Fokus

Politički izazovi pred Al-Šarom: Obnova Sirije nakon 60 godina vladavine Asadovih, težak zadatak za novog lidera

Komentari

Autor: npr.org

05/02/2025

-

22:09

Politički izazovi pred Al-Šarom: Obnova Sirije nakon 60 godina vladavine Asadovih, težak zadatak za novog lidera
AP Photo/Francisco Seco - Copyright AP Photo/Francisco Seco

veličina teksta

Aa Aa

Privremeni predsednik Sirije Ahmad al-Šara je rekao da su iranske proksi grupe koje su ranije delovale u Siriji bile štetne ne samo štetne za nju, već i po ceo region.

Predsednik Ahmed al-Šara, koji je predvodio pobunjeničku grupu Hajat Tahrir al-Šam koja je preuzela kontrolu nad Sirijom u decembru, svrgnuo je diktatora Bašara al-Asada i iranske snage koje su ga podržavale.

U prvom intervjuu na sirijskoj televiziji, Šara je rekao da su iranske snage korišćene za "podsticanje nestabilnosti" u Siriji i drugim susednim državama.

"Prisustvo iranskih milicija pod prethodnim (sirijskim) režimom predstavljalo je stratešku pretnju za ceo region", rekao je Al-Šara.

Nekada snažno prisustvo Irana u Siriji skoro je potpuno nestalo. Iranske snage su se povukle kada je Asad svrgnut u decembru, a ambasada te zemlje u Damasku ostaje zatvorena, prenosi "NPR".

Ovo je samo jedan u nizu velikih poraza koje su pretrpele iranske proksi snage tokom protekle godine. Izrael je žestoko napao Hamas u Gazi i Hezbolah u Libanu, dok su Izrael i SAD napale Hute u Jemenu.

Komentari Al-Šare ističu napore njegove prelazne vlade da Sirija ponovo uspostavi odnose sa većim delom sveta. Tokom decenija pod Asadom, Sirija je bila u velikoj meri oslonjena na Iran i Rusiju i izolovana od Zapada.

Novi sirijski lider snažno se zalaže za obnavljanje veza koje su bile ozbiljno narušene ili prekinute, počevši od svojih suseda.

Turska kao ključni saveznik

AP Photo/Francisco Seco

 

Al-Šara je u utorak otputovao u Tursku na razgovore sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom za kog se očekuje da će igrati ključnu ulogu dok Sirija pokušava da prevaziđe posledice građanskog rata koji je trajao skoro 14 godina.

Oko tri miliona Sirijaca i dalje su izbeglice u Turskoj, koja bi želela da vidi kako se vraćaju kući. Turske građevinske kompanije su dobro pozicionirane i igraće vodeću ulogu u obnovi Sirije, gde je više od polovine stanovništva proterano iz svojih domova.

Putovanje u Tursku dolazi nakon što je Al-Šara posetio Saudijsku Arabiju u nedelju, što je njegova prva strana poseta otkako je došao na vlast.

Rijad bi mogao da obezbedi novac kako bi pomogao Siriji da se oporavi, premda nakon razgovora Al-Šare i Mohameda bin Salmana nisu objavljeni konkretni planovi.

AP Photo/Francisco Seco

 

Mnogi Sirijci takođe pozivaju SAD i Evropu da ukinu dugogodišnje sankcije koje su nametnute zemlji, tvrdeći da su kaznene mere bile usmerene protiv bivšeg Asadovog režima i da bi sada trebalo da budu uklonjene.

Neke evropske zemlje istražuju mogućnost povećanih kontakata sa Sirijom. Međutim, predsednik Tramp je pokazao malo interesovanja da se angažuje u odnosu sa novom sirijskom vladom.

"Nismo uključeni u Siriju. Sirija je u svom haosu. Imaju dovoljno problema tamo. Ne trebamo još i mi da se uključujemo", rekao je Tramp nedavno.

Stvaranje novog političkog i ekonomskog sistema

U međuvremenu, Al-Šara se suočava sa brojnim političkim i ekonomskim izazovima kod kuće.

"Ako gledamo na Siriju kao zemlju koja će biti vođena od strane jednog pojedinca - gde se odluke donose na osnovu toga ko mu se sviđa, ko mu se protivi ili ko se slaže s njim, onda kažem da je ta perspektiva netačna", rekao je Al-Šara i dodao - "Sirija ne ide u tom smeru".

Međutim, priznao je da nova vlada još nije uspostavila pravila za političke stranke. Takođe je rekao da je najhitniji prioritet stabilizacija zemlje i da može proći četiri do pet godina pre nego što se održe prvi izbori u Siriji.

AP Photo/Francisco Seco

 

Asadov režim je bio odgovaran za masovne zločine protiv ljudskih prava, a Al-Šara je ponovo istakao da će visoki zvaničnici koji snose najveću odgovornost biti gonjeni.

"Mnogi ljudi su pretrpeli sistematske zločine koje su počinili određeni pojedinci", rekao je.

Međutim, on je dodao da se Sirija ne može baviti "svakim pojedinačnim incidentom koji se dogodio tokom proteklih 60 godina".

"Moramo biti spremni da prevaziđemo neka nezadovoljstva. Verujem da je to fina linija koja održava ravnotežu između građanskog mira i tranzicione pravde", istakao je.

Neki zvaničnici osumnjičeni za zločine pod Asadom su uhapšeni. Međutim, Asad i njegova porodica su pobegli u Rusiju. Ostali visoki zvaničnici su ili napustili zemlju, ili se možda još skrivaju unutar Sirije.

 

 

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet