Politika

Na Merdaru gužve, u prodavnicama malo srpske robe; Samoopredeljenje objavilo statistiku: Srbija ni u prvih pet izvoznika

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/11/2024

-

15:58

Na Merdaru gužve, u prodavnicama malo srpske robe; Samoopredeljenje objavilo statistiku: Srbija ni u prvih pet izvoznika
Na Merdaru gužve, u prodavnicama malo srpske robe; Samoopredeljenje objavilo statistiku: Srbija ni u prvih pet izvoznika - Copyright Euronews/Anđelka Ćup

veličina teksta

Aa Aa

Pokret Samoopredeljenje objavio je u utorak listu pet zemalja koje najviše izvoze robu na Kosovo, na kojoj, ni nakon dizanja rampe na srpsku robu, nema Srbije. Ova objava na društvenoj mreži Fejsbuk, uz koju stoji opis "kakav je bio nekad i kakav je danas uvoz na Kosovo" izazvala je ponovo oštru reakciju Beograda, a direktor Kancelarije za KiM Petar Petković rekao je da je Priština ovim nedvosmisleno priznala da je od samog početka problem bio poreklo robe, a cilj da ona bude proterana sa teritorije Kosova i Metohije.

Prema statistici koju je objavilo Samoopredeljenje, pre vlade Aljbina Kurtija Srbija je bila vodeća kada je u pitanju uvoz robe na teritoriju Kosova. Ispod nje, tvrde, bile su Nemačka, Turska, Kina i Italija. 

Sada, u "vladi Kurtija", kako se navodi na objavljenoj fotografiji, redosled ide ovako: Turska, Nemačka, Kina, Grčka i Albanija.

Podsetimo, kosovska vlada je početkom oktobra donela odluku o ukidanju mere zabrane ulaska robe iz centralne Srbije, ali samo preko prelaza Merdare. Mera zabrane bila je na snazi više od godinu dana.

A na tom prelazu, gde jedino može da uđe srpska roba, gužve su i dalje velike, javlja dopisnica Euronews Srbija. Za to vreme, srpska roba u prodavnice polako stiže.

Petković: Kurti se ponosi onim čega se pametan stidi

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je da je Priština nedvosmisleno priznala da zabrana uvoza srpske robe nije imala nikakve veze sa navodno narušenom bezbednošću, kako su to tvrdili, već da je za premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija problem od samog početka bio srpsko poreklo robe.

"Upravo je to poruka koju je Aljbin Kurti poslao putem objave svoje stranke Samoopredeljenje, hvaleći se kako za vreme njegove vlasti uvoz srpske robe na Kosovo i Metohiju nije ni u prvih pet mesta, dok je nekada bio na prvom mestu", istakao je Petković u saopštenju. 

Ukazao je da se Kurti izgleda ponosi onim čega se pametan stidi, a to je kršenje proklamovanih sloboda kretanja i protoka robe kao evropskih vrednosti.

Euronews/Anđelka Ćup

 

"Ovim je potvrdio i da su zabrana srpske robe na svim ostalim prelazima izuzev Merdara, kao i besmislene kontrole na tom punktu, na snazi upravo kako bi sproveo svoju fašističku ideologiju kojom je zaslepljen i zbog koje je njegova jedina politika etnički čisto Kosovo i Metohija, bez Srba i svega srpskog", naglasio je Petković.

Dodao je da na svemu tome Kurti dosledno insistira naočigled međunarodne zajednice, ukidajući dinar, srpski jezik, srpsku banku, poštu, srpske institucije i srpsku robu, na kojoj je i sam odrastao.

Navode Samoopredeljenja komentarisao je i Igor Simić iz Srpske liste, koji je rekao da je Kurti "udario šamar i svom narodu jer Albanci na AP KiM plaćaju najskuplju robu zato što ne dolazi roba iz centralne Srbije".

"I pri tom je lošijeg kvaliteta. On nije kaznio samo Srbe na Kosovu, već i svoje privrednike jer njihova privreda zavisi od robe koja dolazi iz centralne Srbije. To su sve potezi očajnika, onoga ko želi da svoju nacionalističku politiku sprovede po svaku cenu ne uzimajući u obzir ne samo interese srpskog, već i interese sopstvenog naroda", rekao  je Simić za RTS.

Za mesec dana preko Merdara ušlo 2.000 šlepera

Početkom novembra navršeno je mesec dana od odluke kosovskih institucija da zabranu srpskih proizvoda zamene pojačanim kontrolama na prelazu Merdare. Direktor carine Agron Lugaliu je tada rekao da je broj šlepera sa proizvodima iz Srbije koji su ušli na Kosovo 2.000.

On je najavio dolazak prvog skenera koji se očekuje da bude postavljen na prelazu. Prema rečima Lugaliua, relevantni timovi su uspeli da provere u proseku 85 pošiljki dnevno.

Ipak, Euronews Srbija više puta je izveštavao o gužvama na prelazu Merdare, gde su neki vozači na pregled njihovih kamiona čekali i po više dana.

"Ranije, pre zabrane, nedeljno smo vozili po tri ture najmanje, a sada teško i jednu. Čekanja su najmanje dva, pa više dana. Kosovska carina, mislim na preglede kamiona, radi od 9, pa do 16 sati, što znači da dnevno može da propusti dvadesetak kamiona. Onda na terminalu otvaraju kamione, puštaju unutra pse, rade sporo, ma iživljavaju se. Čekamo u koloni, sada je hladno, nema prodavnice, restorana, nema ni toaleta, a dnevnice za čekanje su nam minimalne, zavisi od gazde do gazde. Ne isplati se ovo, ali šta ćemo", kaže za Euronews Srbija vozač iz Gračanice.

Kako javlja naša dopisnica, srpska roba je počela da stiže u markete, kako one u srpskim sredinama, tako i u one čiji su vlasnici Albanci. Za sada je stigla "Prolom" voda, "Pionirovi" proizvodi, kao i slani program "Marbo". 

Još nema mlečnih i mesnih proizvoda, ali se očekuje da će stići ubrzo, rekao je za Euronews Srbija menadžer marketa u Gračanici.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija