Sastanak Vučevića sa predstavnicima sindikata zaposlenih u prosveti: Koja ponuda je sada na stolu?
Komentari29/10/2024
-13:58
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević sastao se sa predstavnicima sindikata prosvete, koji su najavili jednodnevnu obustavu rada za 1. novembar. Posle sastanka je Srđan Slović, predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" rekao da je ovog puta Vlada Srbije došla sa konkretnim predlozima, ali je naveo da će sidnikati o njima tek da razgovaraju.
"Od predloga mogu da izdvojim će se izjednačiti nenastavno i nastavno osoblje. To je nama bilo posebno prihvatljivo, ali taj iznos će sada umesto 12 procenata, biti 11 procenata. Odeljanske starešine će dobiti još jedan procenat. Onih sedam procenata koje su imali, dobiće još jedan procenat od nove godine", rekao je Slović.
Kako je rekao, novina je i da im je ponuđena novčana pomoć od 15.000 dinara koja će se realizovati do 9. januara 2025. godine.
"Takođe, s obzirom da je jedan od naših zahteva, da se radi na posebnom kolektivnom ugovoru koji ističe 5. marta 2025. godine, da se nastavi sa radom, da se što hitnije formiraju radne grupe i da se nastavi sa izmenama i dopunama posebnog kolektivnog ugovora. Mi se kao predstavnci sindikata o ovim ponudama nismo izjašnjavali, mi ćemo da ih razmotrimo i obavestimo naše organe. Nakon toga ćemo da odlučimo šta ćem dalje", rekao je on.
Kako su tekli pregovori do sada?
Inače sindikati su nezadovoljni, kako navode, zbog toga što nije realizovan dogovor sa prehodnom vladom, po kome bi se njihove zarade izjednačile sa prosečnom platom u Srbiji.
S druge strane, vlada je nudila nastavnicima povećanje zarade za 12 odsto od 1. januara, a ostalima u tom sektoru za osam procenata.
Podstimo, Vučević je neposredno pred početak sastanka sa predstavnicima sindikata rekao da vlada pokazuje dobru volju i da se trudi da popravi njihov položaj. On je tada naglasio i da je svima jasno da je prosveta jedan od stubova društva i da niko nije neodgovaran da to potcenjuje.
Međutim, kako je naveo, ne razume stalne pretnje štrajkovima sindikata prosvete i poručo je tada a se niko neće unervoziti zbog štrajkova i da je država izdržala i mnogo teže periode.
"Ako pregovaramo, onda nema štrajkova. Nemojte da štrajkujete dok traju pregovori, proglasite da više ne učestvujete u pregovorima i da ste se opredelili za štrajk'', rekao je Vučević novinarima u Palati Srbija posle prijema učenika nagrađenim na svetskim i evropskim takmičenjima.
Đukić Dejanović: Radikalizacija ne pomaže u rešavanju problema
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je ranije za Tanjug da će se i dalje insistirati na dijalogu kao metodu rešavanja problema i kako bi se pronašlo najbolje rešenje.
Povodom najavljenog štrajka u prosveti, ona je ocenila da radikalizacija neće pomoći u rešavanju problema, jer je količina raspoloživih sredstava ograničena i neama mogućnosti da se pronađe više.
Ministarka je takođe dan pre održavanja prvog štrajka navela da je povećanje od 12 odsto u januaru maksimum jer svi ostali dobijaju osam.
"Ljudi shvataju da je 12 odsto finansijski maksimum i da će se to možda podeliti i dati ranije. Očekujem da se nađu mogućnosti za neke jednokratne isplate", rekla je ona tada.
Ministarstvo prosvete saopštilo je dan kasnije, 2. oktobra, da je tog dana nastavalja bila obustavljena, ali ne u svim školama u Srbiji. Naime, kako su tada preneli, nastava je potpuno obustavljena u 23,39 odsto škola u Srbiji, da je u izmenjenom režimu organizovana u 28,29 odsto škola, a da je u celosti organizovana 48,32 odsto škola.
"Prema podacima dobijenim od školskih uprava, nastava je u celosti organizovana u 48,32 odsto škola, u izmenjenom režimu nastava je organizovana u 28,29 odsto, dok je 23,39 odsto škola potpuno obustavilo obrazovno vaspitni rad", navedeno je u tadašnjem saopštenju Ministarstva prosvete.
Protest kao vid sindikalne borbe
Podsetimo, predstavnici četiri reprezentativna sindikata obrazovanja održali su 15. oktobra sastanak i predložili da 1. novembra u Beogradu bude održan protest i tako započne serija štrajkova u novembru.
Taj predlog dali su na odlučivanje organima sva četiri sindikata. Sindikati prosvetara traže hitan nastavak razgovora u vezi sa poštovanjem potpisanog Protokola kojim je dogovoreno da početna plata nastavnika od 1. januara 2025. bude jednaka prosečnoj republičkoj zaradi.
Sindikati traže i otpočinjanje pregovora o ceni rada u 2025. kao i početak pregovora o izmenama i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.
Prethodno su četiri reprezentativna sindikata organizovali jednodnevne obustave nastave i proteste u Beogradu 16. septembra i 2. oktobra.
"To je jedan legitiman način revolta, protesta i štrajka u zakonskim okvirima. "Beli štrajk" nije etički za našu struku, ali jeste etički da izađemo na ulicu. Organizovaćemo opet protest", navela je Ilić.
Dodaje da je cilj sindikata da se realizuje sve što je potpisano Protokolom o poboljšanju materijalnog stanja prosvetnih radnika krajem 2023. godine. Pojašnjava da im je cilj da u 2024. i 2025. godini prosvetni radnici u Srbiji budu u istom statusu kao i prosveti radnici u regionu.
Za protest kao vid sindikalne borbe zalažu se predstavnici četiri reprezentativna sindikata: Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Sindikat radnika u prosveti Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost".
Komentari (0)