Euronews Region: Milorad Dodik i međunarodna poternica - šta donosi odluka Interpola?
Komentari31/03/2025
-21:51
Dok se čeka odgovor Interpola na zahtev Suda Bosne i Hercegovine da se raspiše međunarodna poternica za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, Predsednik Republike Srpske kao da se svojim kratkim objavama na društvenim mrežama poigrava sa izuzetno medijskom zainteresovanošću za kote i koordinate njegovog kretanja. Kako će odgovoriti Interpol, a ko sve može biti na međunarodnoj poternici i zbog čega? Da li su linije kretanja zvaničnika Srpske postale granice državnog opstanka Bosne i Hercegovine?
O ovoj temi u emisiji Euronews Region govorili su bivši pomoćnik načelnika Uprave kriminalističke policije Dejan Radenković, saradnik Instituta za evropske studije Dušan Ilić i advokat Milorada Dodika - Goran Bubić, koji se uključio u naš program iz Banjaluke.
Zbog principa političke neutralnosti, najverovatnije neće biti raspisana međunarodna poternica za predsednikom Republike Srpske, smatra advokat Bubić, komentarišući zahtev Suda Bosne i Hercegovine upućen Interpolu.
On je za Euronews Srbija istakao da Bosna i Hercegovina više nema monopol nad fizičkom prinudom, kao ključnim elementom državnosti i suvereniteta jer je, kako navodi, suverenitet prenesen na jednog stranca. Dok se čeka odgovor Interpola, Tužilaštvo BiH istovremeno šalje novi poziv u predmetu istrage otvorene još 2015. godine u vezi sa kupovinom kuće na Dedinju. Bubić tvrdi da se taj predmet drži u "šteku" i aktivira po potrebi, kada to odgovara političkom trenutku.
"Očigledno je procena da zbog političke motivisanosti poternica neće proći kod Interpola, pa se sad želi dovuci nešto drugo što ne liči na politički progon, pretpostavljam da je to motiv novog pozivanja. Pa videćemo šta će biti s tim, imamo određene predloge, dostavićemo ih", rekao je Bubić.
Euronews Srbija
Istakao je da su aktuelni pravni procesi protiv Dodika direktna posledica nelegalnih aktivnosti visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita.
"Ovo što se sada dešava samo je posledica jedne nelegitimne pravne prakse koja je započela 1. jula 2023. godine, kada je Šmit nametnuo besmisleno zakonodavstvo. Time je Bosna i Hercegovina izgubila ključni element suverenosti – monopol fizičke prinude. Očigledno je da suverenitet države faktički prebačen u ruke jednog stranca koji nema legitimitet, a to je jasno ne samo stručnoj javnosti, već i običnim građanima," rekao je Bubić.
On je naglasio da optužbe o navodnom napadu na ustavni poredak BiH ne mogu opstati iz pravnog ugla.
"Ne može opstati postupak u kojem se sudi onima koji brane ustavni poredak, dok su pravi kršioci ustava upravo oni koji ih gone. Umesto da se procesuira predsednik Dodik, trebalo bi da se procesuiraju oni koji nelegalno pokušavaju da oduzmu ustavne nadležnosti Republici Srpskoj i centralizuju Bosnu i Hercegovinu protivno njenom ustavnom uređenju. Ova situacija traje više od decenije i sada je kulminirala zakonodavstvom koje predstavlja uvod u oduzimanje imovine Republici Srpskoj, što je osnovni politički cilj svih ovih aktivnosti," rekao je Bubić.
On je rekao da je pravna borba u ovom slučaju ujedno i borba za očuvanje ustavnih prava entiteta u okviru Bosne i Hercegovine, te da će pravni tim učiniti sve kako bi zaštitio interese Republike Srpske i njenog predsednika.
Ilić: Nesposobnost državnih organa BiH je dovelo do ove situacije
Saradnik Instituta za evropske studije, Dušan Ilić, osvrnuo se na situaciju vezanu za Milorada Dodika i potencijalnu ulogu Interpola u ovom slučaju. Prema njegovim rečima, nesposobnost državnih organa Bosne i Hercegovine da operativno uhapse Dodika jedan je od ključnih razloga zbog kojih je došlo do aktuelne situacije.
"Zašto oni to ne rade? Zato što je svima jasno do čega bi to moglo da dovede i nikome nije baš stalo da ponovi 1992. godinu u ovim novim geopolitičkim okolnostima, naročito ne Sarajevu, koje u sasvim drugačijim okolnostima dočekuje ove nove procese u međunarodnim odnosima", rekao je Ilić.

Euronews Srbija
Govoreći o ulozi Interpola, Ilić istakao da ne veruje da će ova međunarodna organizacija intervenisati u slučaju Dodika.
"Ne samo zato što se Milorad Dodik nalazi u samoj Bosni i Hercegovini, koja traži njegovo izručenje, verovatno sama od sebe, nego i zbog toga što on nije osuđen za neka teška krivična dela poput organizovanog kriminala ili međunarodnog terorizma. Umesto toga, on je osuđen, između ostalog, za delo neobjavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske odluke nelegalnog visokog predstavnika", objasnio je.
Prema njegovom mišljenju, političko Sarajevo pokušava da internacionalizuje problem, jer nije sposobno da ga reši unutar svojih granica.
"Ovo je bio pokušaj zapadnog dela Sarajeva da pokuša da izdejstvuje međunarodnu intervenciju, odnosno da napravi problem tamo gde ga realno nema. Znamo da su državne agencije, poput CIP-a, zvanično dale saopštenje iz kojeg nije jasno da li su odbile da asistiraju ili su procenile da trenutno ne mogu da pruže asistenciju iz bezbednosnih razloga u hapšenju Dodika. Kada jedna država nije sposobna da sprovede određene mere, teško je očekivati da će međunarodne organizacije, poput Interpola, intervenisati u ovom slučaju", tvrdi Ilić.
Radenković: Ne bi trebalo da se Interpol meša u politička pitanja
Bivši pomoćnik načelnika Uprave kriminalističke policije Dejan Radenković izjavio je da se proces pokretanja Interpolove poternice obično rešava u roku od tri do četiri dana, što je vremenski okvir koji je protekao od trenutka kada je Bosna i Hercegovina pokrenula inicijativu za raspisivanje poternice.
"Međutim, ono čemu se ja nadam i mislim da će se dogoditi, ukoliko se bude poštovao ustav Interpola, jeste da će se održati politička neutralnost ove organizacije. Interpol, od svog nastanka pre više od jednog veka, ne preuzima ulogu u pitanjima koja su političke, verske, rasne ili vojne prirode. Njegova osnovna svrha je da služi kao međunarodna policijska organizacija koja omogućava razmenu podataka i pomaže u otkrivanju počinilaca teških krivičnih dela, kao i u prikupljanju saznanja o istima. Interpol se ne meša u politička pitanja, što znači da ne bi trebalo da bude ni u ovom slučaju," rekao je Radenković.
Euronews Srbija
On je takođe istakao da mu zakasneli odgovor generalnog sekretarijata Interpola sugeriše da neće biti pozitivnog odgovora na zahtev Bosne i Hercegovine.
"S obzirom na prirodu ovog slučaja i pravila po kojima Interpol funkcioniše, verujem da će njihova odluka biti u skladu s tim principima i da se politički motivisani zahtevi neće razmatrati," zaključio je Radenković.
Kompletnu emisiju Euronews Region pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)