O dijalogu ni reč tokom saslušanja buduće komesarke: Koliko je Briselu sada važno rešavanje pitanja Kosova i Metohije
Komentari17/11/2024
-12:00
Dosadašnjeg visokog komesara za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja u narednim danima i formalno bi trebalo da zameni nekadašnja estonska premijerka Kaja Kalas, koju su u utorak saslušavali poslanici Evropskog parlamenta, a koji treba da odobre njenu kandidaturu. Kalas je tokom tri sata govorila o Ukrajini, sukobu na Bliskom istoku, proširenju Evropske unije, ali u tom kontekstu se nije dotakla dijaloga Beograda i Prištine.
Ono što je u kontekstu proširenja rekla je da se po tom pitanju "u narednih pet godina nešto mora dogoditi" i da će zato sarađivati sa komesarkom za proširenje. Ona je pred evroposlanicima rekla i da su problemi suseda EU danas, problemi EU sutra, te da za većinu suseda, EU ima "snažnu moć privlačnosti, od Zapadnog Balkana do Ukrajine".
Kako je naglasila, proširenje EU je geostrateško investiranje koje je u interesu EU.
"To čini našu Uniju jačom. To čini nove članove evropske porodice stabilnijim i sigurnijim. I sve nas to čini prosperitetnim. U narednih pet godina ovde su nam potrebni jasni rezultati. Radiću ruku pod ruku sa komesarkom za proširenje na postizanju ovog cilja", poručila je Kalas.
Govoreći o bezbednosti, Kalas je rekla da EU mora da zaštiti spoljne granice, te da je sloboda kretanja unutar EU "jedno od njenih najdragocenijih dobara".
"Moramo da zaštitimo naše spoljne granice da bi to funkcionisalo. Ne možemo biti i spolja i iznutra bez granica", rekla je Kalas i dodala da će sarađivati sa komesarkom za migracije na izgradnji "sveobuhvatnih, prilagođenih, obostrano korisnih partnerstava".
Govoreći o prioritetima EU, ona je istakla da su rat u Ukrajini i aktuelni sukob na Bliskom istoku. Istakla je da je u tom kontekstu bezbednost Ukrajine prioritet za EU i da, s obzirom na tešku situaciju na boljnom polju, EU mora da radi svaki dan na onoliko "vojne, finansijske i humanitarne pomoći koliko je potrebno".
To što se Kos koja će, ukoliko njen mandat bude potvrđen, učestvovati u dijalogu poput Borelja, nije osvrnula na dijalog Beograda i Prištine, politikolog Ognjen Gogić vidi kao jasan znak da dijalog nije visoko na agendi nove EK i same komesarke, a nekadašnja amabasadorka Srbije Branka Latinović smatra da EU nakon pobede Donalda Trampa na izborima u SAD, ima druge prioritete.
Gogić: Ne nalazi se visoko na listi prioriteta
Osvrnuvši se na saslušanje Kaje Kalas u Evropskom parlament, Gogić je rekao da to što u svom izlaganju nije pomenula dijalog Beograda i Prištine, da to signal da se dijalog ne nalazi visoko na listi prioriteta.
"To nam govori o tome na kojem se mestu nalazi na listi prioriteta pitanje dijaloga. To uprkos tim očekivanjima koje smo svi imali da će zapravo sa promenama u evropskoj administraciji, znači sa izborima za Evropski parlament, a posle izborima za američku administraciju takođe, doći neka nova politika i Evrope, Amerike prema dijalogu, to se po svoj prilici neće dogoditi. To pokazuje zapravo da pitanje Kosova i dijaloga između Beograda i Prištine nije toliko značajno zapravo za samu Evropsku uniju kao što mi mislimo nekada i kao što se predstavlja zapravo", rekao je Gogić nedavno gostujući na Euronews Srbija.
Podsetio je da je kandidatkinja za komesarku za proširenje Marta Kos govorila tokom svog saslušanja pred evroposlanicima o dijalogu Beograda i Prištine, ali kako je ocenio, više u "svojstvu nekoga ko dolazi iz Slovenije, iz regiona, a drugo, kao neko ko se bavi proširenjem".
"I ona (Marta Kos, prim.aut.) je ukazala zapravo da je napredak u dijalogu uslov za proširenje. Onda vidite da neko ko, kao što je Kaja Kalas, ko je komesar za visoku politiku, koji treba da posreduje, ona to ne pomene, to zapravo pokazuje da je Evropskoj uniji nije toliko visoko na agendi rešavanje tog problema. A onda, ako znamo da je rešavanje tog problema uslov za pridruživanje, to zapravo znači da ni pridruživanje nije visoko na agendi", ukazuje Gogić.
Osvrnuvši se u tom kontekstu na Plan rasta, o kojem je, dodao je, poslednjih dana bilo dosta reči, rekao je da se "nominalno pojavljuje kao uslov da Beograd i Priština ispunjavaju obaveze i da napreduju u dijalogu, ali vidimo da su ta sredstva već odobrena, bez obzira na to što se stagniramo sa dijalogom".
"Zapravo, to sve skupa, kada sagledate, vam pokazuje dve stvari. Prvo, da samo pitanje Kosova i dijaloga nije toliko urgentno, jer postoje mnogo veći problem iz Evropske unije, to su Ukrajina i Gaza. A druga stvar je da samim tim proširenjem nema momentum, dakle, da ne postoji na horizontu nekog skorog primanja ovog regionalnog članstva Evropske unije", naveo je Gogić.
Latinović: Nakon pobede Trampa, fokus na Ukrajini
Nekadašnja ambasadorka Srbije Branka Latinović kaže da nakon pobede Donalda Trampa na izborima u Americi, EU se sada fokusira pre svega na bezbednosna pitanja, te da to što se Kalas nije dotakla dijaloga Beograda i Prištine tokom saslušanja pred evropslanicima, govori o "drugim prioritetima EU".
"Ta bezbednosna pitanja su u vezi sa ratom koji se i dalje odvija na istoku Evrope, odnosno ratu u Ukrajini, i tome kako će se Tramp postaviti u vezi sa nastavkom podrške i kakva će ona biti u Ukrajini. Ono što je on govorio u izbornoj kampanji da će završiti rat za 24 sata očito nije realistično i to se već vidi... Sada je u fokusu kako EU tako i NATO, kako jačati evropsku bezbednost i osposobiti evropske države da mogu i same da se suprostave novim bezbednosnim izazovima u slučaju da ta američka podrška oslabi", navela je Latinović.
Upravo se zbog toga, objašnjava naša sagovornica, nije ni našlo puno vremena tokom izlaganja na pitanje dijaloga Beograda i Prištine.
"Mada je Kalas rekla da će se aktivnosti odvijati u tesnoj saradnji sa komesarkom za proširenje. Pošto pitanje dijaloga nije bilo u većoj meri zastupljeno, samo govori da su i oni zatečeni, odnosno po meni još uvek osmišljavaju i sama visoka predstavnica osmišljava, odnosno skicira taj plan, kako je potrebno redefinisati model sadašnjeg formata pod kojim se odvija dijalog Beograda i Prištine", navodi Latinović.
To će sigurno, podvukla je sagovornica Euronews Srbija, zavisiti i od ličnosti koja bude izabrana da zameni specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka.
"I mislim da je ta činjenica, da se još uvek nije izvršio izbor ličnosti koja će zameniti Lajčaka, uklapa u tu sliku da izgleda da dijalog Beograda i Prištine nije u samom vrhu. Ja mislim da jeste, ali da je ta nepoznanica kakav će biti novi format i ko će biti novi posrednik u pregovorima, jedna od determinanti koja je uticala na to da se još uvek ne izađe sa javnim stavom, odnosno programom kako će se to dešavati... Ne znamo šta su prioriteti, ali očito da sadašnji mehanizam se nije pokazao dovoljno efikasan i da tu jako puno zavisi od onoga ko vodi te pregovore, odnosno ko je posrednik. Tako da mislim da treba da budemo strpljivi, da ne donosimo preuranjene zaključke na ovaj ili onaj način, nego kada se ta slika oformi, odnosno kada budemo imali sve poznate elemente, onda ćemo moći da damo neku precizniju ocenu", zaključila je Latinović.
Inače, iako je trebalo da odluče o kandidaturi Kaje Kalas, poslanici Evropskog parlamenta odlučili su da odlože odluku o njenoj kandidaturi.
"Koordinatori Odbora za spoljne poslove su odlučili da odlože evaluacioni sastanak o Kaji Kalas, a koordinatori Odbora za regionalni razvoj su odlučili da odlože evaluacioni sastanak o Rafaelu Fitu", napisala je vršilac dužnosti portparola EP Delfin Kolard u utorak na društvenoj mreži Iks, ne navodeći nikakve druge detalje.
Komentari (0)