Evropa

Politički zemljotres u Francuskoj: Da li je Le Pen nakon presude "politički mrtva" i ko će biti novi lider desnice?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

31/03/2025

-

20:47

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Šefica partije Nacionalno okupljanje u francuskom parlamentu, Marin Le Pen, proglašena je krivom za proneveru fondova Evropske unije. Njena politička karijera je dovedena u pitanje, jer joj je sud zabranio da se u narednih pet godina kandiduje za javnu funkciju.

Liderka francuske krajnje desnice osuđena je na četiri godine zatvora, od čega najmanje dve uslovno, uz elektronski nadzor (nanogicu). Takođe, izrečena joj je novčana kazna od 100.000 evra, kao i zabrana kandidovanja za javne funkcije u narednih pet godina.

To praktično znači da Marin Le Pen neće moći da ostvari svoje planove i kandiduje se za predsednicu Francuske na izborima 2027. godine. Čak i ako bude uložena žalba, presuda stupa na snagu odmah. Takođe, biće primorana da podnese ostavku na trenutnu odborničku funkciju u jednom regionu na severu Francuske.

Osim Marin Le Pen, zbog zloupotrebe novca krivim je proglašeno još osam evropskih poslanika iz redova Nacionalnog okupljanja i 12 njihovih asistenata. Sama partija kažnjena je sa dva miliona evra.

Za šta je tačno kriva i kakve su reakcije?

Kako je sistem zloupotrebe funkcionisao? Prema presudi, stranka Nacionalno okupljanje izvlačila je novac iz budžeta Evropskog parlamenta za plaćanje službenika koji zapravo nikada nisu radili u Evropskom parlamentu – ni u Briselu ni u Strazburu, gde se nalaze dve zvanične zgrade ove institucije.

Sud je utvrdio da je Evropski parlament oštećen za 2,9 miliona evra, od čega je Marin Le Pen odgovorna za proneveru oko pola miliona. Međutim, naglašeno je da novac nije koristila za lično bogaćenje, već za finansiranje stranke.

Marin Le Pen se nakon izricanja presude nije oglašavala, ali je tokom suđenja negirala optužbe. Njen advokat je najavio žalbu.

Tanjug AP/Thibault Camus

 

Dok jedni ovu presudu vide kao kraj političke karijere Marin Le Pen, njeni pristalice su pokrenuli kampanju podrške na društvenim mrežama. Podrška joj je stigla i od brojnih desničarskih lidera iz Evrope, uključujući Viktora Orbana, Matea Salvinija i holandskog političara Gerta Vildersa.

Iz Kremlja je takođe stigla reakcija – ocenili su da je presuda kršenje demokratskih normi.

Kolaković: Ovo je značajan politički zemljotres i prekretnica 

O političkim posledicama ovog slučaja za Euronews Srbija govorila je Aleksandra Kolaković sa Instituta za političke studije.

"Ovo je značajan politički zemljotres i prekretnica u pozicioniranju za predsedničke izbore 2027. godine," kaže Kolaković i dodaje: "Istovremeno, značajno je i za samu stranku Nacionalno okupljanje, ali i za francuski politički život u celini. Prve reakcije vođa drugih stranaka – na levici, desnici i u centru – potvrđuju to."

Euronews Srbija

Aleksandra Kolaković

Kako objašnjava, presuda ne pogađa samo Le Pen, već i 24 osobe bliske stranci.

"Među njima su njeni najbliži saradnici, srodnici, bivši partneri i pomoćnici u Evropskom parlamentu. Neki su osuđeni za direktno učestvovanje u proneveri sredstava iz evropskih fondova, dok su drugi optuženi da su znali za malverzacije, ali ih nisu prijavili", dodaje ona.

Ko može da nasledi Le Pen na desnom spektru?

Iako presuda menja strukturu stranke, ona istovremeno može ojačati već postojeću podršku Le Pen.

"Večeras će ona dati intervju na francuskoj nacionalnoj televiziji, gde ćemo verovatno saznati koji će biti njeni naredni koraci. Takođe, pitanje je kako će se ponašati ostali osuđeni članovi stranke," dodaje Kolaković.

Presuda bi mogla uticati na poziciju Žordana Bardele, sadašnjeg predsednika stranke.

Tanjug/AP/Aurelien Morissard

Žordan Bardela

"Očekivalo se da će Marin Le Pen biti kandidat Nacionalnog okupljanja za izbore 2027, ali sada se otvara prostor za Bardelu. Ključno pitanje je kako će na sve ovo reagovati 11 miliona birača koji su podržavali Le Pen i da li će Nacionalno okupljanje moći da održi procenjeni rejting od 34-37 odsto glasova," kaže Kolaković.

Mnogi u Francuskoj presudu Le Pen upoređuju sa slučajem Fransoa Fijona, bivšeg premijera koji je bio upleten u finansijski skandal uoči predsedničkih izbora.

 "Ipak, sada imamo dve godine do izbora, što ostavlja prostor za političke prilagodbe," objašnjava Kolaković.

Da li će presuda oslabiti Nacionalno okupljanje?

Podseća i na druge istrage, poput procesa protiv bivšeg predsednika Nikolasa Sarkozija.

"Francuski politički život je poznat po ispitivanjima porekla novca u predsedničkim kampanjama. Le Pen je ranije optuživana za korišćenje ruskog kapitala, dok je Sarkozi bio pod istragom zbog uzimanja novca iz Libije."

Reakcije na presudu su podeljene.

"Dok neki smatraju da bi Le Pen trebalo pobediti na izborima, a ne u sudnici, većina političkih aktera smatra da je odluka suda opravdana jer je dokazano da su proneverena sredstva. S druge strane, levica naglašava važnost poštovanja zakona i demokratije, dok desnica u ovom slučaju vidi politički progon," kaže Kolaković.

Jedno od ključnih pitanja je budućnost stranke.

Tanjug AP/Thomas Padilla

Bardela i Le Pen

"Ovo može oslabiti Nacionalno okupljanje, ali i dati novi podstrek Bardeli, koji je već vodio uspešnu kampanju na prethodnim parlamentarnim izborima. Postoji čak i mišljenje da je Le Pen bila faktor koji je sprečio još bolji rezultat stranke."

Le Pen će verovatno uložiti žalbu na presudu.

"Ostaje da vidimo da li će žalba uspeti da odloži izvršenje kazni i kako će ovo uticati na širu evropsku desnicu i levicu," zaključuje Kolaković.

Ceo razgovor sa Aleksandrom Kolaković pogledajte ispod.

Euronews Serbia

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa