Društvo

Atomska energija kao rešenje za energetsku sigurnost: Srbija ukinula moratorijum na gradnju nuklearnih elektrana

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/04/2025

-

13:04

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Srbija je ukinula moratorijum na gradnju nuklearnih elektrana i u partnerstvu sa francuskom elektroprivredom traži najbolji put ka energetskoj sigurnosti.

Iako je izgradnja nuklearnog reaktora dug proces, pitanje je da li ćemo se opredeliti za male modularne elektrane ili velike nuklearne postrojenja. Koji je pravi izbor za naš energetski sektor? Stručnjaci upozoravaju, nuklearna energija je ključ za budućnost snabdevanja električnom energijom? Kako će Srbija odgovoriti na taj izazov?

O tome je za Euronews Srbija govorio Đorđe Lazarević, višim naučnim saradnikom u Institutu "Nikola Tesla".

Lazarević ističe da ukidanje moratorijuma na gradnju nuklearnih elektrana omogućava Srbiji da razmatra nuklearnu energiju kao potencijalni izvor energije. Sa rastućim potrebama za električnom energijom, uključujući pojavu električnih automobila i data centara, Lazarević naglašava da će potrošnja energije u budućnosti rasti.

"Odluka o ukidanju moratorijuma ne znači da će Srbija odmah početi sa izgradnjom nuklearnih elektrana, ali otvara vrata za ozbiljno razmatranje ove opcije. Proces bi mogao trajati duže, jer je potrebno uskladiti zakone, regulative i međunarodne standarde".

Euronews Srbija

 

Lazarević objašnjava da trenutno postoje različite opcije u nuklearnoj industriji, među kojima se izdvajaju velike konvencionalne nuklearne elektrane i mali modularni reaktori. Velike nuklearne elektrane zahtevaju ogromna početna ulaganja, ali na duže staze mogu biti povoljnije u odnosu na druge izvore energije. S druge strane, mali modularni reaktori, iako primamljivi zbog nižih početnih troškova i lakše integracije u elektroenergetske sisteme, imaju veće troškove po jedinici proizvedene energije i manje efikasni su od velikih elektrana.

Trenutno postoje primeri primene malih modularnih reaktora, poput onih u Rusiji i Kini. Međutim, Lazarević ističe da još uvek nemamo dovoljno iskustva s njima da bismo doneli precizne procene o njihovoj ekonomičnosti i efikasnosti u širem obimu.

Francuska kao ključni partner u nuklearnoj energiji

Kao jedan od lidera u korišćenju nuklearne energije, Francuska bi mogla biti ključni partner Srbije u razvoju nuklearne energetske infrastrukture. Francuska ima dugogodišnje iskustvo u nuklearnoj industriji, sa 57 reaktora i zatvorenim gorivnim ciklusom koji smanjuje količinu radioaktivnog otpada.

Lazarević naglašava da bi saradnja sa Francuskom omogućila Srbiji da usvoji najnovije tehnologije i obezbedi potrebnu obuku za stručnjake koji bi upravljali nuklearnim postrojenjima.

Pored Francuske, Srbija bi mogla sarađivati i sa Sjedinjenim Američkim Državama i Rusijom, čije iskustvo može biti od velike pomoći.

Izgradnja infrastrukture za nuklearnu energiju – dug proces

Prema rečima Lazarevića, proces uvođenja nuklearne energije u elektroenergetski sistem zahteva dug vremenski okvir, u proseku od 10 do 15 godina.

"Međunarodna agencija za atomsku energiju razvila je okvir koji se zasniva na fazama, s ciljem osiguravanja da svaka faza bude ispunjena pre nego što se pređe na sledeću. Ovaj dugoročni proces uključuje analizu infrastrukture, implementaciju planova i izgradnju nuklearnih postrojenja".

Euronews Srbija

 

Lazarević se takođe osvrnuo na sigurnost nuklearnih elektrana, posebno u svetlu nesreća poput Černobilja i Fukušime.

"Savremene nuklearne elektrane koriste pasivne sisteme sigurnosti koji ne zavise od ljudske intervencije ili električne energije. Ove tehnologije omogućavaju bezbedno upravljanje toplinom, čak i u slučaju vanrednih situacija", rekao je naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, ove elektrane mogu izdržati do 72 sata bez ljudske intervencije, što značajno smanjuje rizik od nesreća.

Dijalog o nuklearnoj energiji u Srbiji

Lazarević smatra da je važno otvoreno razgovarati o nuklearnoj energiji u Srbiji, uključujući njene prednosti i mane, kao i upoređivanje sa drugim izvorima energije.

On naglašava da je ključno pronaći održivo rešenje za rastuću potrošnju električne energije u zemlji, s obzirom na ograničene resurse.

"Svakako da ne treba ništa kriti od javnosti. Treba otvoreno razgovarati, otvoreno tome pristupiti, videti koje su prednosti i mane. Mi ne možemo na sve tipove izvora da računamo s obzirom na svoje postojeće resurse, rezerve koje imamo u rudama i slično. Tako da, to je način na koji ćemo moći da dođemo do održivog rešenja. Nama je neophodno održivo rešenje, budući da, potrošnja električne energije raste i mi moramo da nađemo način na koji ćemo na siguran i pouzdan način da se snabdevamo u budućnosti, a da ne trpimo zbog nedostatka tog izvora energije".

Za kraj, Lazarević ističe da, iako proces razvoja nuklearne energije u Srbiji zahteva mnogo vremena i ulaganja, uvođenje ove tehnologije može biti od suštinskog značaja za budućnost energetskog sektora zemlje.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija