Seizmolozi saglasni da Istanbul očekuje mnogo jači zemljotres i do 7,8 Rihtera - pitanje je kada?
Komentari
24/04/2025
-14:23
Mnogi stanovnici Istanbula proveli su noć na otvorenom, u strahu da se vrate svojim kućama, nakon snažnog zemljotresa i preko 180 naknadnih potresa.
U zemljotresu jačine 6,2 stepeni po Rihterovoj skali koji je pogodio juče područje 40 kilometara jugozapadno od Istanbula, najmanje 236 osoba je zbrinuto zbog povreda koje su zadobile pri pokušaju skoka sa zgrada ili zbog napada panike, prenosi AP.
Većina povređenih je u Istanbulu, gde su stanovnici i dalje uznemireni jer se smatraju da je grad pod visokim rizikom od jakog zemljotresa.
U strahu od jačeg zemljotresa potražili su utočište spavajući u automobilima ili postavljajući šatore u parkovima i drugim otvorenim prostorima.

profimedia
Mnogi su palili logorsku vatru da bi se zagrejali nakon što je pala temperatura.
Inače, Tursku presecaju dve velike linije raseda i zemljotresi su česti.
Mnogi se još sećaju razornog zemljotresa koji je pre dve godine pogodio 11 južnih i jugoistočnih provincija. Razoran zemljotres jačine 7,8 stepeni po Rihterovoj skali 6. februara 2023. odneo je više od 53.000 života i uništio ili oštetio stotine hiljada zgrada. Još 6.000 ljudi poginulo je u severnim delovima susedne Sirije.
Turski seizmolog predviđa još jači potres
Međutim, javnost je uznemirila i objava vodećeg turskog seizmologa dr Nadžija Gorura koji prognozira zemljotres veći od sedam Rihtera u Istanbulu.
U objavi na društvenim mrežama, Gorur je upozorio stanovnike i vlasti da blagovremeno preduzmu mere jer, kako je naveo, ne smatra da je zemljotres od 6,2 Rihtera bio glavni.
"Ovaj zemljotres će više-manje uticati na deo raseda koji se očekuje da će pući u rasedu Marmara", rekao je profesor koji se ponovo oglasio na društvenoj mreži X.
Gorur kaže da se u Istanbulu dešava mnogo zemljotresa na rasedu Kumburgaz u Mramornom moru.
"Oni su različitih magnituda. Ovi zemljotresi nisu ti veliki zemljotresi koje očekujemo u Mramornom moru. Ali, oni povećavaju pritisak koji se akumulira na ovom rasedu. Pravi zemljotres ovde će biti veći i iznad sedam Rihtera", napisao je on u svojoj objavi.
Tri moguća scenarija
Eftimios Lekas, profesor primenjene geologije dinamičke tektonike i upravljanja prirodnim katastrofama i predsednik grčke Organizacije za planiranje i zaštitu od zemljotresa rekao je u razgovoru za grčki ERT da je konkretni rased koji je izazvao zemljotres kasnio sa pucanjem i da se iz tog razloga očekuje veći zemljotres jačine i do 7,8 Rihtera. Međutim, razjasnio je da se rased nije potpuno slomio jučerašnjim zemljotresom već je pukao samo jedan njegov deo.
"Kada bude pukao, što će morati da se desi, doneće veći zemljotres. To se može desiti sutra ili za nekoliko meseci", istakao je prof. Lekas i dodao da ovaj proces neće dugo trajati.
Snažan zemljotres u Istanbulu probudio je neprijatne uspomene na 1999. godinu, kada se u Turskoj dogodio zemljotres 7,8 Rihtera, da bi nekoliko dana kasnije bila pogođena i Atina usled pucanja raseda Parnita.
profimedia
Prof. Lekas navodi da je rased Marmara, iz kojeg je proizašao jučerašnji zemljotres, sposoban da izazove zemljotres jačine 7 i više Rihtera.
"Pukao je mali deo raseda i izazvao zemljotres od 6,2, ali još uvek ostaje velika količina energije koja treba da se oslobodi. Postoje tri scenarija: prvi je da ovo bude glavni zemljotres i da imamo brojne naknadne potrese. Drugi scenario je da imamo zemljotres od 6,2, a zatim veći zemljotres od 7 Rihtera, a treći je da imamo niz od oko 30 zemljotresa jačine 6 stepeni kako bi se energija raspršila", rekao je on za grčki javni servis.
Inače, on podseća da je rased Marmara deo velikog Severnoanatolijskog raseda koji je jedan od najaktivnijih na svetu, a ukupnom dužnom od 1.500 kilometara koji polazi iz provincije Bingol u Istočnoj Turskoj i sa grananjem stiže na udaljenost od samo 20 kilometara od Istanbula pre nego što završi u severnom Egeju.
"To je deo koji nije pukao, a koji očekujemo da će pući već pet godina. Što se više odlaže pucanje, to se više energije akumulira rased. Aktivan je mali deo ovog raseda, ali su sutšinski ostala i druga područja koja treba da budu aktivirana", rekao je on.
Oblast koja "duguje" jedan veliki zemljotres
Profesor seizmologije na Aristotelovom univerzitetu u Solunu Kostas Papazahos, takođe je izrazio svoju zabrinutost zbog intenzivne seizmičke aktivnosti u Turskoj naglašavajući da su "zemljotresi jačine 7 do 7,4 Rihtera više puta pogodili ovo područje, a najpoznatiji među njima je onaj iz 1509. godine koji je odneo mnoge žrtve“.
Takođe je upozorio da se, "pošto je u prethodnim zemljotresima bilo hiljade mrtvih, zapitamo šta bi se desilo da se takav zemljotres dogodi danas, u mnogo gušće naseljenom i urbanizovanom gradu".
profimedia
Profesor seizmologije je, govoreći za ERTNews, objasnio da je Istanbul ogroman urbani i industrijski centar koji se suočio sa velikim problemima nakon jučerašnjeg zemljotresa od 6,2 Rihtera, iako je on bio manji.
"Zamislite šta bi izazvao zemljotres od 7,2 ili 7,4 Rihtera bliže gradu", upitao je Papazahos.
Takođe je istakao da ovaj deo raseda nije pukao od 1766. godine, kada je zabeležen zemljotres od 7,1 Rihtera.
"Zapadna oblast je imala zemljotres od 6,8 Rihtera 1648. godine. Govorimo o približno 300 godina bez oslobađanja energije u ovom delu“.
Ova činjenica je zabrinjavajuća jer, kako je rekao Papazahos, ova "oblast duguje - pod znacima navoda, jedan veliki zemljotres".
Komentari (0)