Koja pitanja su u fokusu mladih iz EU: O politici se informišu putem interneta, važno im je da izađu na izbore
Komentari13/02/2022
-15:03
Evropska unija je ovu godinu proglasila za godinu mladih, što je navelo EU da ispita i određene stavove mlađe populacije. Naime, Eurobarometar objavio je rezultate istraživanja o stavovima mladih koji se tiču informisanja o društveno-političkim temama, kao i o političkoj participaciji.
U istraživanju je učestvovalo 18.156 osoba između 16 i 30 godina, a sprovedeno je tokom juna 2021. godine.
Najveći procenat mladih, pokazuje istraživanje, smatra da najveći uticaj može ostvariti na lokalne vlasti. Prema podacima, manje od polovine, 46 odsto ispitanih je glasalo na poslednjm lokalnim, državnim ili evropskim izborima, a 26 odsto o političkom aktivizmu i stavovima govori na društvenim mrežama, dok 24 odsto učestvuje u protestima.
Takođe, najviše ispitanika istaklo je da bi pre svega radilo na borbi protiv siromaštva i nejednakosti.
Najefikasniji način za izlazak iskazivanje stava - izlazak na izbore
Osim toga na koji način mogu da učestvuju u odlukama, mladi su ispitani i koliko razgovaraju o politici, pitanjima koja se tiču društva u kojem žive, kao i na koji način se informišu o aktuelnim dešavanjima.
Tako je na pitanje koliko o političkim i pitanjima važnim za društvo razgovaraju sa prijateljima ili porodicom, 61 odsto ispitanika odgovorilo je da to čini povremeno, dok 25 odsto o tome razgovara često, a 13 odsto nikad.
Ispitani mladi stanovnici EU o društveno-političkim temama informišu se najviše putem informativnih veb sajtova kao i putem društvenih mreža. Među društvenim mrežama, kada su informacije na ovu temu u pitanju, kod ispitanika je u prednosti Fejsbuk, potom Instagram, a onda Tviter.
Kada je reč o izbornoj participaciji, 29 odsto ispitanika je na pitanje da li je, kako biste bili dobar građanin, važno da glasate na izborima , reklo da je to "veoma važno".
Ipak, najveći procenat ispitanika od 16 do 30 godina smatra da je najefikasniji način da se skrene pažnja donosiocima odluka glasanje na izborima. Takođe, prema podacima istraživanja, najveći broj ispitanika i koristi taj način.
Kada je reč o razumevanju politike, da odlično poznaje politike vladu i njene politike u lokalnoj sredini reklo je sedam odsto ispitanika, vladu i odluke držve odlično poznaje 11 odsto, a vlasti u EU osam odsto ispitanika.
Nešto bolja situacija je kada je u pitanju odgovor "dovoljno". Tako je svoje poznavanje prema lokalnim politikama ocenilo 39 odsto učesnika istraživanja, dok je 47 odsto reklo da dovoljno poznaje politiku države, a 34 odsto vlasti u EU.
Na to šta mladi vide kao pitanja koje bi najpre trebalo rešiti, govore odgovori na pitanje kojim bi od ponuđenih pitanja dali prioritet.
Takođe, mladi koji su učestvovali u istraživanju su istakli da je najvažnija vrednost očuvanje demokratije i ljudskih prava, a nakon toga sloboda govora i jednakost polova.
Na kraju, mladi su izneli i svoj stav o tome kako percipiraju EU. Njih 37 odsto navelo je da ima neutralan stav, dok 34 odsto ima skoro pozitivan stav.
Takođe, 45 odsto ispitanika reklo je da je njihov stav o EU ostao isti kao prošle godiine, dok se stav pogoršao kod 31 odsto , a poboljšao kod 17 odsto učesnika ispitivanja.
Komentari (0)