Politika

Vučević o Izveštaju Evropske komisije za 2024: Predstavlja suštinsku mapu puta za Srbiju i naše evrointegracije

Komentari
Vučević o Izveštaju Evropske komisije za 2024: Predstavlja suštinsku mapu puta za Srbiju i naše evrointegracije
Vučević o Izveštaju Evropske komisije za 2024: Predstavlja suštinsku mapu puta za Srbiju i naše evrointegracije - Copyright Tanjug/Nemanja Jovanović

veličina teksta

Aa Aa

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre predao je danas premijeru Milošu Vučeviću Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu. 

 Vučević je izjavio je da Izveštaj konstatuje napredak Srbije u brojnim oblastima, a posebno u oblasti ekonomije.

"Ambasador Žiofre nam je upravo uručio godišnji izveštaj o Srbiji za 2024. godinu, koji je završen po izjavi ambasadora nekoliko sati pre ovog sastanka, tako da smo dobili i usmena pojašnjenja ili napomene po ključnim pitanjima koje su sadržane u ovom izveštaju, a sada će vlada, moj kabinet, naravno, resorno ministarstvo detaljno analizirati izveštaj i svakako ćemo o tome detaljnije upoznati javnost Srbije. Za nas će ovo biti važan izveštaj, on predstavlja suštinsku mapu puta za Srbiju i za naše evrointegracije i predstavlja analizu godišnjeg napretka Srbije i naravno i ocenu dostignutog nivoa spremnosti za članstvo naše države u Evropskoj uniji", rekao je Vučević novinarima posle sastanka.

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Vučević je dodao da je Srbija na mnogo konkretnih polja pokazala strateško opredeljenje, da je Evropska unija, odnosno članstvo u Evropskoj uniji, ostaje naš glavni cilj, odnosno glavna politika. 

"Na nekim poljima, zaista ne mogu ni sam sebi da objasnim zašto nismo efikasni i moraćemo se i mi iz kabineta potruditi. Pre svega govorim o klasteru 2 i klasteru 5. Klaster 2 koji se tiče unutrašnje trgovine, stvari koje su i te kako rešive i to nije pitanje neke visoke politike ili geopolitike, to nije pitanje najosetljivijeg pitanja za sve nas, a to je Kosovo i Metohija. To je pitanje koje možda bude mnogo brže uređeno, kao i klaster 5 koji se odnosi na poljoprivredu", rekao je Vučević.

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

 Dodao je da nije opravdanje, ali je činjenica da je naša zemlja gotovo pola ove godine bila sa vladom u tehničkom mandatu.

"Ova vlada, koja je izabrana u maju ove godine, suštinski je preuzela odgovornost za dalji evropski put Srbije", naglasio je premijer.

Rekao je da želi da istakne da su u tom periodu urađene neke dobre stvari, ne samo u pogledu potpisivanja Memoranduma o razumevanja između Srbije i EU po pitanju kritičnih materijala  i saradnje u oblasti energetike, ali i ekologije, već i činjenica da je vlada početkom ovog meseca,  usvojila reformsku agendu, odnosno naš plan vezan za Plan rasta za Zapadni Balkan koji je potvrđen od Brisela.  
"To je dokument koji je započela prethodna vlada, mi smo ga nasledili, i ja sam prosto prihvatio taj deo posla koje je uradio prethodni kabinet, prethodna vlada  i samo smo ubrzali u smislu da ispoštujemo rokove i da završimo taj dokument. To je preduslov da Srbija može da aplicira i povuče gotovo 1,6 milijardi evra za projekte u našoj državi  i svakako da predstavlja dalje jačanje ekonomije preko životnog standarda našeg građana", rekao je Vučević. 

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

On je, na kraju obraćanja, ponovio da Izveštaj Evropske komisije za Srbiju veoma važan dokument, i da će ga pažljivo analizirati. 

"Vodićemo računa o svakoj reči, o svakoj rečenici. Hvala evropskim partnerima na dostavljanju i čeka nas puno posla. Sa nekim stvarima smo zadovoljni, sa nekim nismo. Neke stvari od nas zavise, nekada je i van našeg domašaja, ali se reflektuju na evropski put Srbije i sve to moramo uzeti u obzir", rekao je Vučević.

"EU glavni spoljno-politički cilj Srbije, razumemo poruke Brisela"

Premijer Vučević poručio je da Srbija ostaje na evropskom putu i da je članstvo u EU glavni spoljno-politički cilj Srbije, kao i da razumemo da nas čeka intenzivno usklađivanje sa EU po pitanju spoljne i bezbednosne politike.

"Naravno da smo shvatili poruku Brisela, koju čujemo ne po prvi put i , u odnosu na ovu temu. Razumemo da nas čeka intenzivno usklađivanje kako budemo stvarali napredak u pridruživanju EU. To je nešto što za nas nije nejasno ili nepoznato. Naravno, mi očekujemo da to budu paralelni procesi, jer bez toga sve to nema ni smisla", rekao je Vučević.

On je tako odgovorio na pitanje novinara da li mu je šef Delegacije EU u Srbiji Emeanuele Žiofre rekao na sastanaku pre konferencije šta bi Srbija trebalo da uradi i na pitanje da li će uvesti sankcije Rusiji.  

Novinar je, takođe, pitao kako komentarišu to što je Ursula fon der Lajen otkazala sastanak sa Vučevićem kao premijerom, ali se sastala sa Vučićem i napomenuo da obojica kao predstavnici vlasti u Srbiji imaju istu politiku i da je predsednik države verovatno znao da se premijer sastao sa predstavnikom Rusije.

Na pitanje kako je doživeo to što je Fon der Lajen otkazala sastanak  Vučević je rekao da je video izjave predstavnika Evropske unije. 

"Ono što je najvažnije je da Srbija ostaje na evropskom putu i to je to. To je to. Ko hoće, sastaje se, ko neće, ne sastaje se. Mi dalje radimo. Videli ste da smo se danas sastali. Nastavićemo dalje da radimo. Nema tu ni sujete, ni uvređenosti, uvredljivosti, ni taštine. Svako svoj posao. Mi vodimo pre svega računa o Srbiji. A ponavljamo da je članstvo u Evropskoj uniji glavni spoljno-politički cilj Republike Srbije", poručio je Vučević.

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Kaže da nema ništa novo da doda u odnosu na ono što je država Srbija i ranije isticala.

"To nam je saopšteno. Jedino moram da primetim da danas u srpskim medijima i među političarima dominira analiza nečega što je stiglo u vladu pre sat vremena. Ja ne znam koji od vas je uspeo ovo sve da pročita. Ja ne znam ko u Srbiji je uspeo da pročita ovaj izveštaj. Ja bih voleo da mi se javi ko je uspeo da pročita ovaj izveštaj koji je gotovo na sto strana, gusto kucanih, da bi se ušlo u detaljnu analizu. Ja nisam pročitao izveštaj. I neću biti neodgovoran i neozbiljan kao neki ljudi koji sebi daju za pravo da analiziraju nešto što nisu pročitali. Ja postavljam pitanje ko je pročitao izveštaj. Ja sam ga kao predstavnik vlade, predsednik vlade, u prisustvu članova mog kabineta vlade, dobio od ambasadora Žiofrea pre sat i 15 minuta", naveo je Vučević.

Dodaje da je Žiofre izneo neke glavne poruke ili stvari koje EU misli  da treba da naglase iz izveštaja, ali gde smo i mi nešto istakali što se tiče pozicije Srbije.

"Naša usklađenost sa spoljnopolitičkom bezbednosnom politikom EU je 53 odsto kada bi to merili u relativnim brojevima, ali ponoviću ono što sam rekao - nije pitanje, a jasno nam je da to znači EU, usklađivanje sa izjavama i deklaracijama. Ne zaboravite humanitarnu pomoć koju Srbija šalje Ukrajini i da je ona mnogo konkretnija nego neke države koje svaki dan pričaju kako pomažu Ukrajinu. I pre neki dan smo pripremili novi paket pomoći za sektor energetike Ukrajini, konkretnu pomoć, i verujem da to cene i evropski partneri", naveo je on.

Podsetio je da Srbija participira u tri vojne mirovne misije sa EU, kao i da smo doneli zakon o učešću civila prošle godine u mirovnim misijama. 

"Ne zaboravite da Srbija i te kako učestvuje u ukupnoj bezbednosnoj politici Evrope i EU po pitanju pre svega odbrambene industrije i da ne dozvoljava da iko krši sankcije, govorimo o trećim stranama. To je nešto što je moja obaveza da istaknem i što je Srbija konkretno uradila. A pitanje, naravno, sada broja dokumenata je uvek relevantno", naveo je Vučević.

Premijer je ponovio da Srbija participira u tri mirovne misije, koje su pod pokroviteljstvom EU i da je država u kontaktu sa svim stranama.

"Poslednja misija gde smo se priključili je Mozambik, gde imamo jednog pripadnika, jednog oficira Vojske Srbije. A mirovna misija koja je sigurno najugroženija u ovom trenutku, to je misija u Južnom Libanu gde imamo nekih 170 pripadnika Vojske Srbije koji su zajedno sa pripadnicima španskog i italijanskog korpusa raspoređene", rekao je Vučević u Vladi Srbije.

On je na pitanje novinara rekao da su svi učesnici mirovnih misija bezbedni i da je država u kontaktu sa svim stranama - sa partnerima iz Ujedinjenih nacija, sa Špancima i Italijanima kao nosiocima tih jedinica gde su raspoređeni pripadnici Vojske Srbije.

"U kontaktu smo, naravno, i sa izraelskim oružanim snagama i sa vlastima u Libanu. Vodimo računa, njihov posao je visoko riskantan, mirovne misije nisu školske ekskurzije nego su ozbiljne misije i visoko rizičan posao. Niko nije povređen, kontrolišemo sve i naravno koordiniramo", rekao je Vučević.

On je naveo da imamo obećanje svih aktera, ukoliko nešto počne da se još više komplikuje, da ćemo biti pravovremeno informisani kroz obaveštene komponente i da ćemo povući određene poteze, kao i da vodi računa o životima svojih vojnika, a pre svega o porodicama pripadnika Vojske Srbije koji su u Južnom Libanu.

"Srbija nijednim potezom nije ugrozila, destabilizovala nijednu od država tog regiona i sve što bi vodilo ka ugrožavanju naših pripadnika bi bilo zaista katastrofalan i pogrešan potez. Mislim da je to svima jasno", rekao je Vučević.

Žiofre: Progresivno usklađivanje sa spoljnom politikom EU deo pregovaračkog okvira

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je da je progresivno usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU deo pregovaračkog okvira, kao i da EU želi da Srbija bude deo njene porodice.

"Dakle, zemlja kandidat mora progresivno odnosno postepeno, da se uskladi sa odlukama u okviru ove politike, a neke podrazumevaju restriktivne mere, neke su deklaracije. I zaista usklađivanje postoji i u jednom i u drugom, i to je ono što tražimo", rekao je Žiofre koji je predao pre konferencije za medije u vladi Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu premijeru Milošu Vučeviću.

Žiofre je tako odgovorio na pitanje novinara šta EU preporučuje Srbiji posle ovog izveštaja šta Srbija treba da uradi da bi se uskladila sa tom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, da li su postavili neke rokove i da li to znači uvođenje sankcija Rusiji.

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Kako je rekao, s obzirom na to da je Srbija zemlja kandidat, EU ima  snažne veze sa Srbijom.

"EU je glavni ekonomski partner Srbije, već dugo smo u procesu pregovaranja i stupili smo u komplikovaniju geopolitičku situaciju nakon ruske agresije na Ukrajinu, koja sada traje već skoro 1.000 dana, brutalnih napada Rusije na Ukrajinu i u tim okolnostima važno je imati jasnu geostratešku orijentaciju i o tome smo razgovarali sa Srbijom. 

Mi verujemo da će Srbija biti članica EU, idemo u tom pravcu i želimo da možemo računati na Srbiju kao pouzdanog i iskrenog partnera koji će biti deo naše Unije koja se zasniva na zajedničkim vrednostima demokratije i vladavine prava", poručio je Žiofre.

Naglasio je da je to unija u koju Srbija stupa i zato što je sama to odlučila.

"Dakle, doneli ste svesnu odluku da se pridružite i to će učiniti Uniju i većom i snažnijom. O tome smo razgovarali i prošle nedelje i danas i nastavićemo dalje da razgovaramo. Pravac je vrlo jasan, mi želimo Srbiju u EU, imamo jasnu geostratešku orijentaciju a to je da Srbija bude deo naše porodice", poručio je Žiofre.
 

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Evropska komisija je danas usvojila godišnji Paket proširenja za 2024. godinu koji se sastoji od izveštaja za deset kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, među kojima je i izveštaj za Srbiju, a koji je danas predstavljen u Briselu.

Evropska komisija je u nacrtu izveštaja o Srbiji za 2024. godinu, u koji je Euronews Srbija imao uvid, navela da je Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, tehnički spreman za otvaranje i istakla da će ukupni tempo pregovora nastaviti da zavisi od reformi vladavine prava i normalizacije odnosa Beograda i Prištine. 

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Ovogodišnji nacrt izveštaja ima oko 100 strana, a u delu koji se odnosi na dijalog Beograda i Prištine navodi se da se od obe strane očekuje da sprovode obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, što, kako se napominje, uključuje osnivanje Zajednice srpskih opština. 
 

Komentari (0)

Srbija