Biznis vesti

U udruženju "Zaštita potrošača" tvrde: Marže u Srbiji osetno više nego na Zapadu zbog nedovoljne konkurencije

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/08/2023

-

16:40

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Osnivač Udruženja "Zaštita potrošača" Nenad Bumbić izjavio je da su marže u Srbiji, u zavisnosti od sektora trgovine, osetno više nego na Zapadu jer je u Srbiji problem nedostatka konkurencije. 

On je za Euronews Srbija rekao da postoje proizvođači i trgovci koji žele maksimalno da zarade i da je problem kako obezbediti dovoljno konurencije da oni imaju dovoljan pritisak da moraju da spuste cene. On kaže da su trgovci iskoristili inflaciju da dodatno povećaju svoj profit. 

"Trgovci su tu da zarade i uvek će pokušati da zarade maksimalno koliko mogu, nemamo pravo da im to sporimo. Ono kako mi možemo da se borimo protiv toga jeste stvaranjem uslova za što veću moguću konkurenciju ili sa merama države", rekao je Bumbić. 

On je naveo primer iz SAD i vlada mnogih zemalja EU koje su na poskupljenja reagovale smanjenjem poreza ili njegovim ukidanjem. 

"Što se tiče benzina, imamo situaciju da je ovde država u suštini najviše zaradila na rastu cena goriva jer akcize i poreska opterećenja su u stvari ono što čini većinu cene goriva", kaže Bumbić. 

Kada je reč o tržištu bele tehnike, Bumbić navodi da se izbor na kraju svede na dve firme. 

"Imamo problem nedostatka konkurencije, a s druge strane imamo neke objektivne okolnosti koje smetaju trgovcima, a to je da mi i dalje nismo deo EU i da postoje carine i ne možemo kao Mađari ili Rumuni da nabaljamo robu od nekog trgovca iz Španije ili putem interneta da lakše naručimo. Osnovni i prvi problem je nedovoljna konkurencija i onda se sve na to dalje nastavlja", rekao je Bumbić. 

On je rekao da se potrošači iz manjih sredina koje imaju manje od 10.000 stanovnika žale da imaju praktično jednu prodavnicu i da su oni u nezavidnoj situaciji. 

"Mi smo u suštini u Beogradu u situaciji da nam dva trgovinska lanca snabdevaju većinu građana prehrambenim proizvodima, što svakako nije dobra situacija", rekao je on. 

Prema njegovim rečima, deo trgovaca ne ostvaruje neku preteranu zaradu. 

"Međutim, to se naročito poremetilo u prethodne dve godine gde je država na prvom mestu bila nosilac inflacije. Kad pogledamo komunalne usluge, pa Beogradske elektrane koje sad traže porast cene, one su bukvalno šest godina naplaćivale grejanje iznad onoga što je zakonom dozvoljeno. Beogradske elektrane su toliko uspešna i dobra firma da su one čak jedne godine završili kao treće najpofitabilnije preduzece u Srbiji, bukvalno se mere sa NIS-om i Telekomom, i preduzećima koja posluju van naše države, što je jasan pokazatelj da su njihove cene osetno iznad onoga što bi smele da budu", rekao je Bumbić.

Momirović: Dubinska analiza pokazala da marže nisu baš tako velike

Prethodno je ministar spoljne i unutrašnje trgovine Tomislav Momirović rekao za Euronews Srbija da su cene osnovnih životnih namirnica u prodavnicama glavni pokazatelj da je inflacija u blagom padu i dodao da trgovinske marže u Srbiji nisu odgovorne za rast inflacije.

"Dubinskom analizom RZS, videli smo da u trgovinskim lancima marže nisu baš tako velike, a profitna stopa im je relativno niska. Jednostavno, ovo je takvo vreme, vreme visoke inflacije. Decenijama smo živeli u režimu visoke inflacije, do 2012. ili 2013. godine. I ova inflacija nije izazvana ponašanjem NBS - fenomen je za celu Evropu, naravno na Zapadu malo manje, na istoku malo više. Pratimo Evropu i u ovim okolnostima. Ne možemo, nije realno, da imamo nisku inflaciju u našem regionu. Voleli bimo da je takva situacija, ali nije", rekao je ministar.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis