Region

Prevoznici iz BiH uputili ultimatum vlastima: Rešite naše probleme ili slede radikalnije mere

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews

22/04/2025

-

19:20

veličina teksta

Aa Aa

Prevoznici iz cele Bosne i Hercegovine održali su protestnu vožnju Sarajevom kako bi skrenuli pažnju nadležnima na probleme s kojima suočava transportna industrija Bosne i Hercegovine. Predstavnici vozača izneli su četiri zahteva i postavili rok nadležnima da ih ispune. Ukoliko to ne urade, prevoznici najavljuju radikalnije mere.

Vozač kamiona koji radi za neku transportnu kompaniju iz Bosne i Hercegovine, u Evropskoj uniji može da radi najviše 180 dana u jednoj godini, odnosno tri meseca u pola godine. Prevoznici ističu da vozače po povratku u BiH čeka još ponižavajućih procedura.

"Da bi čovek iz malog Zvornika ušao u naš Zvornik treba mu 14 sati, a ide kući sa praznim vozilom. Ovde ne treba neko usaglašavanje niti zakonsko rešenje.  Ovo propisuje direktor Uprave za indirektno oporezivanje, jednu običnu proceduru. Zamislite imate jedan most preko Drine, a ne možete kući", kaže za Euronews BiH Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma “Logistika BiH”.

Zbog toga traže od direktora Uprave za indirektno oporezivanje Zorana Tegeltije, kao i od ministara Staše Košarca i Elmedina Konakovića, da probleme prevoznika, koje su u njihovoj nadležnosti, reše do petka u 14 časova. Pored jednostavnih procedura za ulazak u BiH, zahtevaju i da Košarac i Konaković osiguraju zaštitu ljudskih prava vozača, te da u Briselu isposluju odlaganje ili blažu primenu pravila koje im ograničava rad u zemljama Evropske unije.

"Dođete u drugu državu, u kojoj vas drugačije tretiraju, ne kao ljude, već hapse, vežu, a šta mi dobijemo od naših ambasada? Neće čak ni da se jave", ističe Zijad Šarić, predsednik UO Konzorcijuma “Logistika BiH”.

Peulić kaže da predstavnici ambasada zemalja EU u BiH “moraju dobiti jasan signal od države”.

“Ne možete nam hapsiti vozače jer su prekršili pravilo koje je osporio sud u Salcburgu. Dostaviću vam presudu u kojoj se navodi da se krše ljudska prava. Sud je presudio u našu korist"

Transportne kompanije se žale i na komplikovane procedure pri uvozu i izvozu, kao i na visoke namete u poslovanju. Kažu da nemaju subvencije na poslovanje, na primer, za nabavku kamiona po ekološkim standardima, da nemaju povrat akciza na gorivo, kao što imaju njihove kolege u Srbiji i Crnoj Gori.

Ukoliko nadležni ne odgovore na ove zahteve, vozači najavljuju aktivnu blokadu puteva u Bosni i Hercegovini koja će, kako navode, početi 28. aprila i koja će trajati dok se ne ispune svi njihovi zahtevi.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa