Region

Polemika oko inostranih investicija u Ulcinju: Lokalci protiv "novog Dubaija"

Komentari
Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

U Crnoj Gori buru je izazvala pojava arapske kompanije “Eagle Hills”, koja je bila pobednik na tenderu za zakup većine plaža u Ulcinju. U pitanju je kompanija koja želi da od najjužnijeg crnogorskog grada napravi, kako kažu, novi Dubai. Strasti su se stišale na taj način što su plaže ipak ustupljene u ovoj sezoni lokalnim zakupcima, ali se ne stišava polemika oko planova o viziji Ulcinja u budućnosti.  

Naime, predloge zakona kojima se upravljanje morskim dobrom vraća u lokalni okvir, predsednici primorskih opština predali su preko poslanika u skupštinsku proceduru. U razgovoru sa premijerom dogovorili su da se kandiduju projekti koje bi uputili investitoru Alabaru, ali uz to da Ulcinj ne prihvata postojeću ponudu o investiciji na Velikoj plaži.  

Novi razvojni projekat Ulcinja podrazumevao bi zakup Velike plaže na 99 godina i investiciju vrednu 30 milijardi dolara, koja bi dočekala zapadne turiste. Ulcinjski zakupci zajedno sa lokalnim rukovodstvom ne žele novi Dubai u svom gradu, navodeći da on nije pustinja.  

Jedan od njih Albert Kastrati kaže da oni žele da se u ulcinjske plaže ulaže, ali da fokus treba biti na lokalnom stanovništvu. 

Normalno da smo mi za investicije, ali ne na ovakav način. Ne da se ne ulazi na glavna vrata, nego sporedna, naravno uz dogovor sa lokalnom zajednicom i stručnom javnošću”, kaže on. 

Tanjug/Dimitrije Goll

 

Ulcinj je najvažniji razvojni potez u savremenoj istoriji Crne Gore, ocjenjuje ekonomski analitičar Predrag Zečević.  

“Ako bi Alabar ulagao godišnje oko dve milijarde evra, budžet Ulcinja ne bi bio više 16 miliona, nego 65-80 i bio bi najbogatija opština u Crnoj Gori. Kada se vidi da je to održivi i zeleni razvoj, da mi pravimo mini Dubai sa mediteranskim šmekom, ja sam siguran da će Opština i meštani biti za”, smatra on. 

Ulcinjski novinar i publicista Mustafa Canka seća se zlatnog vremena ovog grada. Nove investitore doživljava kao beduine, a ne vizionare svetskog formata.  

“Ovo je grad sa 20.000 stanovnika. Kada bi se napravio taj takozvani novi Dubai, naš bi Ulcinj pao u zapećak i izgubili bi se i naša tradicija, naš razvoj,  naš život bi bili dovedeni u pitanje”, smatra on. 

Poslanica PES-a Jelena Nedović jedna je od prvih podržala ideju za nagli razvoj Ulcinja, navodeći da bi on doneo gradu bolju infrastrukturu i novo svetsko čudo.  

“Ljudi su u pustinji podigli I napravili to što su napravili, bez vode i bez struje. A mi imamo sve, a opet čujemo ljude “ne može”, e pa može”, kaže ona.

Pitanje je koliko će glas Ulcinjana uspjeti da se izbori u odnosu na centralnu vlast i jake investitore i da li će upravo ovaj grad biti zamajac u razvoju Crne Gore.  

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa