Fico obustavio nabavku vakcina za COVID-19 jednog proizvođača zbog "visokog prisustva DNK i drugih supstanci" u njima
Komentari
23/04/2025
-15:06
Dok se ne završi kvantitativna analiza uzoraka vakcine protiv COVID-19 na prisustvo DNK i drugih supstanci, Slovačka će prestati da prihvata dogovorene isporuke vakcina protiv kovida-19, rekao je slovački premijer Robert Fico posle sednice Vlade u sredu, prenosi TASR.
On je govorio u obraćanju na društvenoj mreži X o izveštaju koji je stigao, ali i o obavezama Slovačke da sporne vakcine kupi.
"Na osnovu sporazuma koji je potpisala vlada Ludovita Odora u maju 2023. godine, Slovačka bi trebalo da prihvati još oko 300.000 doza vakcine u vrednosti od oko 5,7 miliona evra", rekao je Fico i dodao:
"S obzirom na to da imamo mišljenje registrovanog stručnjaka koji ukazuje na preveliku količinu DNK i drugih supstanci u vakcinama koje se koriste u Slovačkoj, smatram ispravnom odluku da se obustavi njihov prijem“, naglasio je Fico.
On je odbio da proceni vremenski okvir potreban za pripremu analize, a time i dužinu suspenzije.
Vlada je u sredu zadužila ministra zdravlja Kamila Saška da zatraži od Biomedicinskog centra Slovačke akademije nauka da što pre pripremi sveobuhvatan izveštaj o kvantitativnoj analizi prisustva DNK i drugih supstanci u odabranim retencionim serijama vakcina koje se koriste protiv COVID-19 u Slovačkoj.
Istovremeno, centar treba da izradi stručno mišljenje o uticaju supstanci prisutnih u ljudskom organizmu.
Kabinet je takođe zadužio vladinog opunomoćenika za istraživanje upravljanja pandemijom kovida-19 Petera Kotlara da do 30. juna podnese izveštaj o rezultatima svoje istrage o procedurama koje su se pridržavale prilikom upravljanja resursima tokom pandemije, javlja slovački medij.
Komentari (0)