nas veliku vrednost", kaže Stajkovac.

Grad Kruševac je, kaže, prepoznao važnost njegove ideje, i pružio mu podršku.

"Naši manastiri i naše svetinje imaju ogromnu vrednost jer je tu sačuvan jezik, kultura našeg naroda i pored 400 godina okupacije. Srbija je u tim manastirima, u tim našim svetinjama, sačuvala sve svoje. Zato mislim da oni imaju izuzetnu prednost", istakao je umetnik.

Od Gračanice do Visokih Dečana

Na putu ka Resavskoj pećini u opštini Despotovac nalazi se još jedan park minijatura. Kreator realističnih maketa je Milenko Ilić, rudarski inženjer i umetnik.

"Prva maketa koju sam uradio bila je crkva manastira Ravanice, pre tačno 20 godina, 2004. Nabavio sam projekat s, obzirom da su se sve radile po projektu i pomislio ako uspem nju da uradim, nastaviću i dalje. Ako ne uspem - ništa, odustajem od ideje", priseća se naš sagovornik. 

Sastavljanje je bilo uspešno, tako da sada u parku ima 35 maketa sakralnih objekata. 

Euronews

 

"Najduže sam radio Gračanicu šest meseci, odnosno 180 radnih dana. Najzahtevnije su Gračanica, Bogorodica Ljeviška, Pećka patrijaršija, Hilandar, Manasija, Ravanica... sve zavisi od arhitekture. Moravski stil je uglavnom teži. Kažem, za svaku je nabavljen projekat i sve makete su 17 puta umanjene, apsolutno sve, tako da čovek može da doživi taj osećaj i te veličine. Ako su Visoki Dečani najmonumentalnija srednjovekovna crkva, ona je i kod mene", objasnio je umetnik. 

I njegov kolega Stajkovac nabavljao je nacrte i to preko Zavoda za zaštitu spomenika, gde se čuvaju projekti naših manastira i svetinja.

"Mi onda radimo crteže po kojima se u glini ili u plastelinu rade elementi, odnosno delovi od kojih posle sklapamo betonsku i robustnu skulpturu koja ima i čeličnu konstrukciju, jer se jedino tako one mogu sačuvati od vremenskih uslova. Išli smo na to da svaki detalj bude autentičan i da zaista prenesu onaj pravi utisak koji imate kad stojite ispred njih", objašnjava maketar.

Za Milenka je najznačajnija Crkva Svetog Petra i Pavla, koja je jedna od najstarijih na prostoru Balkana. 

"One su više od samog tog duhovnog i tog verskog. Zahvaljujući tim crkvama, mi smo uspeli da sačuvamo sebe i svoj narod. Zamislite, ako mi 350 godina nismo imali ni državu, ni bilo kakvu vlast, a nismo zaboravili jezik, svoju kulturu, svoje običaje zahvaljujući njima i tako će biti i dalje.  Ja sam duboko ubeđen u to", smatra Ilić.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Putovanja